Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

Erupce začala dnes před 3:00 místního času (v sobotu před 21:00 SEČ). Podle vulkanologů ji nejspíš způsobily monzunové deště, kvůli nimž se po erozi zřítil lávový dóm na vrcholu sopky.

Místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB varoval obyvatele, aby se drželi od místa erupce na jihovýchodním svahu kráteru ve vzdálenosti alespoň osmi kilometrů. Oblaka sopečného popela ale zasáhla mnohem rozsáhlejší oblast v okruhu až 20 kilometrů. Podle původních zpráv mrak popela ze sopky vystoupal do výšky 1,5 kilometru, podle novějších údajů japonské meteorologické agentury už dosáhl výšky 15 kilometrů. Leteckou dopravu zatím sopečná mračna nijak neovlivnila, úřady však informovaly blízká letiště, aby byla v pohotovosti, napsala agentura Reuters.

Podle BNPB se zatím evakuovalo 1979 obyvatel, kteří našli útočiště v 11 nouzových ubytovnách. Někteří obyvatelé odešli z bezprostředně ohrožených vesnic už před vydáním evakuačních příkazů.

Šéf indonéského střediska pro vulkanologii a geologii PVMBG Hendra Gunawan varoval, že na povrch se může dostat mnohem větší množství lávy než při předchozích erupcích v letech 2021 a 2020. "Proto také horká oblaka (prachu) letos dosáhnou dál a v té vzdálenosti stojí mnoho domů," řekl.

"Většina silnic je od rána zavřených. Teď prší vulkanický prach, který také úplně zakryl výhled na sopku," řekl agentuře Reuters jeden z místních dobrovolníků. Mnoho vesnic je zcela pokrytých sopečným popílkem a popílek smíchaný s deštěm snižuje viditelnost. Podle reportéra agentury AFP v oblasti nefunguje internetové připojení a problémy jsou i s mobilními sítěmi.

Japonská meteorologická agentura varovala před možným nebezpečím vzniku vlny cunami, to se ale nakonec nepotvrdilo.

Sopka Semeru na východě Jávy leží asi 640 kilometrů východně od metropole Jakarty a je vysoká 3676 metrů. Naposledy vybuchla přesně před rokem, tehdy zahynulo přes 50 lidí a několik stovek dalších utrpělo zranění.

V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí. Sopka Semeru, známá také jako Mahameru, za posledních 200 let vybuchla již mnohokrát. Stejně jako na jiných indonéských vulkánech žijí i na jejích svazích desítky tisíc lidí.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie sopka Semeru

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy