USA, Británie i Japonsko zkritizovaly rozpuštění barmských politických stran

Spojené státy, Británie, Japonsko a Austrálie dnes vyjádřily znepokojení ohledně rozpuštění bývalé barmské vládní strany Národní liga pro demokracii (NLD), kterou vede vězněná držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Informovala o tom agentura Reuters.

NLD je mezi čtyřicítkou politických stran, které nesplnily termín a podmínky registrace do voleb, jejichž vypsání vojenská junta slíbila, ale které podle kritiků nebudou mít žádnou důvěryhodnost.

Barma se před více než deseti lety začala demokratizovat a otevírat světu, když postupně uvolnila a transformovala svůj politický systém. Veškeré změny ale rychle ukončil vojenský puč z 1. února 2021, v němž byla svržena vláda demokratické vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která skončila ve vězení. Při brutálním postupu armády vůči odpůrcům navíc zemřelo přes 2900 civilistů a více než 20.000 lidí bylo zatčeno.

Sedmasedmdesátiletá Su Ťij byla stejně jako řada dalších členů NLD po převratu zadržena a nyní si odpykává trest 33 let vězení, k nimž byla odsouzena v několika soudních procesech za takové činy, jako jsou korupce, vyzrazení státního tajemství či podněcování k nepokojům. NLD opakovaně odmítá účast ve volbách, které podle nich nejsou legitimní.

"Máme vážné obavy, že vyloučení NLD z politického procesu učiní současnou situaci v zemi ještě obtížnější," uvedla ve své prohlášení japonská diplomacie. "Japonsko vyzývá Barmu, aby okamžitě propustila členy NLD, včetně Su Ťij, a ukázala cestu k mírovému řešení, které zahrne všechny strany," dodala.

Podobně se vyjádřily i Spojené státy. Zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel uvedl, že USA "ostře odsuzují" rozhodnutí zrušit 40 politických stran. "Jakékoli volby bez účasti všech stran v Barmě nebudou a nemohou být považovány za svobodné či spravedlivé," uvedl Patel.

Rozhodnutí kritizovala i Británie a Austrálie. Podle Londýna jde o "útok na práva a svobody" barmského lidu. "Odsuzujeme politicky motivované činy vojenského režimu a používání stále brutálnější taktiky s cílem rozsévat strach a potlačit opozici," dodal mluvčí britské diplomacie.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma USA (Spojené státy americké) Velká Británie Japonsko Do Aun Schan Su Ťij Národní liga pro demokracii (NLD)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Chlapec na videu plivl ukrajinské spolužačce do tváře.

Školák poplival Ukrajinku a ještě se tím chlubil. Rakušan chování odsoudil

Ukrajinská dívka si natočila video, na němž ji skupinka českých dětí slovně a fyzicky napadá kvůli jejímu původu. Agresivní chlapec na snímku vychvaloval Rusko a jakmile se ohradila, plivl jí do tváře. Video sdílené na Twitteru získalo pozornost ministra vnitra Rakušana i školství Beka. Matce dítěte se podařilo získat právníka, který situaci bude řešit.

před 20 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

Aktualizováno před 43 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 50 minutami

před 53 minutami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 5 hodinami

Zelenskyj: Kyjev nevěděl nic o plánu souvisejícím s výbuchy ropovodů Nord Stream

Kyjev nevěděl nic o plánu souvisejícím s výbuchy ropovodů Nord Stream. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu poté, co se začaly hromadit zprávy, že za výbuchy stojí Ukrajina. Uvedl to magazín Bild.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy