USA vyzvedly z moře část trosek balónu. Čínu podezírají ze špionáže

Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Podle agentury AFP to v pondělí řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, dodal Kirby.

"Ten balon patří Číně, a nikoli Spojeným státům," odpověděla na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na otázku, zda Peking požádal Washington o vrácení zbytků balonu. Čína tvrdí, že se jednalo o civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu, který vstoupil do amerického vzdušného prostoru nedopatřením, protože byl neřiditelný. Reakci Spojených států označila Čína již dříve za přehnanou.

Kirby v pondělí zopakoval tvrzení, že podle USA balon sledoval citlivé vojenské objekty na území Spojených států. "Byl schopen sám manévrovat, zrychlit, zpomalit a otočit se," prohlásil Kirby. Čínu Kirby obvinil z hrubého narušení amerického vzdušného prostoru a uvedl, že sestřelení balonu bylo zcela v souladu s právy země.

Pentagon již dříve uvedl, že se balon pohyboval mimo jiné nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. Americký prezident Joe Biden chtěl nechat balon sestřelit, už když se o něm před týdnem poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany ale tehdy tento krok nedoporučili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu, kterou měl zahájit v neděli. Kirby v pondělí prohlásil, že incident poškodil vzájemné vtahy obou zemí. "Teď pro nás není vhodný čas k jakýmkoli přímým dvoustranným jednáním o širších diplomatických otázkách," řekl. Mluvčí americké diplomacie Ned Price uvedl, že Peking a Washington o případném novém termínu Blinkenovy návštěvy nejednaly.

Vysoce postavený americký generál odpovědný za sestřelení čínského balonu Glen VanHerck sdělil, že trosky balonu byly vyzdviženy z oblasti o rozloze asi 1,5 krát 1,5 kilometru. VanHerck rovněž uvedl, že balon byl asi 60 metrů vysoký a do americké vzdušné obranné zóny poprvé vstoupil 28. ledna severně od Aleutských ostrovů.

Oblast u pobřeží Jižní Karolíny, kde byl balon sestřelen, americká pobřežní stráž uzavřela. Potopené díly balonu se příslušníci pobřežní stráže snaží lokalizovat pomocí nepilotovaných podmořských plavidel. "Vyzdvihli jsme některé trosky z mořské hladiny. Počasí nám zatím nedovolilo důkladnější podmořský průzkum," řekl bezpečnostní mluvčí Kirby. Vyzdvižené zbytky balonu podle něj nyní budou analyzovat experti tajných služeb.

Související

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken jede do Pekingu mírnit napětí ve vztazích po sestřelení balónu

Šéf americké diplomacie Antony Blinken o víkendu zamíří do Pekingu. Půjde o první návštěvu člena Bidenova kabinetu od roku 2019 v Číně. Mezi oběma zeměmi panuje napětí, které vyvrcholilo sestřelením čínského špionážního balónu nad americkými vodami. Ministr jede do Pekingu projednávat i řadu dalších otázek, včetně makroekonomické a bezpečnostní spolupráce. 

Více souvisejících

špionážní balóny USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy