Tisíce lidí v pondělí večer demonstrovaly v řadě brazilských měst, včetně Ria de Janeiro či Sao Paula, na podporu levicového prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. Lidé tak reagovali na nedělní násilnosti v brazilské metropoli, při nichž několik tisíc příznivců krajně pravicového exprezidenta Jaira Bolsonara vtrhlo do sídel parlamentu, prezidenta a soudu.
Násilnosti odsoudili všichni vysocí ústavní činitelé v zemi, řada světových lídrů i Bolsonaro, který pobývá od konce prosince ve Spojených státech.
Lidé na demonstracích v pondělí večer žádali potrestání organizátorů a účastníků útoku na nejvyšší brazilské instituce a nesli transparenty s nápisy Fašismus nezvítězí!, Žádnou amnestii pro pučisty, Brazílie proti terorismu nebo Jsme demokracie. Manifestace zorganizovaly odbory a levicové strany, někteří účastníci byli oblečeni v červených tričkách či nesli červené vlajky levicových hnutí. Někteří také žádali, aby byl exprezident Bolsonaro souzen.
Bolsonaro prohrál loni v říjnu těsně prezidentské volby, ale jejich výsledek výslovně neuznal a až několik dní po volbách pouze řekl, že bude dodržovat ústavu. Už před volbami ale zpochybňoval elektronický volební systém a povolební demonstrace svých příznivců podpořil. Předání moci nebránil, ale oproti zvyklostem se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Místo toho odletěl na Floridu, kde přitom nemá žádnou oficiální agendu, a není jasné, kdy plánuje návrat.
Za svého čtyřletého mandátu Bolsonaro čelil řadě obvinění, mimo jiné kvůli laxnímu přístupu k pandemii covidu-19, šíření falešných zpráv, ale i obviněním ze zločinů proti lidskosti či z genocidy domorodého obyvatelstva. Před trestním stíháním ho ale chránila imunita a také šéf dolní komory parlamentu Arthur Lira, který žádosti o sesazení prezidenta nepostoupil do projednávání.
Nedělní násilnosti v metropoli Bolsonaro odsoudil a odmítl jakoukoli zodpovědnost za ně. V reakci na twitteru také napsal, že před jeho nástupem do úřadu v lednu 2019 se k podobným akcím uchylovala levice. Útok na tři nejvyšší instituce je ale v moderní historii země bezprecedentní. V pondělí také Bolsonaro na sociálních sítích informoval, že je v nemocnici v Orlandu kvůli bolestem břicha, a připomněl útok z roku 2018, kdy byl napaden na předvolebním mítinku. Od té doby podstoupil pět operací kvůli tomuto zranění. Důvodem tehdejšího útoku mohly být Bolsonarovy homofobní a rasistické výroky.
Prezident Lula během nedělních násilností nebyl v metropoli, do zpustošeného prezidentské paláce se ale vrátil večer poté, co policie po několika hodinách výtržníky zpacifikovala. V souvislosti s útokem bylo zatčeno na 1500 lidí, z toho 1200 z tábora před kasárnami, kde lidé od voleb demonstrovali a požadovali zásah armády ve prospěch Bolsonara. Na příkaz soudce policie v pondělí tento tábor vyklidila, stejně jako to udělala s podobnými tábory před kasárnami v Riu či Sao Paulu.
Sedmasedmdesátiletý Lula se v pondělí setkal se šéfy obou parlamentů a guvernéry většiny brazilských států, kteří mu vyjádřili podporu a odsoudili nedělní útok. Společně pak večer vystoupili před prezidentským palácem.
K vyšetřování nedělních událostí se snaží přispět i Brazilci na sociálních sítích, kde už v neděli vznikl profil @contragolpebrasil (proti puči v Brazílii), kam lidé posílali fotky s identifikací účastníků útoku. Mnozí z nich totiž při tom sami sebe natáčeli na videa a chlubili se jimi na sociálních sítích. Ministerstvo spravedlnosti a policie také vytvořily e-mailovou schránku, kam mohou lidé informace k vyšetřování posílat.
Související
Putin tvrdil, jak se zatčení nebojí. Nakonec ale do Brazílie nepojede
Další šance zatknout Putina. Šéf Kremlu vyrazí na summit G20, Brazílie už dříve řekla, jestli ho předá ICC
Brazílie , Luiz Inácio Lula da Silva , Jair Bolsonaro
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 1 hodinou
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 3 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 5 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 6 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 6 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 7 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 7 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 9 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák