Tisíce lidí v pondělí večer demonstrovaly v řadě brazilských měst, včetně Ria de Janeiro či Sao Paula, na podporu levicového prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. Lidé tak reagovali na nedělní násilnosti v brazilské metropoli, při nichž několik tisíc příznivců krajně pravicového exprezidenta Jaira Bolsonara vtrhlo do sídel parlamentu, prezidenta a soudu.
Násilnosti odsoudili všichni vysocí ústavní činitelé v zemi, řada světových lídrů i Bolsonaro, který pobývá od konce prosince ve Spojených státech.
Lidé na demonstracích v pondělí večer žádali potrestání organizátorů a účastníků útoku na nejvyšší brazilské instituce a nesli transparenty s nápisy Fašismus nezvítězí!, Žádnou amnestii pro pučisty, Brazílie proti terorismu nebo Jsme demokracie. Manifestace zorganizovaly odbory a levicové strany, někteří účastníci byli oblečeni v červených tričkách či nesli červené vlajky levicových hnutí. Někteří také žádali, aby byl exprezident Bolsonaro souzen.
Bolsonaro prohrál loni v říjnu těsně prezidentské volby, ale jejich výsledek výslovně neuznal a až několik dní po volbách pouze řekl, že bude dodržovat ústavu. Už před volbami ale zpochybňoval elektronický volební systém a povolební demonstrace svých příznivců podpořil. Předání moci nebránil, ale oproti zvyklostem se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Místo toho odletěl na Floridu, kde přitom nemá žádnou oficiální agendu, a není jasné, kdy plánuje návrat.
Za svého čtyřletého mandátu Bolsonaro čelil řadě obvinění, mimo jiné kvůli laxnímu přístupu k pandemii covidu-19, šíření falešných zpráv, ale i obviněním ze zločinů proti lidskosti či z genocidy domorodého obyvatelstva. Před trestním stíháním ho ale chránila imunita a také šéf dolní komory parlamentu Arthur Lira, který žádosti o sesazení prezidenta nepostoupil do projednávání.
Nedělní násilnosti v metropoli Bolsonaro odsoudil a odmítl jakoukoli zodpovědnost za ně. V reakci na twitteru také napsal, že před jeho nástupem do úřadu v lednu 2019 se k podobným akcím uchylovala levice. Útok na tři nejvyšší instituce je ale v moderní historii země bezprecedentní. V pondělí také Bolsonaro na sociálních sítích informoval, že je v nemocnici v Orlandu kvůli bolestem břicha, a připomněl útok z roku 2018, kdy byl napaden na předvolebním mítinku. Od té doby podstoupil pět operací kvůli tomuto zranění. Důvodem tehdejšího útoku mohly být Bolsonarovy homofobní a rasistické výroky.
Prezident Lula během nedělních násilností nebyl v metropoli, do zpustošeného prezidentské paláce se ale vrátil večer poté, co policie po několika hodinách výtržníky zpacifikovala. V souvislosti s útokem bylo zatčeno na 1500 lidí, z toho 1200 z tábora před kasárnami, kde lidé od voleb demonstrovali a požadovali zásah armády ve prospěch Bolsonara. Na příkaz soudce policie v pondělí tento tábor vyklidila, stejně jako to udělala s podobnými tábory před kasárnami v Riu či Sao Paulu.
Sedmasedmdesátiletý Lula se v pondělí setkal se šéfy obou parlamentů a guvernéry většiny brazilských států, kteří mu vyjádřili podporu a odsoudili nedělní útok. Společně pak večer vystoupili před prezidentským palácem.
K vyšetřování nedělních událostí se snaží přispět i Brazilci na sociálních sítích, kde už v neděli vznikl profil @contragolpebrasil (proti puči v Brazílii), kam lidé posílali fotky s identifikací účastníků útoku. Mnozí z nich totiž při tom sami sebe natáčeli na videa a chlubili se jimi na sociálních sítích. Ministerstvo spravedlnosti a policie také vytvořily e-mailovou schránku, kam mohou lidé informace k vyšetřování posílat.
Související

Příklad antisystémového politika. Bolsonaro před 5 lety otevřel Pandořinu skříňku, říká Vrbata

Horké počasí bez milosti zabíjí. V Amazonii se uvařily tisíce ryb, umírají i tamní delfíni
Brazílie , Luiz Inácio Lula da Silva , Jair Bolsonaro
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 19 minutami

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše
před 51 minutami

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu
před 1 hodinou

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka
před 3 hodinami

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW
před 3 hodinami

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy
před 4 hodinami

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů
před 5 hodinami

Nehody na D6 zaměstnaly policii. Příčinou byl jev, před nímž varovali meteorologové
před 6 hodinami

Počasí se po víkendu oteplí. Teploty vyrostou nad nulu
včera

Dějiny vás budou soudit, nečinnost RB OSN z ní dělá spoluviníky zabíjení, píší Lékaři bez hranic
včera

Strach o Navalného: Věznice k němu odmítá pustit advokáty, nikdo neví, v jakém je stavu
včera

Hamás stále drží 130 rukojmích. Jeho surovost ale nemůže být důvodem ke kolektivnímu trestu, řekl Guterres
včera

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu
včera

MOV: Ruští a Běloruští sportovci mohou příští rok na olympiádu, ale pod neutrální vlajkou
včera

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru
včera

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly
včera

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16
včera

Počet volných míst je víc, než nezaměstnaných. Míra lidí bez práce se nemění
včera

Čína násilně deportovala 600 Severokorejců. Slehla se po nich zem
včera
Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu
Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.
Zdroj: Libor Novák