V Brazílii pokračují demonstrace, lidé protestovali proti útoku na instituce

Tisíce lidí v pondělí večer demonstrovaly v řadě brazilských měst, včetně Ria de Janeiro či Sao Paula, na podporu levicového prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. Lidé tak reagovali na nedělní násilnosti v brazilské metropoli, při nichž několik tisíc příznivců krajně pravicového exprezidenta Jaira Bolsonara vtrhlo do sídel parlamentu, prezidenta a soudu. 

Násilnosti odsoudili všichni vysocí ústavní činitelé v zemi, řada světových lídrů i Bolsonaro, který pobývá od konce prosince ve Spojených státech.

Lidé na demonstracích v pondělí večer žádali potrestání organizátorů a účastníků útoku na nejvyšší brazilské instituce a nesli transparenty s nápisy Fašismus nezvítězí!, Žádnou amnestii pro pučisty, Brazílie proti terorismu nebo Jsme demokracie. Manifestace zorganizovaly odbory a levicové strany, někteří účastníci byli oblečeni v červených tričkách či nesli červené vlajky levicových hnutí. Někteří také žádali, aby byl exprezident Bolsonaro souzen.

Bolsonaro prohrál loni v říjnu těsně prezidentské volby, ale jejich výsledek výslovně neuznal a až několik dní po volbách pouze řekl, že bude dodržovat ústavu. Už před volbami ale zpochybňoval elektronický volební systém a povolební demonstrace svých příznivců podpořil. Předání moci nebránil, ale oproti zvyklostem se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Místo toho odletěl na Floridu, kde přitom nemá žádnou oficiální agendu, a není jasné, kdy plánuje návrat.

Za svého čtyřletého mandátu Bolsonaro čelil řadě obvinění, mimo jiné kvůli laxnímu přístupu k pandemii covidu-19, šíření falešných zpráv, ale i obviněním ze zločinů proti lidskosti či z genocidy domorodého obyvatelstva. Před trestním stíháním ho ale chránila imunita a také šéf dolní komory parlamentu Arthur Lira, který žádosti o sesazení prezidenta nepostoupil do projednávání.

Nedělní násilnosti v metropoli Bolsonaro odsoudil a odmítl jakoukoli zodpovědnost za ně. V reakci na twitteru také napsal, že před jeho nástupem do úřadu v lednu 2019 se k podobným akcím uchylovala levice. Útok na tři nejvyšší instituce je ale v moderní historii země bezprecedentní. V pondělí také Bolsonaro na sociálních sítích informoval, že je v nemocnici v Orlandu kvůli bolestem břicha, a připomněl útok z roku 2018, kdy byl napaden na předvolebním mítinku. Od té doby podstoupil pět operací kvůli tomuto zranění. Důvodem tehdejšího útoku mohly být Bolsonarovy homofobní a rasistické výroky.

Prezident Lula během nedělních násilností nebyl v metropoli, do zpustošeného prezidentské paláce se ale vrátil večer poté, co policie po několika hodinách výtržníky zpacifikovala. V souvislosti s útokem bylo zatčeno na 1500 lidí, z toho 1200 z tábora před kasárnami, kde lidé od voleb demonstrovali a požadovali zásah armády ve prospěch Bolsonara. Na příkaz soudce policie v pondělí tento tábor vyklidila, stejně jako to udělala s podobnými tábory před kasárnami v Riu či Sao Paulu.

Sedmasedmdesátiletý Lula se v pondělí setkal se šéfy obou parlamentů a guvernéry většiny brazilských států, kteří mu vyjádřili podporu a odsoudili nedělní útok. Společně pak večer vystoupili před prezidentským palácem.

K vyšetřování nedělních událostí se snaží přispět i Brazilci na sociálních sítích, kde už v neděli vznikl profil @contragolpebrasil (proti puči v Brazílii), kam lidé posílali fotky s identifikací účastníků útoku. Mnozí z nich totiž při tom sami sebe natáčeli na videa a chlubili se jimi na sociálních sítích. Ministerstvo spravedlnosti a policie také vytvořily e-mailovou schránku, kam mohou lidé informace k vyšetřování posílat.

Související

Jair Bolsonaro Rozhovor

Příklad antisystémového politika. Bolsonaro před 5 lety otevřel Pandořinu skříňku, říká Vrbata

Uplynulo pět let od chvíle, kdy v brazilských prezidentských volbách dne 28. října 2018 zvítězil kontroverzní politik Jair Bolsonaro. Jeho nástup do čela státu ukázal, že Brazílie není ve svém úsilí o opětovnou demokratizaci tak úspěšná, jak se mohlo zdát, konstatuje iberoamerikanista Aleš Vrbata. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále uvedl, že Bolsonaro se s demokratickou politikou nikdy neidentifikoval a naopak oživil ve své době oficiálně zavrženou krajně pravicovou minulost země. Odborník na brazilskou politiku také vysvětlil, proč bolsonarismus přežil loňskou volební porážku svého lídra, a nastínil jeho další perspektivu. 
Delfíni, ilustrační fotografie

Horké počasí bez milosti zabíjí. V Amazonii se uvařily tisíce ryb, umírají i tamní delfíni

Klimatické změny mají dopad nejen na lidskou populaci, ale i na zvířecí říši. V brazilské Amazonii bylo nalezeno přes 100 uhynulých sladkovodních delfínů, pravděpodobně v důsledku veder, které aktuálně sužují tento region, uvedl server CNN. Tamní počasí výrazně zhoršuje klimatický jev El Niño a říční toky a jezera se stávají pro ryby neobyvatelná. Teplota místy dosahuje až 39 stupňů, což podle serveru Guardian zřejmě zapříčinilo i úmrtí tisíců dalších ryb.

Více souvisejících

Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva Jair Bolsonaro

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy