V Číně opět postrádají ministra. Li Šang-fu je zřejmě v domácím vězení

V Číně se během poslední doby ztratil už druhý člen vládního kabinetu. Po šéfovi diplomacie v červenci se nyní slehla zem po ministrovi obrany Li Šang-fuovi. Podle Američanů se zřejmě nachází v domácím vězení. Jeho odstavení může souviset s korupční kauzou kolem čínské armády. 

Na zmizení ministra z veřejného života upozornil americký velvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel na sociální síti X, když zmínil, že už tři týdny nebyl viděn ani slyšen. 

"Neukázal se na cestě do Vietnamu. Nyní chybí na plánovaném setkání se šéfem singapurského námořnictva," pokračoval diplomat s tím, že na člena vlády mohlo být uvaleno domácí vězení. 

Podle deníku Financial Times se americká vláda domnívá, že Li je vyšetřován. Tři američtí činitelé a další dva lidé se znalostí zpravodajských informací uvedli, že Washington dospěl k závěru, že ministr byl zbaven zodpovědnosti související s funkcí. 

Čína v červenci jmenovala nového velitele raketových sil, aniž by informovala o odvolání jeho předchůdce. South China Morning Post ovšem napsal, že ten je vyšetřován pro podezření z korupce. Prošetřovány mají být úniky informací o armádních projektech či napomáhání určitým firmám při získávání zakázek.

Případ ministra obrany připomíná příběh kolem bývalého šéfa diplomacie Čchin Kchanga, který byl rovněž tři týdny nepřítomen na veřejnosti. Na konci července byl z pozice ministra zahraničí odvolán. 

Související

Li Šang-fu

Čínským ministrem obrany je Li Šang-fu, generál na sankčním seznamu USA

Novým čínským ministrem obrany se dnes stal generál Li Šang-fu, který je na sankčním seznamu Spojených států. Rozhodl o tom čínský parlament, který také za prvního vicepremiéra 1,4miliardové země vybral Ting Süe-sianga, blízkého spolupracovníka prezidenta Si Ťin-pchinga. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Li Šang-fu Čína Čínská armáda Čchin Kang

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy