V Etiopii zemřelo při leteckém útoku armády 26 lidí, tvrdí zdravotníci

Nedělní letecký útok etiopské armády na zaplněné náměstí v odbojném etiopském svazovém státě Amharsko si vyžádal nejméně 26 mrtvých a přes 55 zraněných, informovala dnes agentura AP s odkazem na představitele zdravotnické služby. Stalo se tak jen několik dní poté, co etiopské úřady tvrdily, že v oblasti byl obnoven pořádek.

Členové amharské milice Fano bojují s jednotkami etiopské armády kvůli úsilí centrální vlády tyto ozbrojené složky rozpustit. Minulý týden armáda silou převzala kontrolu nad klíčovými amharskými městy.

Letecký úder v neděli zasáhl centrum komunity Finote Selam, řekl zdravotník, který podobně jako jiní hovořil pod podmínkou zachování anonymity v obavách z možných postihů. Dodal, že 22 lidí zemřelo na místě a několik zraněných muselo podstoupit amputace.

Dva obyvatelé města uvedli, že letecký úder mířil na nákladní vůz s civilisty, kteří se vraceli z cesty za příslušníky milice Fano, jimž vezli potraviny. Jejich výpověď nebylo možné ověřit.

Mluvčí etiopské federální vlády na žádost o komentář bezprostředně nereagoval.

"Uslyšeli jsme silný zvuk přicházející z nebe," řekl místní učitel. "Když dopadl na zem, spousta lidí byla zabita a zraněna," dodal.

Etiopská vláda začátkem srpna vyhlásila v Amharsku výjimečný stav. Milice Fano bojovala po boku centrální armády v dva roky trvajícím konfliktu v sousedním svazovém státě Tigraj, který skončil loni v listopadu mírovou dohodou. Poté se však úřady pokusily milici rozpustit a letos v dubnu vypukly v druhém nejlidnatějším regionu země nepokoje, když vláda nařídila sloučení tamních ozbrojených složek s centrální armádou.

Podle právníků a svědků v současné době úřady v souvislosti s nepokoji v Amharsku masově zatýkají stovky či dokonce tisíce osob přímo v hlavním městě Addis Abebě.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie afrika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy