V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita

Satelitní snímky ukazují vysokou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném komplexu. Aktivita se zvýšila poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil zvýšit výrobu paliva pro bomby kvůli rozšíření jaderného arzenálu země. Uvedla to americká analytická skupina 38 North.

Aktivita byla zaznamenána na základě snímků z 3. a 17. března. Mohla by znamenat, že experimentální lehkovodní reaktor v Jongbjonu se blíží svému dokončení a přechodu do stavu provozu.

Podle zprávy snímky ukazují, že byla zahájena výstavba podpůrné budovy kolem reaktoru. Dále bylo zjištěno vypouštění vody z chladícího systému reaktoru. Kolem závodu na obohacování uranu také byla zahájena nová výstavba.

Nová výstavba v blízkosti inženýrské budovy ELWR. Nová výstavba v blízkosti inženýrské budovy ELWR. Foto: Pleiades NEO © Airbus DS 2023

Tento vývoj je zřejmě reakcí na nedávné nařízení Kim Čong-una zvýšit produkci štěpného materiálu v zemi s cílem rozšířit její arsenál jaderných zbraní, uvádí zpráva.

KLDR v úterý představila nové, menší jaderné hlavice a slíbila, že bude vyrábět více jaderného materiálu pro výrobu zbraní, aby rozšířila svůj arzenál. Zároveň odsoudila zintenzivnění vojenských cvičení Jižní Koreje a Spojených států.

Není jasné, zda KLDR plně vyvinula miniaturizované jaderné hlavice potřebné k tomu, aby se vešly na menší zbraně, které ukázala. Analytici se domnívají, že zdokonalení takových hlavic by pravděpodobně bylo hlavním cílem, kdyby země poprvé od roku 2017 obnovila jaderné testy.

Jižní Korea a Spojené státy od počátku roku 2022 varují, že KLDR může kdykoliv obnovit jaderné testy.

Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) ve své loňské zprávě odhadl, že KLDR sestavila až 20 jaderných hlavic a pravděpodobně vlastní dostatek štěpného materiálu pro zhruba 45 až 55 jaderných zařízení.

Severní Korea se v roce 1985 připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila. Od roku 2003 se uskutečnilo několik kol šestistranných rozhovorů s KLDR, jichž se dále účastnily Jižní Korea, Japonsko, USA, Čína a Rusko. O jednání o denuklearizaci KLDR se neúspěšně pokoušel bývalý prezident Donald Trump, který se třikrát setkal s lídrem KLDR Kim Čong-unem. Trump požadoval, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom byl ochoten odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Související

Test severokorejské rakety

Severní Korea odpálila raketu se špionážním satelitem. Brzy po startu selhala

Severní Korea se ve středu neúspěšně pokusila o vyslání satelitu do vesmíru. Podle serveru BBC došlo k nehodě a pádu nosné rakety do moře. Pchjonjang oznámil, že chce co nejrychleji podniknout druhý pokus. Japonské úřady už dříve oznámily, že raketa selhala. Jihokorejská armáda provádí vyšetřování, zda došlo ke zničení nebo havárii nosiče během letu. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) severokorejský jaderný program Severokorejské zbraně

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 26 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 3 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Jens Stoltenberg je norský ekonom a politik, předseda Norské strany práce a bývalý ministerský předseda Norska, v současnosti generální tajemník NATO.

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

včera

Pence zahájil kampaň ostrou kritikou Trumpa. Obvinil ho z nadřazování se nad ústavu

Někdejší americký viceprezident Mike Pence ve středu ve státě Iowa oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Ihned se pustil do ostré kritiky Donalda Trumpa. Oba politici si od sebe přitom od konce druhého jmenovaného v Bílém domě drželi odstup.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy