V Jihoafrické republice začalo společné cvičení námořnictva JAR, Číny a Ruska

V Jihoafrické republice dnes začala první fáze společného námořního cvičení JAR, Číny a Ruska, do kterého se zapojí i ruská fregata Admirál Gorškov s hypersonickými střelami Cirkon (Zirkon). Manévry potrvají do 27. února v blízkosti přístavního města Durban a města Richards Bay. Jejich cílem je "posílit už tak kvetoucí vztahy mezi JAR, Ruskem a Čínou", uvedlo jihoafrické ministerstvo obrany.

"Ruská fregata dorazila do Durbanu. Čínská loď dorazí později. Jsme v přípravné fázi, hlavní fáze začne 22. února," řekl dnes agentuře AFP zdroj z jihoafrické armády.

Cvičení začíná v době, kdy se blíží první výročí ruské invaze na Ukrajinu. Je také příležitostí pro Moskvu ukázat, že není na světové scéně izolovaná, navzdory vlně odsouzení, která se proti ní po napadení Ukrajiny zvedla. JAR je jedním z nejdůležitějších spojenců Ruska v Africe, která je v postoji k ruské invazi na Ukrajinu a západním sankcí proti Rusku rozdělená.

V lednu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho jihoafrická kolegyně Naledi Pandorová hájili společné vojenské námořní cvičení po jednání, které spolu měli v Pretorii během první Lavrovovy návštěvy Jihoafrické republiky od invaze na Ukrajinu.

Pandorová opakovaně uvedla, že se její země nepostaví ani na jednu stranu konfliktu, a kritizovala Západ, který podle ní selektivně odsuzuje Rusko a přechází mlčením jiné násilnosti, například izraelskou okupaci Palestiny.

Podle jihoafrické opozice země cvičením vyjadřuje podporu ruské invazi na Ukrajinu, manévry v tomto smyslu kritizoval také Washington. "Spojené státy jsou znepokojeny tím, když jakákoliv země (...) cvičí s Ruskem v době, kdy Rusko vede brutální válku proti Ukrajině," citovala stanice BBC z vyjádření Bílého domu.

Kromě fregaty Admirál Gorškov nasadí Rusko do cvičení také tanker Kama. Čína vyslala torpédoborec, fregatu a podpůrnou loď, JAR bude zastoupena jednou fregatou a dvěma podpůrnými plavidly. Ruská válečná loď cvičně vypustí střelu Cirkon, což bude podle agentury TASS poprvé během mezinárodního cvičení.

Námořní cvičení má podle dostupných informací pokrýt oblast dlouhou téměř 160 kilometrů a vojenské aktivity během něj mají zahrnovat především dělostřelecký výcvik nebo cvičení protivzdušné obrany. Manévry mají stejný název Mosi (Kouř) jako první námořní cvičení, které JAR, Čína a Rusko uspořádaly v jihoafrických teritoriálních vodách v listopadu 2019. Uskutečnilo se tehdy u pobřeží mysu Dobré naděje v Atlantském oceánu nedaleko Kapského Města.

Související

Požár v Johannesburgu

V centru Johannesburgu hořela pětipatrová budova, mrtvých je nejméně 73

Nejméně 74 mrtvých si vyžádal noční požár domu obývaného převážně bezdomovci a squattery v hlavní obchodní čtvrti jihoafrického Johannesburgu. Krizové složky evidují také přes 50 zraněných, z nichž šest je ve vážném stavu v nemocnici, a už dříve upozornily, že bilance obětí zřejmě ještě poroste.
Summit BRICS

Summit BRICS: Putin obvinil Západ z rozpoutání války na Ukrajině. Rusko se prý rozhodlo podpořit lid

Již patnáctý summit BRICS letos získává nebývalou pozornost celosvětových médií. Scházejí se na něm klíčoví lídři zemí, kteří drží v rukou klíč ke dveřím budoucí podoby světového mocenského rozpoložení. Vedle čínského vůdce Si Ťin-pchinga je to indický premiér Naréndra Módí, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Luiz Inácio Lula de Silva a v neposlední řadě také ruský prezident Vladimir Putin.

Více souvisejících

jihoafrická republika Ruská armáda Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

Část zákazníků O2 se potýkala s výpadkem služeb. Problémy hlásili i zákazníci T-Mobile

Zákazníci společnosti O2 se v některých částech republiky potýkali s výpadkem služeb. Podobné problémy hlásili i zákazníci konkurenčního operátora T-Mobile.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy