V Polsku sílí před volbami ostrá rétorika. Rostou přídavky, hovoří se o zákazu houbaření

Polsko se už za několik týdnů dočká parlamentních voleb a politický tlak sílí. Prezident Andrzej Duda, který je spojencem vládnoucí strany Právo a spravedlnosti (PiS), podepsal zákon, kterým se od příštího roku zvyšují přídavky na děti. Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński pak varoval před rostoucím vlivem Evropské unie, který by podle něj mohl vést k zákazu houbaření v Polsku. 

V současné době je tato finanční dávka, která je poskytována každému dítěti bez ohledu na příjmy jeho rodičů, ve výši 500 zlotých (přibližně 2740 Kč) měsíčně. Podle polských médií se tato částka nově zvýší na 800 zlotých (cca 4380 korun) měsíčně.

Prezident Duda tvrdí, že z hlediska státu jde o investici. "Toto jsou pravděpodobně nejlépe investované peníze. Je těžké si představit lepší investici než investici do občanů, společnosti a především do budoucnosti našich dětí," uvedl. Zdůraznil, že zvýšení o 300 zlotých měsíčně nejenom kompenzuje inflaci, ale znamená skutečné zlepšení.

Televizní stanice TVN24 si na svých webových stránkách připomněla, že program 500 plus byl spuštěn v roce 2016 a toto zvýšení představuje první změnu od té doby. Podle veřejných průzkumů má PiS největší šanci na vítězství v nadcházejících volbách, nicméně nemusí získat dostatečnou většinu v parlamentu k sestavení vlády.

Není proto překvapivé, že předseda strany Kaczyński pokračuje ve své ostré rétorice. Varoval například před rostoucím vlivem Evropské unie, který by podle něj mohl vést k zákazu houbaření. Výroky tohoto politika přitom často kritizuje Brusel i opoziční politici.

Během setkání s občany ve městě Chełm na východě země vyjádřil podle Polish News Kaczyński své názory na aktuální situaci v Evropské unii. Podle něj probíhají v rámci EU snahy o centralizaci moci v Bruselu a vytvoření jednotného státu v rámci celé unie.

Kaczyński zdůraznil, že tímto způsobem se nejedná o federalizaci Evropy, ale o koncentraci rozhodovacího pravomoci na úrovni Bruselu. Jako příklad uvedl situaci, kdy by Brusel měl rozhodovat o správě lesů v jednotlivých členských zemích, což podle něj může omezit svobodu občanů.

Kaczyński se zastal zvláštního významu lesů pro Poláky, kteří si tuto přírodní krásu užívají například při houbaření. Uvedl, že v Polsku mají svobodu chodit do lesa a sbírat houby, což je nedílnou součástí jejich osobní svobody. Zdůraznil význam zachování této svobody.

Kromě toho Kaczyński prohlásil, že je nezbytné bojovat za suverenitu Polska a za právo samostatně vládnout, aby se Poláci nestali občany druhého řádu. Jeho komentáře také obsahovaly narážky na vztahy se sousedními zeměmi, kdy zmínil nedostatek zájmu sousedů o prosperitu Polska.

Donald Tusk, předseda Občanské platformy, která je hlavní opoziční stranou v Polsku a má proevropský postoj, reagoval na Kaczyńského slova prostřednictvím sociálních sítí. Zdůraznil, že Kaczyński vyjadřuje současné volby jako boj o svobodu houbaření, což považuje za neobvyklý a zajímavý úhel pohledu na situaci. 
 

Související

Zničená Ukrajina.

O krok blíže třetí světové válce. Situace na Ukrajině dosahuje kritického bodu, píše tisk

Situace na Ukrajině dosahuje nového kritického bodu. Poprvé od začátku konfliktu se k bojům přidávají jednotky z třetí země, konkrétně vojáci z KLDR. Tento zásadní posun je předzvěstí toho, co by mohlo znamenat začátek širšího globálního konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již varoval, že to může být první krok k válce světového rozsahu. Upozornil na to polský server RMF24, podle kterého je svět o krok blíže třetí světové válce.
Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenského vítězný plán se nelíbí druhé evropské zemi

Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz v pátek na zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu vyzdvihl odvahu a hrdinství ukrajinských vojáků, kteří už téměř tři roky brání svou vlast před ruskou agresí. Zároveň však vyjádřil určité pochybnosti o takzvaném „vítězném plánu“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který byl tento týden představen.

Více souvisejících

Polsko Andrzej Duda Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy