V Rusku zadrželi amerického novináře. Je ve vazbě kvůli údajné špionáži

Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu na Urale reportéra amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche. Tajná služba novináře, který je americkým občanem, podezírá ze špionáže, informuje agentura Interfax. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zatčení nemá co do činění s novinařinou, podle Kremlu byl muž chycen přímo při činu. Deník obvinění odmítl. 

Gershkovich podle informací na webu WSJ pokrývá dění v Rusku, na Ukrajině a v dalších státech bývalého SSSR.

Ruská tajná služba uvedla, že Američana zadržela při "pokusu získat tajné informace". Proti Gershkovichovi už úřady zahájily trestní stíhání. Podle ní shromažďoval pro americkou stranu informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku, které představovaly státní tajemství. Hrozí mu až 20 let odnětí svobody, uvedly ruské agentury.

"To, co dělal zaměstnanec amerického listu The Wall Street Journal v Jekatěrinburgu, nemá s novinařinou nic společného," uvedla na telegramu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "Není to poprvé, co byly status 'zahraničního zpravodaje', novinářské vízum a akreditace zneužity cizinci v naší zemi k zakrytí (výzvědné) činnosti," dodala. Kreml podle agentury Reuters stejně jako mluvčí ruské diplomacie uvedl, že Gershkovich byl "chycen při činu".

Deník The Wall Street Journal obvinění odmítl. "The Wall Street Journal důrazně odmítá obvinění ze strany FSB a žádá o okamžité propuštění našeho důvěryhodného a oddaného reportéra Evana Gershkoviche. Vyjadřujeme solidaritu s Evanem a jeho rodinou," uvedl deník.

Už ve středu si lokální média všimla, že novinář zmizel, podotýká nezávislý portál Meduza. Upozornil na to PR specialista Jaroslav Širšikov, který mladého novináře narozeného v roce 1991, během jeho pobytu v Jekatěrinburgu doprovázel. Do Jekatěrinburgu novinář podle Širšikova přicestoval z Moskvy, aby zde nasbíral materiál k chystanému článku o žoldnéřské Wagnerově skupině, která se podílí na ruské invazi na Ukrajinu. Gershkovich se podle zdrojů portálu Meduza ze západních médií rovněž vydal do města Nižnij Tagil, kde sídlí podnik Uralvagonzavod, který vyrábí armádní techniku.

Zkoumat wagnerovce právě do Jekatěrinburgu přijel novinář z toho důvodu, že zakladatel žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin několikrát kritizoval místní úřady, uvedl novinářův průvodce Širšikov. "Evan o cestě nikde veřejně nepsal, s různými mluvčími se setkával v kuloárech," sdělil lokálnímu portálu 66.ru Širšikov.

Ve středu místní média rovněž informovala, že příslušníci silových struktur u jedné z restaurací v Jekatěrinburgu zadrželi osobu tak, že jí přetáhli přes hlavu svetr. Širšikov uvedl, že zadrženým by mohl být právě Gershkovich.

Novinář žije asi šest let v Moskvě, z níž pokrývá pro WSJ dění v bývalých státech Sovětského svazu. Dříve pracoval také pro agenturu AFP, deník The New York Times a ruské internetové noviny The Moscow Times.

Američtí občané byli v Rusku zadrženi pro pozření z vyzvědačství opakovaně. Jedná se však zřejmě o první případ, kdy byl zatčen novinář oficiálně akreditovaný na ruském ministerstvu zahraničí, uvedla agentura DPA. Loni v září moskevský soud odsoudil novináře deníků Kommersant a Vedomosti Ivana Safronova k 22 letům vězení za údajnou spolupráci s českou rozvědkou.

Soud poslal reportéra do vazby, ačkoliv podezření ze špionáže odmítl

Soud v Moskvě dnes poslal do vazby amerického novináře deníku The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche, jehož zadržení pro podezření ze špionáže dnes oznámila ruská tajná služba FSB. Novinář vinu před soudem odmítl, informovala agentura TASS. Gershkovichův advokát novinářům řekl, že ho nepustili ani do soudní síně.

Ruská tajná služba dříve uvedla, že Američana zadržela v Jekatěrinburgu na Urale při "pokusu získat tajné informace", a zahájila proti němu trestní stíhání. Podle FSB shromažďoval pro americkou stranu informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku, které představovaly státní tajemství. Hrozí mu až 20 let odnětí svobody, uvedly ruské agentury.

Délku vazby stanovil soud do 29. května s tím, že novinář bude umístěn do moskevské vazební věznice Lefortovo. Proces bude veden ve stupni utajení "přísně tajné", uvedl soud po jednání za zavřenými dveřmi.

Podle TASS reportér deníku WSJ vinu před soudem popřel. Samotný list vydal dříve prohlášení, v němž "důrazně odmítl" obvinění ze strany FSB a žádal o Gershkovichovo okamžité propuštění.

Právník obviněného Daniil Berman uvedl, že nebyl vpuštěn do soudní síně. "Řekli mi, že už má advokáta ex offo," citoval jej TASS. Podle agentury RIA Novosti musel být Lefortovský soud před dnešním projednáváním Gershkovichova případu vyklizen kvůli bombové hrozbě.

Související

Koncertní síň u Moskvy v plamenech po teroristickém útoku. (22.3.2024)

Rusové už s terorem u Moskvy spojují i Američany a Brity

Navzdory slovům prezidenta Vladimira Putina, že páteční teroristický útok v koncertní síni u Moskvy spáchali islamisté, z Ruska nadále znějí hlasy o roli Ukrajiny v rámci celé tragédie. Podle ředitele tajné služby FSB Alexandra Bortnikova stojí za útokem kromě Kyjeva také Spojené státy americké a Velká Británie. 

Více souvisejících

FSB (ruská kontrarozvědka) Rusko novináři The Wall Street Journal

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 24 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy