V USA obvinili ruského občana ze spiknutí. Pomáhal GRU před invazí na Ukrajinu

Federální porota v americké státě Maryland obvinila ruského občana ze spiknutí s cílem nabourat se do ukrajinských vládních počítačových systémů a zničit je a jejich data. Informoval o tom server RFE/RL.  Útočník spolupracoval s GRU a kybernetické útoky byly velice rozsáhlé. 

Obžalovaným je dvaadvacetiletý Rus Amin Timovič Stigal. Protizákonného chování se měl dopustit ještě před začátkem ruské invaze proti Ukrajině. „Jak se tvrdí, obžalovaný se v předvečer nespravedlivé a nevyprovokované invaze Ruska na Ukrajinu spolčil s ruskou vojenskou rozvědkou, aby provedl kybernetické útoky zaměřené na ukrajinskou vládu a později na její spojence, včetně Spojených států,“ shrnul generální prokurátor Merrick B. Garland podle tiskové zprávy amerického ministerstva spravedlnosti (DoJ). 

Stigal a GRU se měly spolčit v lednu 2022, aby „využili služeb americké společnosti k distribuci malwaru známého v kyberbezpečnostní komunitě jako WhisperGate do počítačových systémů desítek ukrajinských vládních subjektů a zničili tyto systémy a související data před ruskou invazí na Ukrajinu“. 

Mezi napadené patřila ukrajinská ministerstva zahraničí, financí, spravedlnosti, energetiky, školství a zemědělství. Vedle toho byla napadena státní služba pro bezpečnost potravin a ochranu spotřebitele, účetní komora, státní pohotovostní služba či kanceláře pro pojištění motorových vozidel.

Za tyto skutky Stigalovi hrozí trest odnětí svobody v maximální výši pěti let.

Garland potvrdil, že DoJ stojí za Ukrajinou. „Ministerstvo spravedlnosti bude i nadále stát na straně Ukrajiny na všech frontách jejího boje proti ruské agresivní válce, včetně pohnání k odpovědnosti těch, kteří podporují škodlivé kybernetické aktivity Ruska,“ dodal. 

Útoky měl Stigal provádět za podpory ruské rozvědky GRU. „GRU opakovaně uplatňuje v kyberprostoru ruskou státnickou metodu nevybíravého ničení a zastrašování. Ministerstvo se bude snažit zabránit a narušit takové škodlivé chování, které se opírá o online služby nebo infrastrukturu v USA nebo které se zaměřuje na americké oběti,“ upozornil generální prokurátor. 

Na řešení případu se podílel Federální úřad pro vyšetřování (FBI). „Amin Timovič Stigal se pokusil využít škodlivý software na pomoc ruské armádě při invazi na Ukrajinu. Dnešní obvinění dokazuje neochvějné odhodlání FBI bojovat proti záškodnickým kybernetickým aktivitám našich protivníků a budeme i nadále spolupracovat s našimi mezinárodními partnery, abychom zmařili pokusy podkopat a poškodit naše spojence,“ vylíčil zástupce ředitele FBI Paul Abbate. 

Vzájemné souzení občanů USA a Ruska

Rozsudek týkající se Stigalova spiknutí přišel právě ve chvíli, kdy v ruském Jekatěrinburgu ve středu započal soud s americkým novinářem Evanem Gershkovichem. Úřady ho viní ze sběru informací pro CIA o činnosti podniku Uralvagonzavod, který vyrábí a opravuje armádní techniku.

Moskevský soud v dubnu odmítl novinářovo odvolání proti prodloužení pobytu ve vazbě, kde už se nachází déle než rok. Moskva říká, že není možná žádná výměna vězňů či zadržených, dokud nepadne verdikt v Gershkovichově případu. 

Gershkovich byl zadržen loni 29. března ve městě Jekatěrinburg na Urale. Ve vazbě čeká na soud, u kterého mu za údajnou špionáž hrozí až 20 let. Novinář je prvním zástupcem profese, jehož Rusko z těchto důvodů zatklo od konce studené války. 

„Vyšetřování prokázalo a zdokumentovalo, že americký novinář z The Wall Street Journal, Gershkovich, na příkaz CIA... sbíral tajné informace o aktivitách obranné společnosti,“ řekl ruský prokurátor Mikael Ozdojev novinářům.

Podle amerického velvyslanectví v Rusku však ruské úřady nepředložily žádné důkazy podporující obvinění ze špionáže. „Ruské úřady nepředložily žádný důkaz podporující obvinění vznesená proti němu, nedokázaly odůvodnit jeho pokračující zadržování a ani vysvětlit, proč je Evanova novinářská práce zločinem,“ uvedlo velvyslanectví USA v prohlášení.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu po jednání uvedl, že zatím v souvislosti s Gershkovichovým případem nelze mluvit o výměně vězňů se Spojenými státy. Takové záležitosti totiž podle jeho slov vyžadují „ticho“ a je třeba počkat na verdikt soudu.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

soudy USA (Spojené státy americké) GRU špionáž Rusko Evan Gershkovich

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy