Ve Francii se spekuluje o Macronově třetím mandátu. Ústava to neumožňuje, cesty ale jsou

V dubnu loňského roku obhájil prezident Francie Emmanuel Macron svůj mandát, a tak mu zbývají ještě téměř čtyři roky do konce jeho funkčního období. Ústava v zemi umožňuje zastávat nejvyšší státní funkci pouze dvakrát po sobě, což vede ke spekulacím o tom, kam povedou jeho další kroky. Server Politico už dříve spekuloval, že by se mohl pokusit o třetí mandát, Macron to ale vyloučil.

Mezi prvními, kteří začali zmiňovat možnost třetího mandátu, byl Richard Ferrand, který předsedal Národnímu shromáždění až do loňských červnových voleb. Ferrand se vymezil proti zákazu opakování mandátů a kumulaci funkcí, protože podle něj to "omezuje svobodu slova a suverenitu lidu". Někteří považovali jeho stanovisko za neobratné, zatímco jiní ho vnímali jako test reakce veřejnosti.

V pondělí se k myšlence třetí kandidatury vyjádřila bývalá ministryně kultury Roselyne Bachelotová. Podle ní mezi politiky panuje "všeobecná shoda na třetí kandidatuře Emmanuela Macrona", jak u těch, kteří ho chtějí zvolit, tak u těch, kteří ho chtějí porazit. Bachelotová zdůraznila rozdíl mezi kandidaturou a zvolením.

Omezení na dva po sobě jdoucí mandáty, které v současnosti brání Macronovi v opětovné kandidatuře na prezidenta, je relativně novinkou ve francouzské ústavě. Bylo zavedeno v roce 2008 za prezidentství Nicolase Sarkozyho spolu se zkrácením mandátu z 7 na 5 let.

Deník Le Figaro nastiňuje možné podmínky, za kterých by Macron mohl usilovat o další mandát v roce 2027. Jednou z teoretických cest je použití článku 11 ústavy o vyhlášení referenda, který v roce 1962 využil tehdejší prezident Charles de Gaulle.

Tato metoda však byla později zakázána Ústavním soudem, takže ji nelze opakovat. Další možností je změna ústavy, kterou umožňuje její 89. článek. Návrh na změnu musí podat jedna z komor parlamentu a obě komory ji musí schválit. Macron však nemá v parlamentu většinu, a proto je i tato cesta neprůchodná, jak uvádí Le Figaro.
 

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy