Uvnitř nechvalně známé syrské věznice Sednaja, označované jako "lidská jatka", se novinářům podařilo nahlédnout na místa, která symbolizují brutalitu Asadova režimu. Věznice severně od Damašku byla dlouhodobě spojována s hrůzami mučení, hromadnými popravami a systematickým ponižováním, o čemž po léta varovaly organizace na ochranu lidských práv. Až do pádu Asadova režimu však nebylo možné zjistit plný rozsah zvěrstev, která se zde odehrávala.
Po osvobození Damašku povstaleckými silami byla věznice otevřena veřejnosti. Tisíce Syřanů sem proudí s nadějí najít stopy po svých pohřešovaných blízkých. Novinářka Yalda Hakim z televize Sky News byla jednou z prvních, kdo měl možnost prozkoumat tento objekt a přinést svědectví o tom, co se zde odehrávalo.
Vězně byli drženi v podmínkách, které nelze popsat jinak než jako nelidské. "Viděla jsem plastové pytle plné výkalů a moči, protože vězni neměli povoleno používat toalety," uvedla Hakim. I když měli vzácně možnost použít omezený počet toalet, dostali na ji jen pár sekund. Vězni tak museli své potřeby vykonávat přímo v celách a odpad odkládali do rohů.
Procházením chodeb a cel byly patrné stopy po popravách. Podle svědků bylo denně vyváděno až 50 vězňů s falešným příslibem převozu do civilní věznice, místo toho však končili na šibenici, uvedl server SkyNews.
V jedné z místností, označované jako mučírna, byly stěny zjevně zvukotěsné a uvnitř se nacházel ventilátor, který mohl rozptylovat chladný vzduch, plyny nebo teplo. V blízkosti této místnosti se nacházelo zařízení, o němž se hovoří jako o "drticím stroji". Svědkové tvrdí, že vězni byli nuceni vlézt do tohoto stroje a ten je rozdrtili k smrti.
Mnoho vězňů po dlouhých letech izolace a mučení zapomnělo své vlastní jméno. "Když povstalci věznici osvobodili, někteří vězni nevěděli, kým jsou. Byli redukováni na číslo, žádná jména neexistovala," popsala Hakim. Oběti byly podrobovány elektrošokům, sexuálnímu násilí a dalším formám brutálního zacházení.
Rodiny, které do věznice proudí, se snaží najít dokumenty a důkazy o tom, co se stalo jejich milovaným. Organizace na ochranu lidských práv volají po uchování těchto materiálů jako důkazů pro budoucí procesy. Avšak zoufalí příbuzní si mnohé dokumenty odnesli v naději, že zjistí pravdu o osudu svých blízkých.
Sednaja byla jednou z nejznámějších věznic spojených s brutalitou syrského režimu. Její otevření odhaluje děsivé svědectví o systematickém útlaku, který se zde odehrával. Věznice, která byla pro tisíce lidí synonymem utrpení, nyní slouží jako temná připomínka období, kdy lidská důstojnost byla pošlapána na nejnižší možnou úroveň.
Poté, co byl v neděli svržen režim Bašára Asada, vypukla v zemi vlna euforie. Spolu s tím ale mnozí Syřané začali intenzivně pátrat po těch, kteří byli během vlády diktátora svévolně zatčeni a beze stopy zmizeli, popisuje server CNN.
Sednaja, jedno z nejobávanějších míst Asadovy diktatury, se stala centrem těchto událostí. Dopravní kolony, které se táhly několik kilometrů, a lidé jdoucí pěšky po posledním úseku cesty směrem k věznici vytvořili emotivní atmosféru.
Sednaja byla po desetiletí místem, kde mizeli lidé označeni za protivníky režimu. Mezi lety 2011 a 2015 zde bylo podle Amnesty International oběšeno až 13 tisíc lidí.
Její děsivá pověst vedla k tomu, že ji rebelové zařadili mezi první cíle při své ofenzívě na Damašek. Jakmile padl Asadův režim, objevily se záběry propuštěných vězňů. Sociální sítě se zaplnily výzvami o pomoc při hledání pohřešovaných.
Mezi těmi, kteří dorazili do Sednaje, byla i Maysoon Labut, žena z města Dara’a, kde začaly protivládní protesty během Arabského jara. Hledala tři své bratry a zetě, kteří byli údajně drženi v podzemní části věznice známé jako "červená sekce".
Ta byla předmětem mnoha spekulací, že by zde mohli být ukryti další vězni. Dobrovolnická organizace Bílí přilby vyslala do Sednaje speciální týmy, které prohledávaly betonové stěny, zatímco davy v tichosti čekaly na znamení. Bohužel se žádné skryté cely nenašly.
I přesto, že někteří propuštění vězni se konečně shledali se svými rodinami, emoce byly často smíšené. Suheil Hamawi, který strávil více než 30 let v syrských věznicích, popsal svou radost ze shledání s rodinou, ale také bolest z promarněného života. „Až když mi vnučka řekla 'dědo', jsem si uvědomil, kolik let jsem ztratil,“ svěřil se.
Mnoho rodin však stále tápe ve tmě a pátrá po jakýchkoliv stopách svých blízkých. Věznice Saydnaya se stala mementem utrpení, ale také symbolem naděje na lepší budoucnost. Organizace jako Asociace pro vězně a pohřešované v Sednaje (ADMSP) se nyní snaží poskytnout podporu těm, kteří hledají odpovědi.
Sednaja je jednou z mnoha věznic, které byly osvobozeny během bleskového postupu povstaleckých sil po Sýrii. Jakmile vzbouřenci dorazili do Damašku, vyzvali bývalé vojáky a zaměstnance věznic, aby poskytli kódy k odemknutí elektronicky uzamčených dveří.
Úřady v provincii Damašek zároveň upozornily, že někteří vězni jsou téměř udušení kvůli špatné ventilaci. Rebelové zveřejnili videozáznamy, na nichž se snaží dostat do nižších pater věznice, kde se údajně nachází přes 100 000 zadržovaných, uvedl server BBC.
Na záběrech sdílených na sociálních sítích a některými médii je vidět muže, kteří prorážejí zeď, za níž se nachází temné prostory, a také vězně vycházející na svobodu. Někteří z nich neviděli světlo dlouhé roky.
Mezi osvobozenými byla i malá dítě, které bylo zatčeno se svou matkou. Video ukazuje ženy, které jsou ujišťovány, že „Assad padl“ a že již nejsou v nebezpečí. Další záběry zachycují rodiny spěchající k věznici, aby zjistily, zda mezi osvobozenými jsou jejich blízcí.
Sednaja se během občanské války stala symbolem represí a zvěrstev Assadova režimu. Podle zprávy Amnesty International z roku 2017 fungovala věznice jako „lidská jatka“, kde byly tisíce lidí popraveny nebo umučeny k smrti. Mezi lety 2011 a 2018 zde údajně zemřelo více než 30 000 vězňů. Přeživší, jako Omar al-Shogre, popisují nelidské podmínky, mučení a nátlak, aby se vězni navzájem mučili.
Související

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA

Život ve válečné zóně: Syrské město Sweida je v plamenech, obchody a domy jsou vypáleny, stovky lidí zemřely
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí
před 1 hodinou

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
před 2 hodinami

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
před 3 hodinami

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
před 3 hodinami

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
před 5 hodinami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 5 hodinami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 5 hodinami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 6 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 7 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 8 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 10 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera
Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
Burzovní indexy zažívají v polovině druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa mimořádný růst, přesto se nad Wall Street stahují temná mračna. Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad hranicí 6 300 bodů, čímž potvrdil svůj osmý rekord za poslední měsíc. Přesto investory začíná znepokojovat, zda je tento vývoj dlouhodobě udržitelný – a především, jak trhy zareagují na blížící se srpnovou tarifní lhůtu.
Zdroj: Libor Novák