Vítěz voleb zaskočil Nizozemce. Wilders oznámil, že premiérem nebude

Nizozemský krajně pravicový lídr Geert Wilders ve středu oznámil, že se nestane novým holandským premiérem i přes vítězství v loňských volbách. Na složení vlády nedokázal najít dostatečnou podporu ostatních stran v parlamentu.

"Předsedou vlády se můžu stát jen tehdy, pokud to podpoří všechny koaliční strany. To se nestalo," napsal Wilders v příspěvku na sociální síti. "Láska k mé zemi a voličům je větší a důležitější než mé vlastní postavení," dodal.

Oznámení lídra Strany svobody (PVV) přišlo v předvečer očekávané zprávy o výsledku koaličních jednání. Wilders na sociální síti uvedl, že chce "pravicový kabinet... méně azylu a imigrace." "Holanďané jsou na prvním místě," zdůraznil.

Wildersova PVV zvítězila v listopadových parlamentních volbách. Při sestavování vlády však nedokázala získat podporu dalších stran, protože nesouhlasili s vládním programem zaměřeným proti islámu a EU.

Geert Wilders je nizozemský politik a vůdčí postava v euroskeptickém a protiislámském hnutí v Nizozemsku. Narodil se 6. září 1963 v městě Venlo. Je zakladatelem a vůdcem Strany pro svobodu (Partij voor de Vrijheid - PVV), která je známá svým odmítáním multikulturalismu, silné kritikou islámu a podporou tvrdších opatření v oblasti imigrace a integrační politiky.

Wilders se stal významnou postavou nizozemské politiky počátkem 21. století, zejména díky svému ostře formulovanému postoji k islámu a muslimské imigraci. Byl zvolen poslancem nizozemského parlamentu a v letech 2010 a 2012 vedl PVV ke značnému úspěchu ve volbách. Je znám svým zaujetím pro svobodu projevu a kritiku politické korektnosti.

Wilders se také stal kontroverzní postavou kvůli svým výrokům o islámu a muslimských imigrantech, které mnozí kritizují jako xenofobní a diskriminační. Byl stíhán za projevy, které byly považovány za podněcování k nenávisti, ale soudy ho většinou osvobodily. Navzdory kontroverzím si udržuje vliv a popularitu mezi některými částmi nizozemské společnosti. 

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy