Vítěz voleb zaskočil Nizozemce. Wilders oznámil, že premiérem nebude

Nizozemský krajně pravicový lídr Geert Wilders ve středu oznámil, že se nestane novým holandským premiérem i přes vítězství v loňských volbách. Na složení vlády nedokázal najít dostatečnou podporu ostatních stran v parlamentu.

"Předsedou vlády se můžu stát jen tehdy, pokud to podpoří všechny koaliční strany. To se nestalo," napsal Wilders v příspěvku na sociální síti. "Láska k mé zemi a voličům je větší a důležitější než mé vlastní postavení," dodal.

Oznámení lídra Strany svobody (PVV) přišlo v předvečer očekávané zprávy o výsledku koaličních jednání. Wilders na sociální síti uvedl, že chce "pravicový kabinet... méně azylu a imigrace." "Holanďané jsou na prvním místě," zdůraznil.

Wildersova PVV zvítězila v listopadových parlamentních volbách. Při sestavování vlády však nedokázala získat podporu dalších stran, protože nesouhlasili s vládním programem zaměřeným proti islámu a EU.

Geert Wilders je nizozemský politik a vůdčí postava v euroskeptickém a protiislámském hnutí v Nizozemsku. Narodil se 6. září 1963 v městě Venlo. Je zakladatelem a vůdcem Strany pro svobodu (Partij voor de Vrijheid - PVV), která je známá svým odmítáním multikulturalismu, silné kritikou islámu a podporou tvrdších opatření v oblasti imigrace a integrační politiky.

Wilders se stal významnou postavou nizozemské politiky počátkem 21. století, zejména díky svému ostře formulovanému postoji k islámu a muslimské imigraci. Byl zvolen poslancem nizozemského parlamentu a v letech 2010 a 2012 vedl PVV ke značnému úspěchu ve volbách. Je znám svým zaujetím pro svobodu projevu a kritiku politické korektnosti.

Wilders se také stal kontroverzní postavou kvůli svým výrokům o islámu a muslimských imigrantech, které mnozí kritizují jako xenofobní a diskriminační. Byl stíhán za projevy, které byly považovány za podněcování k nenávisti, ale soudy ho většinou osvobodily. Navzdory kontroverzím si udržuje vliv a popularitu mezi některými částmi nizozemské společnosti. 

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy