Vítězství strany zvažující deislamizaci a odchod z EU je šokem pro celé Nizozemsko, píše tamní tisk

V nizozemských parlamentních volbách se vítězem parlamentních voleb stala krajně pravicová Strana svobody (PVV) prosazující uzavření hranic pro imigranty, "deislamizaci" Nizozemska a zvažující odchod země z EU. Podle tamních médií jde doslova o šokující výsledek, který nikdo nepředpokládal. 

Po sečítání 98 procent hlasů je zřejmé, že PVV získala téměř 25 procent hlasů, což je skoro dvojnásobek její podpory od roku 2021. Strana tak získá 37 křesel ve 150členném parlamentu. Podle serveru dutchnews.nl je veřejnost tímto výsledkem doslova šokována a neskrývá smutek.

Lídr PVV Geert Wilders reagoval na vítězství tím, že prohlásil, že Holanďané budou opět na prvním místě a že Nizozemsko má naději. Tento výsledek ale znamená i obrovskou zodpovědnost a strana musí spolupracovat s ostatními politickými subjekty. 

PVV sice volby vyhrála, vytvoření vládní koalice ale pro ni může být obtížné, protože Wilders nemá mnoho spojenců na vytvoření koaličního kabinetu. Ostatní politické strany jsou jasně proevropsky zaměřené, což může komplikovat jednání a koaliční dohody.

Bývalý eurokomisař Frans Timmermans, vedoucí aliance Zelení/Strana práce, a další politici zdůraznili svůj závazek k demokracii a právnímu státu. Navzdory pokusům Geerta Wilderse působit umírněněji během kampaně si někteří lídři uvědomují přítomnost jeho extrémních názorů.

Ve volbách překvapivě propadla Strana zemědělců (BBB), která byla považována za silnou politickou sílu. Šéfka VVD Dilan Yesilgözová odmítla, že by strana udělala taktickou chybu tím, že odmítla spolupracovat s PVV a distancovala se od jejich názorů. 

Wilders začal svou politickou kariéru jako člen Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD). Později však tuto stranu opustil a založil vlastní politickou formaci PVV, která se profiluje jako strana stojící proti masové imigraci a islámu v Nizozemsku.

Wilders je znám svým voláním po uzavření hranic pro muslimské imigranty a omezení vlivu islámu v nizozemské společnosti i svým ostrým postojem vůči Evropské unii. Je zastáncem nizozemské suverenity a jedním z nejvíce polarizujících politiků v Nizozemsku a ve světě. 

Související

Více souvisejících

Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu) Nizozemí

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

včera

Povinná vojna? Polsko chce desítky tisíc nových vojáků

Polsko v současnosti neuvažuje o zavedení povinné vojenské služby, protože zájem o vstup do ozbrojených sil zůstává vysoký. Uvedl to ve středu v parlamentu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, informuje agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy