Vlna protestů v Číně dostává pod tlak šéfa Evropské rady Charlese Michela

Vlna protestů v Číně dostává pod tlak šéfa Evropské rady Charlese Michela, který má na tento týden naplánovanou návštěvu Pekingu. Diplomaté a další činitelé v Bruselu dávají najevo, že by měl zvážit zrušení cesty, anebo ji alespoň využít ke kritice čínské vlády. Napsal to dnes web Politico.

Michel má do Číny odletět ještě dnes, na čtvrtek je ohlášené jeho setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šéf unijních summitů se tak nejspíše stane prvním západním lídrem, který zemi navštíví po vypuknutí vzácných protivládních protestů. Vlnu demonstrací proti tvrdé čínské protiepidemické politice spustil tragický požár výškové budovy v severozápadním městě Urumči, odkud se pak rozšířily do dalších měst.

Politico s odvoláním na unijní činitele obeznámené s přípravou návštěvy napsalo, že Michel zatím neplánuje protesty zmínit při schůzce s dlouholetým čínským lídrem. Pravděpodobnější údajně je, že předseda Evropské rady zůstane u obecných vyjádření týkajících se lidských práv.

Někteří činitelé v Bruselu by ale rádi viděli ráznější reakci. "Michel by měl trvat na hodnotách EU a říct Číně, že musí chránit pokojné protesty," cituje Politico nejmenovaného diplomata. Podle Reinharda Bütikofera, který vede delegaci Evropského parlamentu pro vztahy s Čínou, by Michel měl při návštěvě upozornit hned na několik problematických otázek. "Pokud bude aktuální protestní hnutí potlačeno, EU je ochotna upozornit na to v mezinárodních institucích a zvážit nové sankce," řekl.

Michel při tom byl už před vypuknutím protestů v ošemetné pozici vzhledem k nejednotě EU ohledně přístupu k Číně. Vztahy dvou stran v posledních měsících komplikuje rostoucí napětí kolem Tchaj-wanu, otázka práv čínských menšin nebo spojenectví Pekingu s Moskvou. Některé unijní státy za této situace hovoří o potřebě odpoutat se od Číny, zatímco jiné v čele s Německem prosazují spolupráci.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.
Ilustrační foto Analýza

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

Více souvisejících

Čína Charles Michel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na výši cel, které se rozhodl zavádět americký prezident Donald Trump. Právě šéf Bílého domu v neděli oznámil dohodu po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Letiště Václava Havla Praha

Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?

Podezřelé zavazadlo způsobilo minulý čtvrtek uzavření bezpečnostní kontroly na Terminálu 2 pražského letiště. Zasahovala policie i pyrotechnik, provoz byl dočasně přerušen. Cestující, kteří kvůli podobným mimořádným situacím nestihnou let, se musí obracet na své aerolinky. Letiště podle mluvčího Jiřího Hannicha do těchto procesů nemůže vstupovat, jak informoval pro EuroZprávy.cz. 

včera

včera

včera

včera

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Nevyzpytatelné počasí: Prší více, než se čekalo. Hladiny řek už stoupají

Až třetího stupně povodňové aktivity mohou dosáhnout některé vodní toky v Jeseníkách a Beskydech kvůli vydatným dešťům. Vyplývá to z nejnovějších informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který upřesnil územní i časovou platnost varování před vydatnými srážkami a v některých oblastech zvýšil stupeň nebezpečí či upřesnil varování před povodňovými jevy.

včera

včera

Hasiči v Řecku, ilustrační fotografie.

Řeckem se šíří ničivé požáry. Kouř už se dostal až do Atén

Letní počasí v Česku je pro mnoho lidí zklamáním, ale v některých částech Evropy se potýkají s vlnami veder a zuřícími lesními požáry. Hned s pěti požáry bojují hasiči v Řecku, kde již bylo nutné přistoupit k evakuaci lidí z oblasti, která je vzdálená jen 30 kilometrů od Atén. Uvedla to BBC.  

včera

Jiří Krampol, herec a moderátor

Zemřel legendární herec Jiří Krampol

Českou hereckou obec zasáhla o víkendu nesmírně smutná zpráva. Zemřel herec a bavič Jiří Krampol, který v červenci oslavil 87. narozeniny. Krampol se v posledních měsících potýkal se zdravotními potížemi. 

včera

včera

včera

včera

Česko zasáhne deštivé počasí. Existuje několik scénářů

Meteorologové již dnes očekávají na východě Česka trvalé a vydatné srážky, které zapříčiní tlaková níže postupují přes Maďarsko a Slovensko do Polska. Platí i příslušná výstraha. Podle expertů ale není zcela jasné, kolik srážek a kam přesně přinese. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy