"Všichni jsou vyčerpaní, ale cesta ven neexistuje." Ukrajina se po téměř dvou letech války chystá na vleklý konflikt

Oleksij Tilnenko neztrácel naději, že se Ukrajině letos podaří vytlačit ruské síly z okupovaných území. S blížícím se koncem roku je jeho rodné město Cherson na jihu země stále terčem ruské dělostřelecké palby a frontová linie se téměř nepohnula. Agentura Reuters zmapovala, jak Ukrajinci vnímají téměř dva roky trvající válku.

Tilnenko uprchl z Chersonu a nyní žije v Kyjevě, kde poskytuje pomoc vnitřně vysídleným Ukrajincům. Má obavy, že Rusko urychleně posiluje své ozbrojené síly, aby eskalovalo válečné úsilí. "Věříme, že Západ mobilizuje své síly a posílí obranný průmysl, abychom získali potřebné vybavení k ochraně občanů," říká.

Největší konflikt v Evropě od druhé světové války trvá téměř dva roky a zdá se, že konec jen tak nepřijde. Žádná ze stran v boji nezasadila rozhodující úder. Ukrajinští vojáci, přežívající v zimních zákopech, přiznávají, že vstupují do druhé zimy od ruské invaze vyčerpaní. Čelí mocnosti s bohatými zdroji a jadernými zbraněmi, která má více než trojnásobek obyvatelstva Ukrajiny.

Ukrajinci si uvědomují potřebu vojenské pomoci ze Západu, ale situaci komplikuje skutečnost, že od října je pozornost zaměřena na válku mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Doporučené články

Ruské jednotky v současné době okupují přibližně 17,5 % území Ukrajiny. Po odolání ukrajinské protiofenzivě, která nedokázala prolomit rozsáhlé obranné linie na jihu a východě země, se Rusové opět vrátili k útokům ve východním směru.

Letošní vyhlídky jsou v ostrém kontrastu s nadějí, která panovala v Ukrajině loni. Síly Kyjeva porazily ruské jednotky kolem ukrajinské metropole a na severu a na podzim znovu dobyly území na severovýchodě a jihu země.

V této válce, která si vyžádala stovky tisíc obětí a způsobila rozsáhlá zničení měst a vesnic, narůstá počet mrtvých. Každodenním jevem jsou útoky dronů a bombardování. Město Charkov na severovýchodě Ukrajiny staví podzemní školy, aby děti mohly bezpečně získávat vzdělání.

Doporučené články

Tilnenko nemá v plánu se vrátit do Chersonu, který je stále v neustálém ohrožení. Podle něj by západní pomoc měla být rychlejší, rozsáhlejší a efektivnější. Kritizuje, že Ukrajině chybí letecká podpora, zejména dodávky stíhaček F-16.

Někteří Ukrajinci včetně Tilenka jsou přesvědčeni, že ruský prezident Vladimir Putin využije jakékoli přestávky ve bojích k posílení obrany a obnově ruské armády pro nový útok. V příštím roce také Rusko čekají prezidentské volby, a pokud Putin získá další šestiletý mandát, je pravděpodobné, že bude pokračovat ve stupňování válečného úsilí.

Podle Tilnenka je únava z války nyní každodenní realitou. "Všichni jsou vyčerpaní. Vojáci jsou unavení, oběti jsou unavené, a únavu cítí i vysídlení Ukrajinci. Cesta ven neexistuje. Nemůžeme se jen tak vzdát a říct si, že to bude v pořádku. Na to zemřelo až příliš mnoho lidí," dodal.
 
Patová situace? Ukrajina to popírá

V souvislosti s válkou se stále častěji hovoří o patové situaci. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se už dříve pokusil rozptýlit obavy z nedostatečného pokroku ukrajinské armády v boji proti ruským okupantům. Kuleba na schůzce Rady NATO - Ukrajina prohlásil, že neexistuje patová situace na bojištích na Ukrajině.

"Musíme pokračovat, musíme bojovat dál, Ukrajina nemůže ustoupit," řekl Kuleba a za strategický cíl Ukrajiny označil osvobození celého svého území včetně poloostrova Krym. Dodal, že tento cíl "zůstává nezměněn" a Ukrajinu při jeho naplňování "nic nezastaví".

Kuleba zároveň vyzval členy NATO, aby "výrazně posílili" výrobu zbraní ve svých zemích, jakož i munice a jiného vojenského materiálu, kterým podporují Ukrajinu. Zároveň vyjádřil naději, že i NATO i EU již brzy přijmou další dalekosáhlé závazky pomoci pro Ukrajinu.

Doporučené články

Podle amerického historika Timothyho Snydera, specializujícího se na dějiny východní Evropy, může Západ změnit situaci na Ukrajině, které údajně dochází síly při protiofenzívě proti ruským okupačním silám na východě země, zvýšením vojenské pomoci Kyjevu. 

Snyder v rozhovoru s deníkem The Guardian zdůraznil, že používání šachové terminologie k popisu postupu na bojišti není přesné, protože válka není jako partie šachu. Snyder argumentuje, že západní země mají možnost výrazně posílit svou vojenskou podporu a změnit tak poměr sil na šachovnici, jakkoli je to v kontrastu s omezenými zdroji ve hře šachu.

Historik varuje, že spekulace o patové situaci na Ukrajině mohou posloužit politikům, kteří se staví proti poskytování vojenské pomoci Kyjevu. Snyder tvrdí, že nesprávný dojem patu může být vytvářen kvůli politickým argumentům, a to i v současné době, kdy republikáni v americkém Kongresu blokují schválení další vojenské pomoci Ukrajině.

Doporučené články

Snyder také odmítá používání argumentu o únavy z války a tvrdí, že spíše lidé snadno ztrácí pozornost. Podle něj by nedostatek pomoci pro Ukrajinu mohl pro Spojené státy znamenat zahraničněpolitickou katastrofu větší než válka v Iráku, s potenciálními dopady na důvěryhodnost, demokracii a odstrašení vůči Číně a Rusku.

O patové situaci na Ukrajině se spekuluje v posledních týdnech, navzdory tomu, že ukrajinská armáda nedávno oznámila, že zatlačila ruské síly tři až osm kilometrů od břehů řeky Dněpr. Pokud je informace pravdivá, jde o první významný postup, kterého se ukrajinské armádě podařilo dosáhnout během její již několik měsíců trvající protiofenzívy. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud v ostře sledované kauze

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Výše trestu zatím oznámena nebyla, rozsudek navíc nebude pravomocný a bude možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 49 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí

Ve čtvrtek označil Yalchin Rafiyev, hlavní vyjednavač COP29 a náměstek ázerbájdžánského ministra zahraničních věcí, klíčový text o klimatickém financování za "fungující základ pro diskusi, poprvé za tři roky tohoto technického procesu". Některé země však mají opačný názor, jak uvádí The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy