Vučić nakonec pojede na summit s EU, který chtěl bojkotovat

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se zúčastní úterního summitu zemí Evropské unie a západního Balkánu v albánské Tiraně. Informovala o tom srbská média. Původně Vučić tvrdil, že vrcholnou schůzku vynechá na protest proti přístupu EU k otázce Kosova.

Summit zemí EU a západního Balkánu se uskuteční poprvé přímo v regionu. Jeho hlavními tématy mají být dopady ruské invaze na Ukrajinu, integrace regionu do EU, posilování bezpečnosti na západním Balkánu či nelegální migrace. Očekává se také diskuse na téma protiruských sankcí, ke kterým se Srbsko navzdory četným výzvám unijních lídrů odmítá připojit.

Vučić ohlásil bojkot summitu minulý týden na protest proti jmenování Nenada Rašiče novým ministrem pro menšiny a návrat uprchlíků v kosovské vládě. Rašić je šéfem neparlamentní kosovskosrbské strany a nemá přímé vazby na Bělehrad - na rozdíl od svého předchůdce Gorana Rakiče, který odstoupil na začátku listopadu spolu s dalšími srbskými představiteli v kosovských institucích na protest proti snaze Prištiny donutit kosovské Srby používat výhradně kosovské registrační značky vozidel. Obě strany mezitím koncem listopadu dosáhly kompromisní dohody a kosovská vláda svůj záměr odložila.

Srbský prezident tvrdí, že Rašić nemá legitimitu zastupovat v kosovské vládě srbskou menšinu. Kritizoval také EU, že dostatečně neodsoudila tento krok kosovského premiéra Albina Kurtiho, kterého v této souvislosti nazval "teroristickou chátrou".

"Můj příjezd do Tirany bude mít určitě nějaký přínos. Kdybych tam nejel, vznikla by velká škoda pro naši zemi," citovala dnes agentura Beta srbského prezidenta. Podle něj se na setkání bude řešit "řada dobrých věcí", od rušení roamingových poplatků po finanční pomoc EU v energetické krizi. Uvedl také, že předchozí vyjádření o bojkotu summitu pronesl v "emotivní reakci" na kroky kosovského premiéra.

Kosovo v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Srbsko nezávislost Kosova neuznává a stále ho považuje za nedílnou součást svého území. Válka mezi jednotkami srbské armády a kosovskoalbánskými povstalci si vyžádala asi 10.000 obětí.

Související

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy