Syrská rebelie, vedená koalicí opozice pod velením Hayat Tahrir al-Sham (HTS), směřuje k dosažení jednoho zásadního cíle – svržení autoritářského režimu prezidenta Bašára al-Asada. V exkluzivním rozhovoru pro CNN to potvrdil vůdce HTS, Abu Mohammad al-Jolani, který se poprvé po letech objevil na veřejnosti a otevřeně hovořil o plánech opozice.
Podle Jolaniho má být svrhnutí Asadova režimu první krok k vytvoření nového státního uspořádání založeného na institucích a vládě zvolené lidem. „Cíl revoluce zůstává svržení tohoto režimu. Máme právo použít všechny dostupné prostředky k dosažení tohoto cíle,“ uvedl Jolani.
Syrská opozice, tvořená směsicí ideologicky odlišných frakcí, je sice sjednocena společným odporem vůči Asadovi, ale HTS čelí kritice kvůli svým extremistickým kořenům. Ačkoliv se skupina snaží distancovat od své minulosti spojené s al-Káidou, stále je mnoha zeměmi, včetně Spojených států, označována za teroristickou organizaci.
V posledních týdnech dosáhli povstalci významných vojenských úspěchů. Po obsazení Aleppa, druhého největšího města Sýrie, dobyli strategicky významné město Hama. Tento šokující postup povstalců zpochybnil stabilitu Asadova režimu a zároveň zasadil ránu jeho spojencům, Rusku a Íránu.
Jolani se snažil přesvědčit, že civilisté v oblastech ovládaných opozicí se nemají čeho obávat. Tvrdil, že jeho skupina pracuje na obnově důvěry mezi obyvateli, včetně etnických a náboženských menšin, které byly v minulosti terčem perzekuce.
„Lidé, kteří se bojí islámské vlády, buď zažili její špatné provedení, nebo jí nerozumí,“ prohlásil Jolani. Podle něj nemá žádná skupina právo vymazat jinou z existence.
Navzdory Jolaniho snahám o rebranding HTS čelí skupina vážným obviněním z porušování lidských práv, včetně tvrdých zásahů proti politickým disidentům a mučení vězňů v provinciích pod její kontrolou. Jolani tvrdí, že tyto incidenty nebyly nařízeny vedením skupiny a že zodpovědné osoby byly postaveny před spravedlnost.
HTS se také snaží ospravedlnit své odtržení od al-Káidy a distancuje se od praktik brutálních džihádistických skupin. „Některé extrémistické praktiky vytvořily mezi námi a dalšími džihádistickými skupinami propast,“ tvrdil Jolani.
Jolani vyjádřil přání, aby cizí vojenské síly opustily Sýrii. „Jakmile režim padne, problém bude vyřešen a cizí síly již nebudou potřeba,“ uvedl. Kromě Ruska a Íránu jsou v Sýrii přítomné také americké a turecké jednotky.
Podle Jolaniho Sýrie potřebuje vládní systém založený na institucích, nikoliv na libovůli jednoho vládce. Kritizoval Asadovu dynastii, která je u moci již více než 50 let, za rozsáhlé násilí, potlačování disentu a masové přesídlování obyvatel.
„Hovoříme o větším projektu – o budování Sýrie,“ uzavřel Jolani. Podle něj není HTS konečným cílem, ale pouze prostředkem k boji proti Asadovu režimu.
Budoucnost Sýrie zůstává nejistá. Zatímco rebelové dosahují vojenských úspěchů, jejich kořeny v extremistických hnutích vrhají stín na jejich ambice. Výsledkem může být jak naděje na nový začátek, tak obavy z opakování historie.
Související

Dokáží povstalci vládnout Sýrii? Už teď čelí silné kritice

Svět mění postoj k Sýrii. Povstalci možná brzy nebudou teroristé
Abu Mohammad al-Jolani , Sýrie , Bašár Asad
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
před 1 hodinou

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
před 1 hodinou

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
před 2 hodinami

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
před 2 hodinami

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
před 3 hodinami

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
před 3 hodinami

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
před 4 hodinami

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
před 4 hodinami

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
před 5 hodinami

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
před 6 hodinami

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
před 7 hodinami

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
před 7 hodinami

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
před 8 hodinami

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
před 9 hodinami

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
před 9 hodinami

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
před 10 hodinami

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
před 12 hodinami

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
před 13 hodinami

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
včera
Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.
Zdroj: Libor Novák