Výhrůžky školám ochromily i Slovensko. Tamní policie spolupracuje s experty ze zahraničí

V Česku i na Slovensku začal tento týden nový školní rok, jehož první dny poznamenaly bombové hrozby. Slovenská policie je vyšetřuje a spolupracuje se zahraničními partnery, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v nedělním vydání diskuzní relace O 5 minut 12. 

Podle Šutaje Eštoka pracují slovenské orgány na identifikaci útočníka i s pomocí zahraničních bezpečnostních služeb. Agentura TASR napsal, že ministr tak reagoval na otázku ohledně zjištění novinářů, kteří mají komunikovat s anonymem, který tvrdí, že emaily rozesílá.

Česká policie o výhrůžkách školám naposledy informovala ve čtvrtek, kdy jim čelilo přes 490 zařízení. "Modus operandi je velmi podobný tomu z předešlých dní a ačkoliv se nejedná o stejnou emailovou adresu, tak propojenost mezi účty dle našich informací existuje," uvedli policisté na sociální síti X. 

Na Slovensku dostalo obdobný mail přibližně 270 škol, informovala tamní policie na facebooku. Uvedené podrobnosti jsou podobné: zpráva sice nepřišla ze stejné adresy, ale jednotlivé adresy mají souvislost. 

Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) jde o sofistikovaný útok, který může být veden i ze zahraničí. Stín podezření padá i na Rusko. "Vzbuzení se z iluze, že Rusko by snad k nám chovalo jakoukoliv pozitivní emoci, by asi mělo být celospolečenské," řekl v diskuzním pořadu Události, komentáře.

Ministr vnitra nezapomněl zdůraznit, že hrozba se sice nejeví být reálná, ale bezpečnostní složky ji nepodceňují. Školy měly dnes dostat manuál pro případ opakování situace. Důležité je především uklidňovat žáky. "Dát jim poučení, že kdyby viděly policistu na chodbě, tak se nejedná bezprostředně o nebezpečí, ale naopak o jistotu, že jsou v téhle chvíli v bezpečí," vysvětlil. 

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Více souvisejících

Matúš Šutaj Eštok Policie SR Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy