Mezi lidmi, které v pátek zadržela belgická policie v souvislosti s podezřením z korupce v Evropském parlamentu, je i šéf Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) Luca Visentini. Píší to dnes italská média, podle kterých policie zadržela také řadu dalších Italů působících v Bruselu. Policie rovněž zadržela řeckou místopředsedkyni EP Evu Kailiovou.
Většina zatčených, kteří podle tisku jednali ve prospěch Kataru, měla blízko k sociálním demokratům. Mezi vyslýchanými byl i jeden asistent europoslance z klubu Evropské lidové strany, napsal deník Le Monde.
Podle vyšetřovatelů se zadržení snažili působit na vlivné členy Evropského parlamentu tím, že jim nabízeli drahé dárky a peníze. Policie je podezřívá z korupce či zločinného spolčení. Podle vyšetřovatelů jednali v zájmu "nejmenované země Perského zálivu", kterou je podle médií Katar. Podle deníku The Guardian se vyšetřovatelé zaměřili na asistenty europoslanců. Právě asistenti hrají velkou roli v utváření legislativy a usnesení EP.
Visentini řídil evropskou odborovou centrálu (ETUC) od roku 2015 do letošního listopadu, kdy se stal šéfem celosvětové centrály ITUC. Tam nahradil australskou odborářku Sharan Burrowovou, která podle deníku Le Monde zaujala pozorovatele svou změnou názorů ohledně Kataru. Země dlouhá léta čelila kritice kvůli velmi špatným pracovním podmínkám a nízkým mzdám asijských dělníků, kteří pracovali na výstavbě stadionů a další infrastruktury pro fotbalové mistrovství světa.
Zadržen a vyslýchán byl také bývalý socialistický europoslanec Pier Antonio Panzeri, který odešel z EP v roce 2019, ale zachoval si mezi europoslanci vliv. Belgická policie vydala zatykač i na jeho manželku a dceru, které žijí na severu Itálie.
Podle deníku Le Monde vyšetřovatelé, které vede zkušený protikorupční soudce Michel Claise, udělali v pátek řadu domovních prohlídek a zajistili 600.000 eur (zhruba 15 milionů korun). Policie prohledala i kanceláře dvou belgických europoslanců.
Většina zadržených a vyšetřovaných má blízko k Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D), což je druhá největší frakce v EP. Podle jednoho nejmenovaného francouzského europoslance, kterého cituje list Le Monde, členové S&D výrazně zmírnili text, ve kterém EP kritizoval Katar za porušování práv zahraničních dělníků. Socialisté také hlasovali proti nejtvrdším pozměňovacím návrhům.
Sociálnědemokratická frakce, která pozastavila členství místopředsedkyni Kailiové, uvedla, že má vůči korupci nulovou toleranci. "Plně spolupracujeme s úřady," uvedl klub, který ale nechtěl vyšetřování podrobněji komentovat. Vyšetřování nechtěl oficiálně komentovat ani Evropský parlament, kterým podle deníku Le Monde skandál otřásl.
Současná situace není první případ, kdy se v souvislosti s Evropským parlamentem hovořilo o korupci. Například v březnu 2011 přinesl britský list The Sunday Times obvinění, že tři europoslanci novinářům vydávajícím se za lobbisty slíbili, že jim pomohou výměnou za vysoké sumy peněz prosazovat jejich zájmy. Britští investigativní novináři ze Sunday Times zkoušeli v roli lobbistů nabídnout tehdejším europoslancům peníze za to, že budou ovlivňovat legislativu v jejich prospěch. Na fingovanou nabídku kývli bývalý rakouský konzervativní ministr vnitra Ernst Strasser, bývalý rumunský vicepremiér Adrian Severin a někdejší slovinský ministr zahraničí Zoran Thaler. Strassera v březnu 2014 poslal vídeňský soud za korupci na 3,5 roku do vězení, nejvyšší soud mu po odvolání snížil trest na tři roky nepodmíněně. Severin dostal ve své zemi za korupci čtyři roky vězení a Thaler dostal od slovinského soudu v únoru 2014 trest dva a půl roku a pokutu 32.250 eur.
V březnu 2007 policie v souvislosti s vyšetřováním údajné korupce prohledala sídla Evropské komise v Belgii, Francii, Lucembursku a Itálii. Byla mezi nimi i kancelář jednoho asistenta v Evropském parlamentu. Zátahy se uskutečnily též v bankách, kancelářích firem a na soukromých adresách. Tříleté vyšetřování se podle prokuratury zabývalo okolnostmi tendrů na zahraničí zastoupení EK a zakázkami na instalaci bezpečnostních systémů v kancelářích EK. Zatčena byla trojice Italů - asistent poslance EP, podnikatel v realitách a úředník komise. Ti měli během deseti let daňové poplatníky připravit o miliony eur.
Související

Evropským parlamentem otřásá korupční skandál. S firmou Huawei v hlavní roli

AfD může po volbách udělat zásadní krok v rámci EU. Zakotví Babišovi po boku?
evropský parlament , Policie Belgie , Korupce
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
včera

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
včera
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek