Výsledek voleb do EP pomůže zvrátit rovnováhu v boji mezi jednotou a nacionalismem v Evropě

Prestižní americký list New York Times nešetří volby do Evropského parlamentu kritikou. Tuto evropskou instituci líčí jako slabou. Ocenil ale například poslední volební období 2019-2024, které pro Evropany znamenalo přežít pandemii onemocnění Covid-19 a ruskou invazi proti Ukrajině. V těchto oblastech si Evropský parlament zachoval tvář. 

Stovky milionů voličů na území Evropské unie od čtvrtka do neděle zamíří k volebním urnám, aby si vybrali složení Evropského parlamentu pro léta 2024 až 2029. „Výsledek pomůže zvrátit rovnováhu v boji mezi jednotou a nacionalismem na kontinentu,“ píše prestižní americký list New York Times.

NY Times připomíná, že Evropský parlament je nejméně mocnou institucí celé unie. „Často se mu posmívají jako žvanírně,“ podotýká. „Evropská unie však od svého vzniku jako hospodářské aliance před téměř sedmi desetiletími nikdy nebyla tak důležitá, pokud jde o poskytování hmatatelných výhod svým občanům nebo pokud jde o to, že je pro svět silou stability a prosperity.“

Parlament zvolený v těchto volbách tak bude sloužit jako brzda nebo urychlovač zásadních politik. „Během pěti let od posledních voleb blok společně nakoupil vakcíny Covid-19 a zahájil masivní program ekonomických stimulů, aby se zotavil z pandemie. Uvalil sankce na Rusko a zaplatil vyzbrojení a rekonstrukci Ukrajiny. Zbavil se dovozu ruských energetických surovin a vyjednal nové zdroje zemního plynu. Přepracovala svůj migrační systém. Přijala ambiciózní politiku v oblasti klimatu,“ shrnuje list NY Times činnost Evropského parlamentu za poslední volební období 2019 až 2024.

Za uvedené období ale Evropská unie nedokázala uspět úplně ve všem. „Evropská unie je také kritizována za to, že nedbá požadavků na větší odpovědnost a transparentnost a že prosazuje politiky, které upřednostňují městské elity před zemědělci a venkovskými voliči. Ztráta suverenity ve prospěch nepřehledného centra moci v Bruselu, které je obsazeno technokraty, se také nelíbí mnoha Evropanům,“ pokračuje americký list.

Evropská unie i přes dílčí neúspěchy a kritiku roste právě díky krizím, hodnotí NY Times. „Jádrem tohoto jedinečného experimentu s nadnárodní správou je myšlenka, že evropské země mohou společně dosáhnout více než každá sama,“ líčí. „Přesto způsob, jakým blok funguje, spočívá na přirozeném napětí mezi společnými institucemi EU, které většinou sídlí v Bruselu, především její výkonnou složkou, Evropskou komisí, a národními vládami v každém z 27 členských států.“

Související

Moldavsko

Moldavské prezidentské volby ovlivnily rozsáhlé zásahy z Ruska

Moldavské prezidentské volby se ocitly pod tlakem zahraničního vměšování. Podle úřadů a poradce moldavské prezidentky pro národní bezpečnost došlo k "rozsáhlým zásahům" ze strany Ruska, které mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola voleb. Tento vývoj vyvolává obavy, protože boj o prezidentské křeslo je vyhrocený, a probíhá v atmosféře geopolitického napětí.

Více souvisejících

Volby Eurovolby

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 42 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy