Od dronů po autonomní bojové roboty. Analytici popisují novou éru války

Nasazení bezpilotních letounů v bojích na Ukrajině urychlily technologický trend, který by mohl brzy přinést na bojiště první plně autonomní bojové roboty, a zahájit tak novou éru válčení. Napsala to dnes agentura AP. Čím déle bude válka trvat, tím je pravděpodobnější, že drony budou identifikovat, vybírat i útočit na cíl bez asistence člověka, domnívají se vojenští analytici, bojovníci a výzkumníci v oblasti umělé inteligence. Vize využití plně autonomních zbraní zároveň vyvolává pochyby, zda je technologie dostatečně spolehlivá, aby nezabíjely civilisty.

Použití plně autonomních dronů by podle AP znamenalo stejně zásadní převrat ve vojenské technologii jako zavedení kulometu. Ukrajina už disponuje poloautonomními útočnými bezpilotními letouny a zbraněmi proti dronům vybavenými umělou inteligencí. Rusko rovněž tvrdí, že má k dispozici zbraně s umělou inteligencí, ačkoli tato tvrzení nejsou prokázána, upozornila AP. Zároveň neexistují potvrzené případy, kdy by nějaký stát nasadil do boje roboty, kteří by zabíjeli zcela samostatně.

Podle odborníků však může být jen otázkou času, kdy tak Rusko nebo Ukrajina (nebo obě země) učiní. "Tuto technologii vyvíjí mnoho států. Je zřejmé, že to není tak složité," řekl Zachary Kallenborn, analytik z americké Univerzity George Masona, který se zabývá inovacemi ve zbraních.

Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov se domnívá, že plně autonomní útočné drony jsou "logickým a nevyhnutelným dalším krokem" ve vývoji zbraní. Ukrajina v tomto ohledu podle něj provádí výzkum i vývoj. "Myslím, že velký potenciál pro to bude v příštích šesti měsících," řekl Fedorov. Podle ukrajinského podplukovníka Jaroslava Hončara ze skupiny Aerorozvidka, která se zabývá inovacemi v oblasti bojových dronů, lidští bojovníci nedokážou zpracovávat informace a rozhodovat se tak rychle jako stroje.

Ukrajinští vojenští představitelé v současné době zakazují používání plně autonomních smrtících zbraní, ačkoliv by se to v budoucnu podle Hončara mohlo změnit. "Zatím jsme tuto hranici nepřekročili - a říkám 'zatím', protože nevím, co se stane v budoucnu," prohlásil Hončar, jehož skupina mění levné komerční drony na zbraně.

Podle západních výrobců by Ukrajina mohla bez větších problémů plně osamostatnit své poloautonomní ozbrojené drony, aby lépe odolávaly rušení signálu na bojišti. Týká se to třeba amerických bezpilotních letounů Switchblade 600 a polských dronů Warmate, píše AP.

Rusko by mohlo získat autonomní zbraně s umělou inteligencí z Íránu nebo odjinud. Drony Šáhed-136 ochromily ukrajinské elektrárny a terorizují civilisty, ale nejsou moc chytré, upozorňuje AP. Írán ovšem tvrdí, že má ve svém vyvíjeném arzenálu další bezpilotní letouny, které jsou vybaveny umělou inteligencí.

Ruský prezident Vladimir Putin už v roce 2017 prohlásil, že kdo technologii umělé inteligence ovládne, bude vládnout světu, připomněla AP. Ruští představitelé podle ní tvrdí, že jejich dron Lancet může pracovat zcela autonomně. Hončar se domnívá, že pokud by Moskva autonomní útočné drony měla, už by je použila. Podobný názor zastává viceprezident společnosti WB Group, která vyrábí drony Warmate. "Nemyslím si, že by měli nějaké zábrany," uvedl Adam Bartosiewicz.

Počet dronů vybavených umělou inteligencí podle AP neustále roste. Izrael je vyváží už roky. Mezi další příklady patří čínský ozbrojený bezpilotní vrtulník Blowfish-3. Rusko pracuje na podvodním dronu s umělou inteligencí a s jadernými hlavicemi Poseidon. A Nizozemci testují pozemního robota s kulometem ráže 50 mm.

Bezpilotní letouny dokážou rozpoznat cíle, jako jsou obrněná vozidla. Panují však neshody ohledně toho, zda je technologie dostatečně spolehlivá, aby se zajistilo, že stroje nebudou chybovat a nezabijí nebojující lidi.

Snaha o ustanovení mezinárodních pravidel pro použití vojenských dronů byla dosud bezvýsledná. Devět let trvající neformální jednání v OSN přinesla jen malý pokrok, neboť hlavní mocnosti včetně Spojených států a Ruska se zákazům brání, upozorňuje AP. Politici ve Washingtonu tvrdí, že se zákazy nebudou souhlasit, protože soupeřům vyvíjejícím drony nelze věřit, že je budou používat eticky.

Pocitu nevyhnutelnosti v případě vývoje těchto zbraní podle agentury podlehli už aktivisté, kteří se snažili zakázat útočné bezpilotní letouny. Nyní se domnívají, že se musí spokojit alespoň s omezením jejich použití.

Australský akademik Toby Walsh doufá v dosažení shody na některých omezeních - včetně zákazu systémů, které využívají rozpoznávání obličeje a další údaje k identifikaci nebo útoku na jednotlivce či skupiny lidí. Vědci mají také obavy z toho, aby se zbraně s umělou inteligencí nedostaly do rukou teroristů.

Mezitím se ukazuje, že znepokojena je i světová veřejnost. Průzkum společnosti Ipsos provedený pro organizaci Human Rights Watch v roce 2019 ukázal, že 61 procent dotázaných dospělých ve 26 zemích je proti používání smrtících autonomních zbraňových systémů.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 

Více souvisejících

válka válka na Ukrajině Roboti Drony

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 16 minutami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 36 minutami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy