V Kataru dnes odstartovalo dlouho očekávané fotbalové mistrovství světa. Populární šampionát ale budí kontroverze už 12 let, od chvíle, kdy byl turnaj zemi přidělen. Lidskoprávní otázky v zemi vzaly za své, Katar potírá homosexualitu a potlačuje práva žen, potírá politickou svobodu a zakazuje alkohol na stadionech. A to dokonce jen pár dní před zahájením samotného mistrovství.
Ačkoliv si ještě před pár týdny katarský emír Tamim bin Hamad Sání a prezident Miloš Zeman v Praze notovali, ve skutečnosti je emirát v jihozápadní části Perského zálivu zemí, kde nad lidskoprávními otázkami visí velký vykřičník. Přesto mu byl za podivných okolností před 12 lety přidělen statut pořadatelské země mistrovství světa v fotbale.
Že to byla chyba přiznal i bývalý předseda FIFA Sepp Blatter, který to uvedl v rozhovoru pro švýcarský deník Tages-Anzeiger. Zvolení Kataru bylo kritizováno už před 12 lety, kdy k němu došlo, a objevila se taky obvinění z korupce při volbě. Prokázána ale nebyla.
Katar se proto mohl zhostit role pořadatele a s předstihem se na ni připravit. To vše za podivných okolností. Do země přijížděli dělníci z celého světa, aby vybudovali sedm stadionů, hotely a infrastrukturu. Podle Amnesty International a Human Rights Watch (HRW) ale byli pracovníci vykořisťováni a nebylo jim ani umožněno odejít ze zaměstnání.
Na stavbách budovaných pro mistrovství se podílelo na 30 tisíc dělníků, jak ale upozornil server Guardian, řada stavitelů se ze země už nevrátila. Od roku 2010 tam zahynulo více než 6500 zahraničních dělníků, z velké části kvůli vysokým teplotám. Katar toto zjištění popírá.
Co ale popřít nemůže je omezování svobod, a to jak osobních, tak politických. V zemi jsou zakázané politické strany i odbory, nesmí se pořádat stávky a povolené nejsou ani organizace například na ochranu lidských práv. A ta jsou zde potlačována také.
Například homosexuální vztahy jsou v Kataru zakázané a přísně trestané. Je také dohlíženo na to, jak se občané oblékají, či jestli si na veřejnosti projevují vzájemnou náklonnost. Ženy pak nemají svobodu téměř žádnou. Jak nedávno upozornila HRW, bez svolení mužů nemohou prakticky nic.
Nejen, že mají výrazně omezená rozhodovací práva, a to nejen v případě své osoby, ale i svých dětí, ale nemohou například ani svobodně cestovat některými dopravními prostředky či se vdát. Mužské svolení pak potřebují i na získání určité lékařské péče či vzdělání. V neposlední řadě pak jejich plat ani zdaleka nedosahuje výše toho mužského.
Kontroverze Kataru se ale promítá i do dalších oblastí. Místní lidé například nesmí pít alkohol, přičemž se tento zákaz neměl vztahovat na turisty, kterých do země kvůli mistrovství přijede více než jeden milion. Pro ně původně mělo být nachystáno pivo značky Budweiser, a to před zápasy i po nich. Pouhé dva dny před začátkem mistrovství ale Katar oznámil, že povolení konzumovat alkohol na stadionech ruší.
Podle prohlášení organizace FIFA tak bude alkohol dostupný, ale ve fanouškovských zónách na vyhrazených místech, které se nacházejí mimo stadiony. FIFA podle CNN dodala, že na stadionech bude nadále k zakoupení pouze nealkoholické pivo.
To se pochopitelně nelíbí jak fanouškům, tak i samotému Budweiseru, který fotbalové šampionáty sponzoruje částkou ve výši zhruba 75 miliony dolarů. Není proto divu, že se na jeho twitterovém účtu objevilo krátce po oznámení zákazu prohlášení stručné prohlášení znějící: "No, tak toto je nepříjemné..." Krátce na to byl tweet odstraněn.
Související
Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz
Události Petra Nutila: Rozmary ruského trpaslíka Putina, fotbal o prsa korejské ženy a Vánoce
MS ve fotbale Katar 2022 , Katar , Budweiser
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 35 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák