Žádný alkohol, omezená svoboda a potlačování práv. Začalo kontroverzní fotbalové MS v Kataru

V Kataru dnes odstartovalo dlouho očekávané fotbalové mistrovství světa. Populární šampionát ale budí kontroverze už 12 let, od chvíle, kdy byl turnaj zemi přidělen. Lidskoprávní otázky v zemi vzaly za své, Katar potírá homosexualitu a potlačuje práva žen, potírá politickou svobodu a zakazuje alkohol na stadionech. A to dokonce jen pár dní před zahájením samotného mistrovství.

Ačkoliv si ještě před pár týdny katarský emír Tamim bin Hamad Sání a prezident Miloš Zeman v Praze notovali, ve skutečnosti je emirát v jihozápadní části Perského zálivu zemí, kde nad lidskoprávními otázkami visí velký vykřičník. Přesto mu byl za podivných okolností před 12 lety přidělen statut pořadatelské země mistrovství světa v fotbale.

Že to byla chyba přiznal i bývalý předseda FIFA Sepp Blatter, který to uvedl v rozhovoru pro švýcarský deník Tages-Anzeiger. Zvolení Kataru bylo kritizováno už před 12 lety, kdy k němu došlo, a objevila se taky obvinění z korupce při volbě. Prokázána ale nebyla.

Katar se proto mohl zhostit role pořadatele a s předstihem se na ni připravit. To vše za podivných okolností. Do země přijížděli dělníci z celého světa, aby vybudovali sedm stadionů, hotely a infrastrukturu. Podle Amnesty International a Human Rights Watch (HRW) ale byli pracovníci vykořisťováni a nebylo jim ani umožněno odejít ze zaměstnání.

Na stavbách budovaných pro mistrovství se podílelo na 30 tisíc dělníků, jak ale upozornil server Guardian, řada stavitelů se ze země už nevrátila. Od roku 2010 tam zahynulo více než 6500 zahraničních dělníků, z velké části kvůli vysokým teplotám. Katar toto zjištění popírá.

Co ale popřít nemůže je omezování svobod, a to jak osobních, tak politických. V zemi jsou zakázané politické strany i odbory, nesmí se pořádat stávky a povolené nejsou ani organizace například na ochranu lidských práv. A ta jsou zde potlačována také.

Například homosexuální vztahy jsou v Kataru zakázané a přísně trestané. Je také dohlíženo na to, jak se občané oblékají, či jestli si na veřejnosti projevují vzájemnou náklonnost. Ženy pak nemají svobodu téměř žádnou. Jak nedávno upozornila HRW, bez svolení mužů nemohou prakticky nic.

Nejen, že mají výrazně omezená rozhodovací práva, a to nejen v případě své osoby, ale i svých dětí, ale nemohou například ani svobodně cestovat některými dopravními prostředky či se vdát. Mužské svolení pak potřebují i na získání určité lékařské péče či vzdělání. V neposlední řadě pak jejich plat ani zdaleka nedosahuje výše toho mužského.

Kontroverze Kataru se ale promítá i do dalších oblastí. Místní lidé například nesmí pít alkohol, přičemž se tento zákaz neměl vztahovat na turisty, kterých do země kvůli mistrovství přijede více než jeden milion. Pro ně původně mělo být nachystáno pivo značky Budweiser, a to před zápasy i po nich. Pouhé dva dny před začátkem mistrovství ale Katar oznámil, že povolení konzumovat alkohol na stadionech ruší.

Podle prohlášení organizace FIFA tak bude alkohol dostupný, ale ve fanouškovských zónách na vyhrazených místech, které se nacházejí mimo stadiony. FIFA podle CNN dodala, že na stadionech bude nadále k zakoupení pouze nealkoholické pivo.

To se pochopitelně nelíbí jak fanouškům, tak i samotému Budweiseru, který fotbalové šampionáty sponzoruje částkou ve výši zhruba 75 miliony dolarů. Není proto divu, že se na jeho twitterovém účtu objevilo krátce po oznámení zákazu prohlášení stručné prohlášení znějící: "No, tak toto je nepříjemné..." Krátce na to byl tweet odstraněn.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Katar Budweiser

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy