Žádný alkohol, omezená svoboda a potlačování práv. Začalo kontroverzní fotbalové MS v Kataru

V Kataru dnes odstartovalo dlouho očekávané fotbalové mistrovství světa. Populární šampionát ale budí kontroverze už 12 let, od chvíle, kdy byl turnaj zemi přidělen. Lidskoprávní otázky v zemi vzaly za své, Katar potírá homosexualitu a potlačuje práva žen, potírá politickou svobodu a zakazuje alkohol na stadionech. A to dokonce jen pár dní před zahájením samotného mistrovství.

Ačkoliv si ještě před pár týdny katarský emír Tamim bin Hamad Sání a prezident Miloš Zeman v Praze notovali, ve skutečnosti je emirát v jihozápadní části Perského zálivu zemí, kde nad lidskoprávními otázkami visí velký vykřičník. Přesto mu byl za podivných okolností před 12 lety přidělen statut pořadatelské země mistrovství světa v fotbale.

Že to byla chyba přiznal i bývalý předseda FIFA Sepp Blatter, který to uvedl v rozhovoru pro švýcarský deník Tages-Anzeiger. Zvolení Kataru bylo kritizováno už před 12 lety, kdy k němu došlo, a objevila se taky obvinění z korupce při volbě. Prokázána ale nebyla.

Katar se proto mohl zhostit role pořadatele a s předstihem se na ni připravit. To vše za podivných okolností. Do země přijížděli dělníci z celého světa, aby vybudovali sedm stadionů, hotely a infrastrukturu. Podle Amnesty International a Human Rights Watch (HRW) ale byli pracovníci vykořisťováni a nebylo jim ani umožněno odejít ze zaměstnání.

Na stavbách budovaných pro mistrovství se podílelo na 30 tisíc dělníků, jak ale upozornil server Guardian, řada stavitelů se ze země už nevrátila. Od roku 2010 tam zahynulo více než 6500 zahraničních dělníků, z velké části kvůli vysokým teplotám. Katar toto zjištění popírá.

Co ale popřít nemůže je omezování svobod, a to jak osobních, tak politických. V zemi jsou zakázané politické strany i odbory, nesmí se pořádat stávky a povolené nejsou ani organizace například na ochranu lidských práv. A ta jsou zde potlačována také.

Například homosexuální vztahy jsou v Kataru zakázané a přísně trestané. Je také dohlíženo na to, jak se občané oblékají, či jestli si na veřejnosti projevují vzájemnou náklonnost. Ženy pak nemají svobodu téměř žádnou. Jak nedávno upozornila HRW, bez svolení mužů nemohou prakticky nic.

Nejen, že mají výrazně omezená rozhodovací práva, a to nejen v případě své osoby, ale i svých dětí, ale nemohou například ani svobodně cestovat některými dopravními prostředky či se vdát. Mužské svolení pak potřebují i na získání určité lékařské péče či vzdělání. V neposlední řadě pak jejich plat ani zdaleka nedosahuje výše toho mužského.

Kontroverze Kataru se ale promítá i do dalších oblastí. Místní lidé například nesmí pít alkohol, přičemž se tento zákaz neměl vztahovat na turisty, kterých do země kvůli mistrovství přijede více než jeden milion. Pro ně původně mělo být nachystáno pivo značky Budweiser, a to před zápasy i po nich. Pouhé dva dny před začátkem mistrovství ale Katar oznámil, že povolení konzumovat alkohol na stadionech ruší.

Podle prohlášení organizace FIFA tak bude alkohol dostupný, ale ve fanouškovských zónách na vyhrazených místech, které se nacházejí mimo stadiony. FIFA podle CNN dodala, že na stadionech bude nadále k zakoupení pouze nealkoholické pivo.

To se pochopitelně nelíbí jak fanouškům, tak i samotému Budweiseru, který fotbalové šampionáty sponzoruje částkou ve výši zhruba 75 miliony dolarů. Není proto divu, že se na jeho twitterovém účtu objevilo krátce po oznámení zákazu prohlášení stručné prohlášení znějící: "No, tak toto je nepříjemné..." Krátce na to byl tweet odstraněn.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Katar Budweiser

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy