Zaklepou na střechu. Jak funguje izraelská taktika bombardování? Civilistům dává šanci na únik

Od sobotního útoku Hamásu proti Izraeli podniklo letectvo bombardování tisíců cílů v Písmu Gazy. Umírají při něm jak jednotky radikálů, ta i civilisté. Těm v minulosti dávala šanci uniknout před dopadem raket taktika "klepání na střechu", ačkoliv je podle mnohých značně kontroverzní.

Klepání na střechu je eufemismus popisující vojenskou taktiku poprvé uplatněnou v roce 2009 a od té doby použitou v několika konfliktech. Izraelské obranné síly (IDF) ji v rámci bombardování Gazy využívaly také, ačkoliv nyní ji zdánlivě zastavily.

Jak taktika funguje? Síly IDF upozorní obyvatele budovy, že se na danou na stavbu chystá nálet, a to tak, že na střechu shodí malou nevýbušnou munici krátce před provedením většího útoku. Cílem je minimalizovat civilní oběti tím, že jim umožní evakuaci z budov, kde militantní skupiny uchovávají rakety nebo munici.

I když cílem této techniky je záchrana životů, je kontroverzní a byla často kritizována skupinami bojujícími za lidská práva, které tvrdí, že shození munice na budovu by nemělo být považováno za varování.

Jiní říkají, že navzdory takovému varování v blokovaném pásu země jen málo bezpečných míst, kam by se civilisté mohli schovat. Gaza je malá, pouhých 140 čtverečních mil, tedy zhruba 360 kilometrů čtverečních, a jde o jedno z nejhustěji osídlených míst na planetě.

Při bombardování jsou tak často zabíjeni civilisté, včetně dětí. Mluvčí IDF podplukovník Richard Hecht ale vysvětlil, že rozdíl mezi vojenskými a civilními cíli není tak jednoduchý. "V budovách, kde žijí lidé, by mohl být obchod se zbraněmi... mohl by tam žít král Hamásu," řekl pro CNN.

Po sobotním útoku Hamásu se zdá, že Izrael od taktiky "klepání na střechu" upustil. CNN hovořila s několika lidmi v Gaze, kteří řekli, že nebyli informováni, než byly jejich domy bombardovány. Na otázku, zda IDF zastavily taktiku, Hecht v pondělí řekl, že Hamás také nezaklepal.

"Když přišli a házeli na naše sanitky granáty, neklepali. Tohle je válka. Měřítko je jiné," dodal. Jenže absence takových varování může přispívat ke značnému počtu dosud hlášených civilních obětí v Gaze, jejichž počet je na hranici tisíce.

Doporučené články

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Následující den oficiálně vyhlásil Izrael Hamásu válku.

Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele a izraelská armáda prohlásila, že je ve válečném stavu a bude se bránit. 

Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamás udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

Ten ještě několikrát vyslal na Izrael další salvu raket. Izraelské odvetné letecké útoky zasáhly jen za pondělí na 2400 cílů a vyhnaly z Gazy přes 100 000 Palestinců. Nemocnice v Gaze jsou zaplavené a potýkají se s výpadky elektřiny. 

Izraelská armáda v pondělí uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.

V průběhu úterního dne pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Izrael

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy