Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".
Lavrov prohlásil, že desetibodový plán, který Kyjev prosazuje, není proveditelný a není realistický. Podle něj není možné ho realizovat, ačkoli je jediným základem pro jednání. Zdůraznil, že pokud Kyjev a jeho západní spojenci na tomto postoji trvají, konflikt se rozhodne na bojišti.
Zelenskyj svůj plán poprvé ohlásil v listopadu na summitu velkých ekonomik G20. Mírový plán Ukrajiny zahrnuje například radiační a jadernou bezpečnost s důrazem na obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, potravinovou bezpečnost včetně zajištění vývozu ukrajinského obilí do nejchudších států světa, energetickou bezpečnost s důrazem na omezení cen ruských energetických zdrojů a na pomoc s obnovou zničené ukrajinské energetické infrastruktury, propuštění všech vězňů a lidí deportovaných do Ruska včetně válečných zajatců a dětí či obnovu ukrajinské územní celistvosti nebo stažení ruských vojsk z Ukrajiny, ukončení násilností a obnovu ukrajinských státních hranic s Ruskem.
Šéf ruské diplomacie také uvedl, že Rusko opustilo černomořskou obilnou dohodu, protože nebyly splněny sliby, které byly dány Rusku, včetně zrušení sankcí proti ruské bance a jejího opětovného začlenění do globálního systému SWIFT. Nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení koridoru pro přepravu ukrajinských zemědělských produktů označil za nerealistické.
Rusko se v červenci rozhodlo odstoupit od obilné dohody, kterou loni mezi Moskvou a Kyjevem zprostředkovaly OSN a Turecko. Ankara chce, aby se znepřátelené strany vrátily k plnění dohody a použily ji jako základ pro mírová jednání. Rusko od té doby opakuje, že je ochotno se k dohodě vrátit, budou-li splněny jeho požadavky. Moskva dříve požadovala například zrušení omezení pro vývoz ruského obilí a hnojiv na světové trhy.
Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou prostředkovala OSN a Turecko, byla podepsána v červenci loňského roku. Vznikla jako reakce na ruskou invazi na Ukrajinu, která zastavila vývoz zemědělských produktů obou zemí přes Černé moře. Původní platnost dohody byla 120 dní a od té doby byla několikrát prodloužena, naposledy v polovině května.
Generální tajemník OSN António Guterres přitom už před několika týdny podotkl, že za rozhodnutí Ruska odstoupit od černomořské obilné dohody "zaplatí" miliony lidí. Dohoda byla podle šéfa OSN "záchranným lanem pro celosvětovou potravinovou bezpečnost a majákem naděje v problematickém světě". Dodal, že Rusko svým odstoupením zasadilo úder lidem v nouzi po celém světě.
Podle Reuters navrhl Guterres Putinovi možnost prodloužení dohody o vývozu obilí z ukrajinských přístavů výměnou za nepřímé připojení jedné z ruských bank k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT.
Zdroje Reuters potvrdily, že Evropská unie zvažovala připojení této banky, a podle informací šéfa OSN navrhl Guterres Putinovi možnost prodloužení dohody na několik měsíců a poskytnutí EU času na připojení dceřiné banky Rosselchozbank k mezinárodnímu platebnímu systému.
Rusko totiž dlouhodobě vyjadřuje nespokojenost s nedostatečným splněním jeho požadavků v oblasti obchodu a Moskva požaduje mimo jiné právě opětovné připojení ruské státní banky Rosselchozbank k systému SWIFT. Tato banka se specializuje na půjčky pro zemědělce, ale podle Západu je ovládána Kremlem.
Lavrov také oznámil, že v říjnu navštíví Severní Koreu, aby pokračoval v jednáních se severokorejským protějškem na základě dohod uzavřených mezi prezidentem Putinem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.
Na tiskové konferenci Lavrov obvinil západní země, že vedou proti Rusku na Ukrajině válku. Uvedl, že západní země podporují Kyjev finanční pomocí, dodávkami zbraní a údajně i "žoldnéři" ze západních zemí.
Související
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
Rusko , Sergej Lavrov , válka na Ukrajině , Ukrajina , OSN
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 53 minutami
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 1 hodinou
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 1 hodinou
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 2 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 3 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 3 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 3 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 4 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 4 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 5 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 5 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 6 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 6 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 6 hodinami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 6 hodinami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 7 hodinami
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 8 hodinami
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 8 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
před 9 hodinami
Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka
Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.
Zdroj: Libor Novák