PŮVODNÍ ZPRÁVA | Zatykač na Netanjahua může poukázat na neefektivitu ICC. Teherán má nepochybně radost, říká Taterová

Zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Jo’ava Gallanta zřejmě nezmění dynamiku konfliktu na Blízkém východě ani izraelskou strategii v Pásmu Gazy a Libanonu. Pro EuroZprávy.cz to uvedla Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. „Předpokládám, že tyto zatykače spíš do budoucna poukáží na neefektivitu ICC při snaze řešit mezinárodní problémy tohoto typu,“ řekla.

Taterová připomněla, že vydání zatykače vrchním prokurátorem ICC Karimem Khanem mezinárodně vzbudilo řadu kontroverzí. „Především z důvodu, že navzdory mnoha výhradám ohledně průběhu izraelských operací v Gaze a Libanonu, se stále jedná o demokraticky zvolené představitele země, kde stále funguje právní stát,“ nastínila.

Podle ní Netanjahua a Gallanta zatykač staví „na stejnou rovinu nejen jako členy Haásu Ismaila Haníju, Jahjá Sinvára a Muhammada Dajfa, kteří už navíc ani nejsou naživu, ale i jako Vladimira Putina a další představitele Ruské federace či bývalého súdánského prezidenta Umara Bašíra, všechno představitele nedemokratických režimů“.

„Předpokládám, že tyto zatykače spíš do budoucna poukáží na neefektivitu ICC při snaze řešit mezinárodní problémy tohoto typu, protože část mezinárodního společenství jej považuje za zaujatý a odmítá jeho rozhodnutí podpořit,“ zdůraznila Taterová.

Nepředpokládá změnu probíhajících konfliktů na Blízkém východě. „V reakci na vydání zatykače na Benjamina Netanjahua a Jo’ava Gallanta se již řada izraelských spojenců vyjádřila na adresu ICC značně kriticky. Někteří, jako maďarský premiér Viktor Orbán, otevřeně uvedli, že rozhodnutí ICC nebudou respektovat,“ připomněla.

„Nedá se tedy očekávat, že by svou pomoc Izraeli zásadně omezili. Největší spojenec Izraele Spojené státy americké dokonce nikdy do ICC ani nevstoupily a neuznávají tak jeho jurisdikci,“ podotkla.

Zřejmě ani nepřijde zásadní změna izraelské strategie v Gaze a Libanonu. Zásadnějším milníkem se pravděpodobně stane spíše nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta, který již deklaroval svůj zájem válčení na Blízkém východě co nejdříve přivést ke konci. Bude se však patrně jednat o řešení za takových podmínek, které budou více vyhovovat izraelské straně,“ pokračovala Taterová.

Dále poznamenala, že z vydání zatykače ICC mají „nepochybně radost“ íránští představitele. „Budou se to snažit veřejně interpretovat jako věc, která v souladu s jejich dlouhodobou kritikou Izraele. Určitě tedy rozhodnutí ICC může do určité míry posloužit pro účely íránské propagandy,“ upozornila.

„V reálu to však v situaci na Blízkém východě příliš nemění, protože situace v této oblasti je dlouhodobě natolik polarizovaná, že pozice těch, kteří Izrael podporují či jsou vůči židovskému státu v opozici se v posledních letech v zásadě nezmění,“ uzavřela.

ICC vydal zatykače na izraelského premiéra Netanjahua a bývalého ministra obrany Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Obvinění zahrnují činy jako vyhlazování, vraždy, držení rukojmích, znásilňování a mučení v případě lídrů Hamásu, a také útoky na civilisty a použití hladovění jako válečné taktiky v případě izraelských představitelů. Izrael i Hamás obvinění odmítají. Nyní bude na 124 členských státech ICC, mezi nimiž však nejsou Izrael ani Spojené státy, zda zatykače vykonají.

Opoziční lídři izraelské politické scény rozhodnutí ICC vydat zatykače ostře kritizují. Yair Lapid, lídr opozice, označil zatykače za „odměnu terorismu“. „Izrael se brání proti teroristickým organizacím, které zaútočily, vraždily a znásilňovaly naše občany. Toto rozhodnutí je odměnou pro teroristy,“ uvedl.

Ve svém prvním vyjádření na rozhodnutí ICC Netanjahuova kancelář uvedla, že tato tvrzení kategoricky odmítá. Podobně reagoval i bývalý ministr obrany Yoav Gallant, na kterého byl rovněž vydán zatykač. Netanjahuova kancelář zdůraznila, že Izrael „nepodlehne tlaku, nenechá se zastrašit a neustoupí“, dokud nebudou podle ní splněny všechny válečné cíle země.

Konflikt, který začal 7. října 2023 po překvapivém útoku Hamásu, zanechal více než 44 000 mrtvých v Gaze, z nichž 70 % tvoří ženy a děti, uvádí místní úřady. Na izraelské straně zahynulo při útoku přibližně 1 200 lidí, včetně civilistů, a dalších 250 bylo uneseno.

Izraelská vláda opakovaně popřela obvinění, že cílem je učinit Gazu neobyvatelnou, a tvrdí, že odhady OSN o hladu jsou přehnané a založené na neúplných údajích. Navzdory mezinárodnímu tlaku však humanitární pomoc přichází do Gazy jen omezeně, což situaci dále zhoršuje.

Související

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

Více souvisejících

Izrael ICC (Mezinárodní trestní soud) Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 50 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy