Závěrečné komuniké NATO: Čína umožňuje válku na Ukrajině. Provokace, lži a pomluvy, reaguje Peking

Lídři NATO ve středu vyjádřili hluboké znepokojení nad prohlubujícími se vztahy Číny s Ruskem a obvinili Peking z podpory ruské invaze na Ukrajinu, informovala agentura Reuters. Čína reagovala na tyto obvinění kritikou, označila je za plnou bojechtivé rétoriky a tvrdila, že obsah týkající se Číny obsahuje provokace, lži a pomluvy.

Lídři na summitu NATO ve Washingtonu prohlásili, že Čína se stala klíčovým podporovatelem ruské války na Ukrajině prostřednictvím partnerství bez omezení a široké podpory ruského obranného průmyslu. Tímto způsobem se podle jejich slov zvyšuje hrozba, kterou Rusko představuje pro své sousedy a euroatlantickou bezpečnost. Uvedl server The Guardian.

Závěrečné komuniké, schválené 32 členy NATO na summitu ve Washingtonu, také zdůrazňuje obavy ohledně jaderného arzenálu Pekingu a jeho schopností ve vesmíru.

„Myslím, že poselství vyslané NATO z tohoto summitu je velmi silné a velmi jasné a jasně definujeme odpovědnost Číny, pokud jde o umožnění ruské války," řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a označil prohlášení za důležité poselství.

Lídři v prohlášení vyzvali Čínu, aby okamžitě zastavila veškerou materiální a politickou podporu ruského válečného úsilí. Podle aliance Čína nemůže tolerovat největší válku v Evropě v nedávné historii, aniž by to negativně ovlivnilo její zájmy a pověst.

Dále vyzvali Čínu, aby dodržovala své závazky v kyberprostoru a jednala zodpovědně. Ve svém prohlášení rovněž upozornili na pokračující nepřátelské kybernetické a hybridní aktivity, včetně šíření dezinformací, které mají svůj původ v Číně.

Spojené státy již delší dobu naléhají na své evropské spojence, aby věnovali větší pozornost hrozbám, které Čína představuje.

Lídři v prohlášení naléhali na Čínu, aby okamžitě ukončila veškerou podporu ruského válečného úsilí, což podle nich ohrožuje její zájmy a pověst v mezinárodním kontextu. Dále Čínu vyzvali k dodržování svých závazků v kyberprostoru a k odpovědnému jednání. Upozornili také na trvající nepřátelské kybernetické a hybridní aktivity, včetně šíření dezinformací, které mají původ v Číně.

Peking trvá na tom, že neposkytuje přímou vojenskou podporu Rusku, ale udržuje silné obchodní vazby se svým sousedem během konfliktu.

Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nelibost nad rostoucím zájmem NATO o Asii a požadovalo, aby aliance zůstala mimo asijsko-pacifický region a nevyprovokovala konfrontace. Podle pekingské mise v EU byl summit plný studené války a agresivní rétoriky.

"Materiál týkající se Číny obsahuje provokativní, lživé a pomlouvačné pasáže," uvedla mise ve svém prohlášení.

Závěrečné komuniké NATO obvinilo Čínu z trvalých kybernetických a hybridních aktivit, včetně dezinformací. Také vyvolalo obavy o rychlý rozvoj a diverzifikaci čínského jaderného arzenálu o více hlavic a sofistikované nosné systémy.

Danny Russel, bývalý náměstek amerického ministra zahraničí pro Asii a nynější viceprezident pro mezinárodní bezpečnost a diplomacii v Asijském institutu pro politiku společnosti, nazval nové prohlášení NATO "mimořádným krokem".

„Je to známka selhání Pekingu v pokusu o rozdělení Ruska a západní Evropy a jeho prázdných požadavků na neutralitu,“ uvedl Russel. „Čínské pokusy o rozdělování a vládnutí namísto toho vytvořily pozoruhodnou solidaritu mezi klíčovými národy euroatlantické a asijsko-pacifické oblasti.“

Čínští vojáci provedli společné vojenské cvičení v Bělorusku, což vyvolalo pozornost sousedního Polska, člena NATO a podporovatele Kyjeva.

"Polské ministerstvo obrany dobře rozumí rizikům spojeným s možným využitím těchto operací k dezinformačním a propagandistickým účelům," uvedlo polské ministerstvo obrany podle agentury AFP.

Čína již dříve uspořádala společná cvičení s Běloruskem, ačkoli cvičení „Falcon Assault“ je prvním od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Cvičení začalo v pondělí a má pokračovat do poloviny července, přičemž čínské ministerstvo obrany vyjádřilo naději na prohloubení spolupráce s Minskem.

Čína odmítla odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu a loni vydala dokument vyzývající k politickému řešení konfliktu, které by podle západních zemí mohlo Rusku umožnit udržet si většinu území, které na Ukrajině obsadilo, píše AFP a dodává, že strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem se od začátku invaze v roce 2022 ještě více prohloubilo.

Související

Více souvisejících

Summit NATO NATO Čína Rusko válka na Ukrajině Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy