Závěrečné komuniké NATO: Čína umožňuje válku na Ukrajině. Provokace, lži a pomluvy, reaguje Peking

Lídři NATO ve středu vyjádřili hluboké znepokojení nad prohlubujícími se vztahy Číny s Ruskem a obvinili Peking z podpory ruské invaze na Ukrajinu, informovala agentura Reuters. Čína reagovala na tyto obvinění kritikou, označila je za plnou bojechtivé rétoriky a tvrdila, že obsah týkající se Číny obsahuje provokace, lži a pomluvy.

Lídři na summitu NATO ve Washingtonu prohlásili, že Čína se stala klíčovým podporovatelem ruské války na Ukrajině prostřednictvím partnerství bez omezení a široké podpory ruského obranného průmyslu. Tímto způsobem se podle jejich slov zvyšuje hrozba, kterou Rusko představuje pro své sousedy a euroatlantickou bezpečnost. Uvedl server The Guardian.

Závěrečné komuniké, schválené 32 členy NATO na summitu ve Washingtonu, také zdůrazňuje obavy ohledně jaderného arzenálu Pekingu a jeho schopností ve vesmíru.

„Myslím, že poselství vyslané NATO z tohoto summitu je velmi silné a velmi jasné a jasně definujeme odpovědnost Číny, pokud jde o umožnění ruské války," řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a označil prohlášení za důležité poselství.

Lídři v prohlášení vyzvali Čínu, aby okamžitě zastavila veškerou materiální a politickou podporu ruského válečného úsilí. Podle aliance Čína nemůže tolerovat největší válku v Evropě v nedávné historii, aniž by to negativně ovlivnilo její zájmy a pověst.

Dále vyzvali Čínu, aby dodržovala své závazky v kyberprostoru a jednala zodpovědně. Ve svém prohlášení rovněž upozornili na pokračující nepřátelské kybernetické a hybridní aktivity, včetně šíření dezinformací, které mají svůj původ v Číně.

Spojené státy již delší dobu naléhají na své evropské spojence, aby věnovali větší pozornost hrozbám, které Čína představuje.

Lídři v prohlášení naléhali na Čínu, aby okamžitě ukončila veškerou podporu ruského válečného úsilí, což podle nich ohrožuje její zájmy a pověst v mezinárodním kontextu. Dále Čínu vyzvali k dodržování svých závazků v kyberprostoru a k odpovědnému jednání. Upozornili také na trvající nepřátelské kybernetické a hybridní aktivity, včetně šíření dezinformací, které mají původ v Číně.

Peking trvá na tom, že neposkytuje přímou vojenskou podporu Rusku, ale udržuje silné obchodní vazby se svým sousedem během konfliktu.

Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nelibost nad rostoucím zájmem NATO o Asii a požadovalo, aby aliance zůstala mimo asijsko-pacifický region a nevyprovokovala konfrontace. Podle pekingské mise v EU byl summit plný studené války a agresivní rétoriky.

"Materiál týkající se Číny obsahuje provokativní, lživé a pomlouvačné pasáže," uvedla mise ve svém prohlášení.

Závěrečné komuniké NATO obvinilo Čínu z trvalých kybernetických a hybridních aktivit, včetně dezinformací. Také vyvolalo obavy o rychlý rozvoj a diverzifikaci čínského jaderného arzenálu o více hlavic a sofistikované nosné systémy.

Danny Russel, bývalý náměstek amerického ministra zahraničí pro Asii a nynější viceprezident pro mezinárodní bezpečnost a diplomacii v Asijském institutu pro politiku společnosti, nazval nové prohlášení NATO "mimořádným krokem".

„Je to známka selhání Pekingu v pokusu o rozdělení Ruska a západní Evropy a jeho prázdných požadavků na neutralitu,“ uvedl Russel. „Čínské pokusy o rozdělování a vládnutí namísto toho vytvořily pozoruhodnou solidaritu mezi klíčovými národy euroatlantické a asijsko-pacifické oblasti.“

Čínští vojáci provedli společné vojenské cvičení v Bělorusku, což vyvolalo pozornost sousedního Polska, člena NATO a podporovatele Kyjeva.

"Polské ministerstvo obrany dobře rozumí rizikům spojeným s možným využitím těchto operací k dezinformačním a propagandistickým účelům," uvedlo polské ministerstvo obrany podle agentury AFP.

Čína již dříve uspořádala společná cvičení s Běloruskem, ačkoli cvičení „Falcon Assault“ je prvním od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Cvičení začalo v pondělí a má pokračovat do poloviny července, přičemž čínské ministerstvo obrany vyjádřilo naději na prohloubení spolupráce s Minskem.

Čína odmítla odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu a loni vydala dokument vyzývající k politickému řešení konfliktu, které by podle západních zemí mohlo Rusku umožnit udržet si většinu území, které na Ukrajině obsadilo, píše AFP a dodává, že strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem se od začátku invaze v roce 2022 ještě více prohloubilo.

Související

Více souvisejících

Summit NATO NATO Čína Rusko válka na Ukrajině Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy