Závod o vakcínu proti koronaviru se stává nekalým bojištěm

Svět se žene k povolení vakcíny na nemoc covid-19. Objevují se ale i látky, které neprošly stanoveným systémem kontroly a již se aplikují. Mnoho vědeckých týmů je také pod politickým tlakem, a dokonce se objevují zprávy o průmyslové špionáži. Vědci varují, že vývoj vakcíny by neměl být zejména závod, ale spolupráce a státy by si neměly vakcínu držet pro sebe.

Vytváření vakcíny proti nemoci covid-19 začalo velmi slibně. Pouhých deset dní, jedenáctého ledna, od nahlášení nové respirační nemoci, se svět dozvěděl přesnou sekvenci genomu. Vědci z celého světa začali pracovat a již v půlce března se první kandidát testoval na lidech.

Vědci při honbě za lékem pokořili všechny dosavadní vakcinologické rekordy, ale postupem času začala být mezi týmy velmi zřetelná nevraživost, píše deník The Guardian. Přišla obvinění, že Rusové a Číňané infiltrovali výzkumné skupiny jiných zemí a biotechnologové je kritizovali za to, že si vybrali vlastní, dosud neschválené vakcíny. Nakonec Rusko představilo vakcínu, která neprošla standardním testováním a Moskva tudíž porušila pravidla. „Podnebí hledání vakcíny ztrpklo,“ napsala redaktorka Laura Spinney.

Také Čína testuje svou vakcínu, která, stejně jako ruská verze, není zatím důkladně prověřena. Oznámila dokonce, že svou verzi vakcíny podává klíčovým pracovníkům již od července.

V USA se vědci bojí rostoucího politického tlaku ze strany Donalda Trumpa. Ten obvinil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) z toho, že mu záměrně znesnadňují volební kampaň a odložil schválení jakékoli vakcíny až na dobu po prezidentských volbách. „Američané jsou kvůli tomu s vývojem vakcíny značně pozadu,“ dodala Spinney.

Vědci jsou honbou za prvenstvím znepokojeni

Spěchají ale také vědci. Druhého srpna navrhl v časopisu  Forbes výpočetní biolog Univerzity Johna Hopkinse, aby byla slibná vakcína před dokončením klinických studií uvedena do širší skupiny dobrovolníků. Hned druhý den ale vzal svůj návrh zpět. Mezitím obhajuje svou vakcínu skupina napojená na Harvardskou univerzitu. „V reálném světě umírá každý den spoustu lidí. Nevěříme, že naše vakcína je pro lidi stejným rizikem jako covid-19,“ uvedl člen skupiny Preston Estep deníku The Guardian.

Mnoho vědců se proto obává, že jsou věci dělány ve shonu. „Jsem více a více znepokojená tím, že se vývoj dělá ve spěchu,“ řekla ředitelka Vakcinologického centra v Londýně Beate Kampmannová. S obavami se přidal také šéfredaktor vědeckého časopisu Science. „Zkratky v testování bezpečnosti a účinnosti vakcín ohrožují v krátkodobém horizontu miliony životů a na dlouhou dobu poškodí důvěru lidí ve vakcíny a vědu,“ napsal H. Holden Thorp. Dále varoval, že používání neověřených vakcín by mohli použít politická hnutí, které šíří strach z očkování.

Výstižné názvy, které podporují myšlenku závodu, mají i vládní programy vývoje vakcíny. Americká vláda pojmenovala financování vývoje Operace Warp Speed. Warp znamená anomálii v toku času a speed je v překladu do češtiny rychlost. Celý název odkazuje na sci-fi seriál Star Trek. Rusové názvem vakcíny Sputnik V odkazují na studenou válku a závody o dobytí vesmíru.

Vynechávání a slučování fází testování

Průběh testování vakcíny má obvykle tři fáze. Nejprve dostane látku malá skupina zdravých lidí, aby se ověřila její bezpečnost a že nezpůsobuje vedlejší účinky. Druhá fáze testuje schopnost vakcíny vyvolat imunitní odpověď. Provádí se to u stovek lidí, z nichž někteří dostávají placebo nebo jinou vakcínu. Ve třetí fázi testování se obvykle látka podává desítkám tisíc lidí, kteří jsou po mnoho měsíců sledováni. Provádí se to na místě, kde je vysoké riziko infekce. Všechny tyto fáze přitom fungují jako ověření účinnosti, a hlavně bezpečnosti vakcíny. Každopádně se vakcína sleduje i potom.

Rusko při oznámení schválení Sputniku V nemělo provedené testy u více než sta lidí. Byly zveřejněny zprávy o první a druhé fázi, ale Moskva neposkytla žádné detailnější informace. Rusko má dokonce nižší standardy na schvalování léčiv, než doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

V současné době se připravují v Centru pro kontrolu a prevenci nemocí v Africe na třetí fázi testování. Tam rostou ohniska covidu-19 a je tím pádem vhodným místem pro testování. Problémem je, že v Africe může být dohled nad domnělou vakcínou nestálý. „Často tam, kde máte většinu případů infekčních onemocnění není infrastruktura pro sledování příliš dobrá,“ řekla Kampmannová.

Nicméně WHO a nezisková organizace Koalice pro inovace epidemiologické připravenosti (Cepi), která pomáhá koordinovat vývoj vakcín proti covidu-19, podpořily „pandemické paradigma“ při kterém probíhají současně fáze dvě a tři.

Toto odůvodňují tím, že budou stejně provedeny všechny testy jen ne ve správném pořadí. To ale znamená větší finanční risk pro výrobce vakcíny, jelikož musí postoupit do dalšího peněžně náročnějšího testování, aniž by věděli, že vakcína bude schválena. Proto do vývoje Cepi nebo Warp Speed investují nemalé veřejné peníze. „To že máme více společností ve vakcínovém podnikání je pozitivním aspektem pandemie,“ řekl ekonom z Massachusettského technologického institutu Andrew Lo.

Pro filozofa a biochemika Anguse Dawsona z University v Sydney taková situace ukazuje, že komerčnost hraje ve vývoji vakcíny dominantní roli. Řekl, že WHO měla být instituce řídící celkový vývoj. Bohužel ta je podfinancovaná a nemá potřebnou autoritu. „Lidé si myslí, že WHO má velkou globální moc, ale i moje univerzita má větší rozpočet,“ uvedl.

Vakcinační nacionalismus

To má nyní důsledky v tom, co Cepi nazvala „vakcinačním nacionalismem“. Mnoho států se totiž snaží zajistit vakcíny pouze pro své vlastní občany. Proto v červnu Cepi, WHO a Vakcinační aliance Gavi vytvořili projekt COVAX, který má přesvědčit vlády, aby investovaly do vývoje vakcín a zaručily si tak dodávky k pokrytí dvaceti procent nejzranitelnějších.

Ředitel Vakcinačního a edukačního centra Dětské nemocnice ve Philadelphii Paul Offit je optimistický a myslí si, že pokud vakcína dodrží všechna pravidla lidé si ji vezmou. „Pokud jsou aktuální předpovědi správné, bude vakcína na covid-19 k dispozici v roce 2021. Bude mnohem více důvodů, proč jí důvěřovat než ne,“ napsala Spinney.

Podle Kampmannové si musíme být, ale stále vědomi toho, co je v sázce. „Musíme být opatrní, protože to, co děláme nyní může mít dopad na důvěru ve všechny vakcinační programy,“ řekla.

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Zdravotnictví biologie pandemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy