Zeman zahájil oficiální program návštěvy Slovenska. Věří, že dobré vztahy budou pokračovat

Přehlídkou jednotky čestné stráže zahájil dnes dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách oficiální část programu rozlučkové návštěvy Slovenska ve funkci hlavy státu. Slavnostní uvítací ceremoniál za účasti slovenské prezidentky Zuzany Čaputové byl u hotelu u Štrbského plesa ve stejnojmenné turistické lokalitě, kde je Zeman ubytován.

Kvůli mrazivému počasí, které by mohlo ovlivnit hudební nástroje, členové vojenské hudby hráli z budovy hotelu a přes otevřená okna.

Oficiálnímu jednání prezidentů Česka a Slovenska předcházela v pondělí společná večeře obou státníků. Zeman má na programu také schůzky s dvěma bývalými slovenskými prezidenty či s premiérem Eduardem Hegerem. Třídenní návštěvu Slovenska Zeman ukončí ve středu.

Zemanova cesta na Slovensko je součástí tradice, že český či slovenský prezident před skončením mandátu zavítá do druhého státu bývalé československé federace. Zemana v prezidentském úřadu v první polovině března vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby prezidenta porazil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Zeman věří, že dobré vztahy se Slovenskem budou pokračovat i s Pavlem

Prezident Miloš Zeman vyjádřil naději, že dobrá úroveň vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude pokračovat i s jeho nástupcem v úřadu Petrem Pavlem. Řekl to novinářům po dnešní schůzce se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ta uvedla, že má k Pavlovi názorově blízko.

"Věřím, že i s mým nástupcem bude pokračovat velmi dobrá česko-slovenská spolupráce," řekl Zeman při své rozlučkové návštěvě Slovenska ve funkci hlavy státu. Dodal, že Pavla sice ve volbě nepodporoval, ale přeje mu, aby byl úspěšný v zájmu Česka.

Čaputová řekla, že vnímá svou hodnotovou a názorovou blízkost s Pavlem a očekává dobrou spolupráci. "Na spolupráci se těším, věřím, že bude intenzivní a že společně budeme moci i v rámci regionu být silným hlasem rozumu, prozápadní orientace a respektu k evropským hodnotám," řekla Čaputová.

Slovenská prezidentka už po skončení rozhodujícího kola přímé volby osobně gratulovala Pavlovi v jeho volebním štábu v Praze ke zvolení hlavou státu. Dříve uvedla, že Pavlovi popřála v době, kdy již jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO) uznal porážku. Současně odmítla kritiku za jeho podporu i připomenutím postupu Zemana před slovenskými prezidentskými volbami, kdy týden před jejich konáním přijal na zámku v Lánech protikandidáta Čaputové Maroše Šefčoviče a popřál mu úspěch ve volbách. Pavel se ujme úřadu 9. března.

Zeman i Čaputová ocenili vysokou úroveň vztahů mezi Českem a Slovenskem. "Vztahy mezi našimi zeměmi jsou nejenom bezproblémové, ale skvělé," řekl Zeman, který zavítal do Vysokých Tater už v pondělí.

"Naše země mají k sobě velmi blízko. Ta kvalita se ukazuje v různých typech spolupráce, ekonomické, kulturní, v mezilidských vztazích. Jsem ráda, že se ukazuje zejména v situacích, kdy je třeba si navzájem pomoci," řekla Čaputová. V této souvislosti zmínila české velení v mnohonárodní bojové jednotce na Slovensku a pomoc Česka se zajištěním ochrany slovenského vzdušného prostoru.

Zeman řekl, že jedním z názorových rozdílů mezi ním a Čaputovou byl pohled na stranu Zelených a na takzvaný zelený fanatismus. Současně podpořil slovenské ekology, kteří kritizovali postavenou rozhlednu v turistické lokalitě Štrbské Pleso. Čaputová se před vstupem do vysoké politiky jako právnička angažovala v tématech životního prostředí.

Prezidenti Česka a Slovenska hovořili také o regionální spolupráci. Podle Čaputové v uskupení visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) není jednota v názoru na téma právního státu či pomoci Ukrajině. Zeman řekl, že prosazoval rozšíření V4 o Slovinsko a že hlavně Maďarsko o to nemělo zájem.

Během tři dny trvající návštěvy Slovenska má Zeman podle programu naplánovány také schůzky s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky, včetně premiéra Eduarda Hegera a exprezidentů Andreje Kisky a Rudolfa Schustera.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Zuzana Čaputová Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy