"Zemětřesení pro Francii i celou Evropu." Evropský tisk kritizuje Macrona, krajní pravice je na vzestupu

Řecký deník Ta Néa označil výsledky prvního kola předčasných parlamentních voleb ve Francii, kde triumfovala krajně pravicová strana Národní sdružení (RN), za "zemětřesení pro Francii a Evropu". Další evropský tisk pokazuje na to, že Macronova "bláznivá sázka" ve formě vypsání předčasných voleb se nyní obrátila proti němu.

Belgický deník De Standaard uvedl, že prezident Emmanuel Macron udělal "bláznivou sázku" rozpuštěním parlamentu a vypsáním předčasných voleb, která se obrátila proti němu. Podobně se vyjádřil i americký deník New York Times.

Belgický deník poznamenal, že francouzský lid dal jasně najevo, že neocenil prezidentův krok vypsat nové volby, čímž chtěl zaskočit své oponenty. Podobné názory na situaci ve Francii vyjadřují také deníky a média z Německa, Itálie, Švýcarska a Alžírska.

Britský deník The Times píše o "ponížení" ze strany "francouzské pravice". Washington Post zase uvádí, že "Francie trestá centristy" a že se připravuje na vládu pod vedením šéfa RN Jordana Bardelly, jehož program by znamenal radikální změnu oproti "proevropskému a propodnikatelskému" programu Emmanuela Macrona.

Španělský deník El País ve svém úvodníku vyzývá k jednotě proti krajní pravici, zdůrazňuje důležitost druhého kola hlasování a označuje to za jedinou možnou strategii pro všechny, kteří odmítají potenciální vládu RN pod vedením Mariny Le Penové.

Německý deník Handelsblatt tvrdí, že bez ohledu na výsledek druhého kola se Francie "přiklání ke krajní pravici" a že se připravuje na období politické nestability, které může trvat roky.

Belgický deník Le Soir píše, že pokud krajní pravice ve druhém kole nezíská naprostou většinu, historie si bude pamatovat, že se to stalo díky mobilizaci občanů, kteří se přidali k demokratické frontě a levici. Dodává, že prezident Macron právě "rozbil svou zemi".

V Německu magazín Der Spiegel označil Macrona za "uražené a rebelující dítě" a tvrdí, že bez něj by tato politická krize Francii nezasáhla.

Švýcarský deník Tribune de Genève tvrdí, že současný politický vývoj znamená konec éry Emmanuela Macrona a že už není šéfem prezidentské většiny, přičemž "stránka macronismu se obrací".

Italský deník Il Tempo, který na titulní straně zobrazil Marinu Le Penovou s napoleonským kloboukem, uvádí, že začíná dlouhý týden, během kterého musí Macron vyložit své poslední karty, pokud chce zůstat u moci.

Zahraniční tisk také upozorňuje na rozkol ve Francii. Italský deník La Repubblica napsal, že "Le Penová vítězí, Francie je rozdělena," a portugalské noviny Público poznamenaly, že první kolo voleb "vyhrává krajní pravice a (téměř) všichni jsou proti ní". 

Související

Více souvisejících

Francie volby ve Francii Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 26 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Čínská armáda, ilustrační foto

Si Ťin-pchingův sen o modernizaci armády se rozpadl. Z vrchu dolů je prolezlá korupcí

Čínská armáda je bezpochyby kolos, se kterým není radno si zahrávat, pokud nemáte vojsko o podobné síle. Stejně jako každá jiná státní instituce kdekoliv po světě ale má i největší komunistická armáda své vady – podle nejnovějších zjištění americké stanice CNN se dotkla nejvyšších míst Lidově osvobozenecké armády (PLA) korupční kauza – a to velmi rozsáhlá. Může zabránit snu Si Ťin-pchinga o modernizaci armády do roku 2035.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Fiala teď nevidí prostor pro obnovení vládních konzultací se Slovenskem. Kvůli Ficovi

Mezistátní konzultace vlád Česka a Slovenska se zatím obnovovat nebudou, naznačil premiér Petr Fiala (ODS). Vysvětlil to tím, že jeho slovenský protějšek Robert Fico (Smer-SD) se momentálně zotavuje poté, co se v květnu stal terčem atentátu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy