Židé v Česku a dalších zemích jsou vyděšenější než kdykoli předtím, ukázala analýza

Evropská židovská komunita čelí vzrůstajícímu antisemitismu, přičemž konflikt na Blízkém východě podkopává dosavadní pokroky v boji proti tomuto jevu. Vyplývá ze zprávy Agentury EU pro základní práva (FRA) se sídlem ve Vídni.

Ředitelka FRA Sirpa Rautiová uvedla, že "dopad konfliktu na Blízkém východě narušuje těžce vybojovaný pokrok v boji proti nenávisti vůči Židům".

"Židé jsou vyděšenější než kdykoli předtím," upozornila. Konflikt podle ní ohrozil úspěch první strategie EU pro boj proti antisemitismu, přijaté v roce 2021.

Ještě před útokem hnutí Hamás 7. října 2023, který vedl k současné válce v Pásmu Gazy, zjistila studie FRA, že 96 procent evropských Židů zaznamenalo v předchozím roce projevy antisemitismu. Uvedl to server Times of Israel.

Začátkem roku 2024 průzkumy mezi židovskými organizacemi ukázaly dramatický nárůst antisemitských útoků, uvedla Rautiová.

Podle zprávy FRA ve Francii 74 procent Židů pocítilo, že konflikt ovlivnil jejich pocit bezpečí, což je nejvyšší míra ze všech zkoumaných zemí.

V celé Evropě až 76 procent Židů uvedlo, že někdy skrývají svou identitu, a 34 procent se vyhýbá židovským akcím nebo místům kvůli pocitu nebezpečí.

Zpráva FRA vychází nejen z údajů za rok 2024, ale také z online průzkumu provedeného od ledna do června 2023, tedy před vypuknutím války v Pásmu Gazy. V tomto průzkumu 80 procent dotázaných Židů uvedlo, že antisemitismus se v Evropě v posledních letech zhoršil.

Mezi nejčastější negativní stereotypy patří obvinění, že Židé "drží moc a kontrolu nad financemi, médii, politikou nebo ekonomikou". Mnozí se také setkali s popíráním práva Izraele na existenci jako státu.

V roce 2023 uvedla čtyři procenta respondentů, že zažila antisemitské fyzické útoky během 12 měsíců před průzkumem, což je dvojnásobek oproti roku 2018.

Přibližně 60 procent respondentů vyjádřilo nespokojenost s úsilím svých vlád bojovat proti antisemitismu.

Průzkum FRA se týkal 13 zemí EU, kde žije 96 procent židovské populace eurobloku: Belgie, Česko, Dánsko, Francie, Nizozemsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko a Itálie. Šlo o třetí takový průzkum po letech 2013 a 2018.

Související

Více souvisejících

židé EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 52 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy