Zvrat v jednání s Hamásem: Ministři chtějí skončit v Netanjahuově vládě

Dva krajně pravicoví izraelští ministři pohrozili odchodem z vlády, pokud kabinet premiéra Benjamina Netanjahua postoupí s finalizací dohody o propuštění rukojmí, kterou v pátek představil americký prezident Joe Biden.

Podle agentury AFP jde o ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira a ministra financí Bezalela Smotriče.

Ben Gvir označil návrh dohody o příměří za "vítězství terorismu a bezpečnostní riziko pro izraelský stát". Tvrdí, že "souhlas s takovou dohodou není totální vítězství, ale naprostá porážka".

Smotrič uvedl, že "nebude součástí vlády, která bude souhlasit s navrhovaným plánem". Ve svém statusu na síti X napsal: "Žádáme pokračování války, dokud nebude Hamás zničen a všichni rukojmí se nevrátí". Dále vyjádřil nesouhlas s návratem vysídlených obyvatel Gazy na sever palestinské enklávy a s "hromadným propuštěním teroristů", čímž měl na mysli palestinské vězně v Izraeli.

Bez stran Ben Gvira a Smotriče – Židovská síla a Náboženský sionismus – by Netanjahuova koalice mohla přijít o většinu v parlamentu, připomněla AFP.

Lídr izraelské opozice Jair Lapid uvedl, že pokud Ben Gvir a Smotrič opustí vládu, jeho strana Ješ Atid poskytne Netanjahuovi politickou "záchrannou síť", aby vláda nepadla kvůli dohodě o příměří a rukojmích.

Lapid kritizoval postoj těchto ultranacionalistických ministrů a zdůraznil, že jim nezáleží na bezpečnosti státu, rukojmích ani na obyvatelích severu a jihu Izraele.

"Toto je nejhorší a nejvíce nesourodá vláda v historii země. Kdyby to záviselo na nich, válka zde může být navždy," prohlásil Lapid, který podporuje finalizaci dohody "předtím, než tam (v Pásmu Gazy) zemřou rukojmí".

V sobotu večer se mezitím v Tel Avivu shromáždily tisíce Izraelců, aby požadovaly přijetí dohody o příměří a propuštění rukojmí podle Bidenova návrhu, přičemž mnozí vyjadřovali obavy, že izraelská vláda návrh odmítne.

Válku v Pásmu Gazy vyvolal bezprecedentní teroristický útok komand palestinského radikálního hnutí Hamás na jižní Izrael 7. října 2023, který si vyžádal životy 1,189 lidí, většinou civilistů. Palestinská komanda tehdy zajala i 252 rukojmí, z nichž 121 zůstává v Pásmu Gazy. Tento počet zahrnuje i 37 rukojmí, kteří jsou podle izraelské armády již mrtví.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu Izrael

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové

Podle prognózy britské meteorologické služby Met Office bude rok 2025 jedním z tří nejteplejších let v historii měření globální průměrné teploty. Předpokládá se, že za ním budou pouze roky 2024 a 2023, přičemž právě rok 2024 má být rekordně nejteplejším rokem vůbec.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy