Zvrat v jednání s Hamásem: Ministři chtějí skončit v Netanjahuově vládě

Dva krajně pravicoví izraelští ministři pohrozili odchodem z vlády, pokud kabinet premiéra Benjamina Netanjahua postoupí s finalizací dohody o propuštění rukojmí, kterou v pátek představil americký prezident Joe Biden.

Podle agentury AFP jde o ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira a ministra financí Bezalela Smotriče.

Ben Gvir označil návrh dohody o příměří za "vítězství terorismu a bezpečnostní riziko pro izraelský stát". Tvrdí, že "souhlas s takovou dohodou není totální vítězství, ale naprostá porážka".

Smotrič uvedl, že "nebude součástí vlády, která bude souhlasit s navrhovaným plánem". Ve svém statusu na síti X napsal: "Žádáme pokračování války, dokud nebude Hamás zničen a všichni rukojmí se nevrátí". Dále vyjádřil nesouhlas s návratem vysídlených obyvatel Gazy na sever palestinské enklávy a s "hromadným propuštěním teroristů", čímž měl na mysli palestinské vězně v Izraeli.

Bez stran Ben Gvira a Smotriče – Židovská síla a Náboženský sionismus – by Netanjahuova koalice mohla přijít o většinu v parlamentu, připomněla AFP.

Lídr izraelské opozice Jair Lapid uvedl, že pokud Ben Gvir a Smotrič opustí vládu, jeho strana Ješ Atid poskytne Netanjahuovi politickou "záchrannou síť", aby vláda nepadla kvůli dohodě o příměří a rukojmích.

Lapid kritizoval postoj těchto ultranacionalistických ministrů a zdůraznil, že jim nezáleží na bezpečnosti státu, rukojmích ani na obyvatelích severu a jihu Izraele.

"Toto je nejhorší a nejvíce nesourodá vláda v historii země. Kdyby to záviselo na nich, válka zde může být navždy," prohlásil Lapid, který podporuje finalizaci dohody "předtím, než tam (v Pásmu Gazy) zemřou rukojmí".

V sobotu večer se mezitím v Tel Avivu shromáždily tisíce Izraelců, aby požadovaly přijetí dohody o příměří a propuštění rukojmí podle Bidenova návrhu, přičemž mnozí vyjadřovali obavy, že izraelská vláda návrh odmítne.

Válku v Pásmu Gazy vyvolal bezprecedentní teroristický útok komand palestinského radikálního hnutí Hamás na jižní Izrael 7. října 2023, který si vyžádal životy 1,189 lidí, většinou civilistů. Palestinská komanda tehdy zajala i 252 rukojmí, z nichž 121 zůstává v Pásmu Gazy. Tento počet zahrnuje i 37 rukojmí, kteří jsou podle izraelské armády již mrtví.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy