ANALÝZA | Skrytá tvář izraelsko-amerických úderů: Íránský jaderný program bude fungovat ve větším utajení a bez dozoru MAAE

Útoky izraelských a amerických sil na íránská jaderná zařízení přinesly částečný taktický úspěch, ovšem jejich skutečný dopad zůstává nejasný. Komplex Fordo byl vážně poškozen, ale Írán pravděpodobně i nadále obohacuje uran a odmítl další spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Mezinárodní dohled se tak rozpadl a diplomatické cesty jsou minimálně dočasně zablokované. Útok měl tedy důsledky, které mohou být v dlouhodobém horizontu kontraproduktivní a velmi nebezpečné.

Navzdory intenzivním vojenským úderům během ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a Íránem se nenaplnil jeho zásadní cíl: úplné zničení íránského jaderného programu. Naopak, stávající indicie a technická data nasvědčují tomu, že Teherán ve vývoji jaderné zbraně pokračuje – a možná je blíž cíli než kdy dřív.

Tato skutečnost je o to více alarmující, že technické údaje z kontrol Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dlouhodobě vykazují úroveň obohacování uranu, která dalece přesahuje civilní potřeby. Ty obvykle vyžadují obohacení do maximálně 20 %, Írán ale obohacuje až na 60 %, v některých případech podle zpráv agentury dokonce přes 80 %.

„Specifická zařízení potřebující vyšší obohacení Irán s největší pravděpodobností realizovat neplánuje. Je tak naopak vysoce pravděpodobné, že obohacování přes 20 % až na 60 % a dokonce až přes 80 % je cílené na získání jaderné zbraně,“ upozornil pro EuroZprávy.cz jaderný fyzik Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR.

Jediným konkrétním taktickým úspěchem spojenců se zřejmě stal útok na podzemní komplex Fordow. Podle generálního ředitele MAAE Rafaela Grossiho byl zásah natolik silný, že došlo k destrukci kritických zařízení. „Vzhledem k síle těchto bomb a technickým vlastnostem odstředivek víme, že již nejsou funkční, a to jednoduše kvůli vibracím, které způsobily značné a závažné fyzické škody,“ vysvětlil podle americké stanice CNN.

Navzdory tomuto úderu je další vývoj mezinárodního dozoru vážně ohrožen. Íránský parlament totiž jednomyslně – bez jediného hlasu proti – schválil pozastavení spolupráce s MAAE. Tím nejen znemožnil přístup inspektorům, ale také zásadně zkomplikoval nezávislé posouzení rozsahu škod. Podle informací britského Guardianu tím Teherán fakticky ukončil jakýkoliv efektivní mezinárodní dohled nad svým jaderným programem.

Z íránské strany zaznělo pouze stručné přiznání, že některé části infrastruktury byly vážně poškozeny. „Závažné poškození nespecifikovaných částí jaderných zařízení“ potvrdil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmail Baghaei. Avšak podle interní analýzy americké vlády byl jaderný program zpožděn nanejvýš o několik měsíců. Přesto prezident Donald Trump veřejně tvrdí: „byl zničen“ – jeho výrok je ale v ostrém rozporu s odbornými hodnoceními.

Práce MAAE je navíc paralyzována i institucionálně. Vstup inspektorů do zařízení bude možný až poté, co íránská agentura pro atomovou energii provede vlastní vyhodnocení stavu objektů. Klíčové však je, že o tom rozhodne politická reprezentace, nikoli odborné posouzení. „Íránský civilní program bude pokračovat rychlým tempem,“ prohlásil předseda parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf. Tím jednoznačně deklaroval, že se Teherán rozhodl postupovat jednostranně.

Napětí se navíc dále vyostřuje. Írán oznámil, že zvažuje právní kroky proti samotnému generálnímu řediteli MAAE. Důvodem má být údajné poskytování falešných informací a špehování ve prospěch izraelské zpravodajské služby Mosad. To by znamenalo další erozi důvěry v mezinárodní jaderné inspekce. „Mezinárodní společenství nemůže akceptovat ukončení spolupráce Íránu v oblasti jaderných zařízení. MAAE nemůže znát umístění íránských zásob vysoce obohaceného uranu,“ podotkl Grossi.

Současně se dramaticky zhoršily vyhlídky na obnovení diplomatických jednání mezi Íránem a Spojenými státy. Podle vysoce postavených představitelů íránského režimu se země nachází „v nové fázi“, kde není ochotna dále tolerovat mezinárodní tlak ani dohled. „Už nebudeme tolerovat vyjednávání o obohacování uranu na území naší země, protože jsme vstoupili do nové fáze a nepřítel si také uvědomil, že nestojí proti stejnému Íránu jako dříve,“ připomněl íránský viceprezident Mohammad Reza Aref.

Vojenská operace Spojených států a Izraele proti Íránu byla prezentována jako rychlá a chirurgicky přesná odpověď na pokročilý jaderný program Teheránu. Oficiální rétorika – především ze strany amerického prezidenta Trumpa – hovoří o „zničení“ jaderného programu. Jenže realita je podstatně složitější, a mnohé nasvědčuje tomu, že šlo spíše o strategické gesto než o faktickou eliminaci íránských schopností.

Přestože útok na zařízení Fordow měl nepochybně ničivý efekt na některé klíčové prvky infrastruktury – zejména odstředivky používané k obohacování uranu – zásadní otázkou zůstává, do jaké míry byl jaderný program jako celek skutečně narušen. Z interních informací americké administrativy vyplývá, že zpoždění vývoje činí nanejvýš několik měsíců. Nejedná se tedy o destrukci, ale o odklad. A vzhledem k pokročilosti íránských kapacit jde o odklad velmi krátkodobý.

Írán navíc disponuje paralelními kapacitami mimo Fordow – například v zařízeních Natanz a Isfahan – jejichž stav po náletech zůstává předmětem spekulací, neboť Teherán odmítá inspekce MAAE. Faktické zhodnocení škod je tedy nemožné, což vytváří paradoxní situaci. Veřejná rétorika hovoří o úspěchu, zatímco expertní komunita se musí spoléhat jen na satelitní snímky a přiznání, která jsou spíše diplomaticky než technicky motivovaná.

Dalším problémem celé operace je rozpor mezi taktickými cíli a strategickým výsledkem. Takticky byla mise částečně úspěšná – došlo ke zničení zařízení a narušení obohacovacího cyklu. Strategicky však útok selhal ve dvou klíčových rovinách, protože nezastavil íránský zbrojní vývoj a zásadně oslabil mezinárodní dohled.

Zvlášť závažné je rozhodnutí Íránu přerušit spolupráci s MAAE. Dlouhodobě tak vzniká situace, kdy nikdo nebude mít přístup k aktuálním datům o rozsahu obohacování uranu, množství zásob a přesném rozmístění zařízení. Výsledkem je paradox, kdy úder, který měl zajistit větší bezpečnost, ve skutečnosti snížil mezinárodní kontrolu a zvýšil riziko eskalace.

Nelze také opominout propagandistickou dimenzi celé akce. Pro USA i Izrael bylo klíčové vyslat signál vůči Teheránu, ale i vůči domácímu publiku. Pro Izrael má likvidace hrozby z Íránu silně existenční rozměr a politicky rezonuje. Pro Washington, a pro Trumpa především, zase šlo o potvrzení tvrdého postoje a akceschopnosti.

Otázkou však zůstává, zda taková akce skutečně posiluje odstrašení, nebo naopak motivuje Teherán k urychlenému vývoji jaderné zbraně jako garance přežití režimu, na což upozornil například server Insider. Historie ukazuje, že státy pod vnějším tlakem často vývoj zbraní hromadného ničení neukončují, ale zintenzivňují – viz Severní Korea či dříve Pákistán.

Nejzávažnější aspekt celé situace je ale absence jakéhokoliv věrohodného politického rámce. Po útocích se diplomatický prostor zcela zhroutil. Teherán odmítá vyjednávání, Washington i Tel Aviv zůstávají v konfrontačním režimu a MAAE byla efektivně odříznuta od jakéhokoliv dozoru.

Zůstává tak jen síla – a ta se ukazuje jako omezený nástroj. I přes špičkové technologie, precizní munici a satelitní zpravodajství zůstává realitou, že jaderný program Íránu žije dál, jak upozornil americký list Wall Street Journal. Možná pomaleji, ale s vyšší mírou utajení, menší ochotou spolupracovat a větším politickým odhodláním.

Související

Palestina, pásmo Gazy

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin

Izrael plánuje výstavbu „humanitárního města“ v Rafahu na jihu pásma Gazy pro statisíce palestinských uprchlíků. Podle ministra obrany Israela Katze má jít o uzavřenou zónu, kterou budou spravovat mezinárodní orgány a Palestinci nebudou moci odejít. Projekt, inspirovaný návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na přesídlení Palestinců do jiných zemí, čelí ostré kritice. Podle právníka by mohl představovat válečný zločin, proti se postavila i Británie s Katarem.
Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy. Analýza

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

Více souvisejících

Izrael Írán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby

Erin Pattersonová byla v australském státě Victoria uznána vinnou z trojnásobné vraždy a pokusu o vraždu poté, co svým hostům naservírovala jídlo s jedovatými muchomůrkami. Oběd v Leongathě skončil smrtí tří příbuzných a těžkou otravou čtvrtého. Žena se snažila nahrát svou vlastní otravu, ale lékaři i vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o promyšlený čin. Motiv zůstává předmětem dalšího šetření.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vláda ČR

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty čínské společnosti DeepSeek. Vláda ve středu rozhodla o jejich zákazu na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kabinet se zabýval také podrobnostmi o průběhu a řešení rozsáhlého výpadku elektrického proudu, k němuž došlo na části území republiky minulý týden v pátek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?

Vzhledem k blížícímu se startu nové sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Chance ligy, jenž je naplánován již na pátek 18. července, se v těchto dnech a týdnech připravují prvoligové kluby na svých soustředěních a úřadující český mistr Slavia Praha není výjimkou. Dosud přivedla mnoho zajímavých posil v čele s Michalem Sadílkem a Japoncem se zkušenostmi z anglické Premier League Daikim Hašiokou. V současnosti však řeší trable s další posilou Dominikem Javorčekem a čile se také mluví o možném odchodu El Hadjiho Malicka Dioufa. Poslední dny pak také o zájmu o služby samotného kouče Jindřicha Trpišovského.

před 6 hodinami

Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí

Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin

Izrael plánuje výstavbu „humanitárního města“ v Rafahu na jihu pásma Gazy pro statisíce palestinských uprchlíků. Podle ministra obrany Israela Katze má jít o uzavřenou zónu, kterou budou spravovat mezinárodní orgány a Palestinci nebudou moci odejít. Projekt, inspirovaný návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na přesídlení Palestinců do jiných zemí, čelí ostré kritice. Podle právníka by mohl představovat válečný zločin, proti se postavila i Británie s Katarem.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

před 9 hodinami

Alena Schillerová

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

před 10 hodinami

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Americký prezident Donald Trump podle nahrávky z loňského fundraisingu v minulosti pohrozil ruskému vůdci Vladimiru Putinovi bombardováním Moskvy, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu. USA sice disponují schopností takový útok provést, ale ruská vojenská doktrína připouští jadernou reakci na ohrožení hlavního města. Jakýkoli konvenční úder by tak mohl vést k jaderné eskalaci. Trumpova slova tak zjevně byla především cílenou součástí kampaně před dárci. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

před 12 hodinami

Ústavní soud

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo

Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona. 

před 13 hodinami

Ničivé povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění

Pátrání po 173 pohřešovaných po ničivé povodni v Texasu pokračuje, obětí je zatím 111. Mezi mrtvými je i nejméně 30 dětí, většina z letního tábora Camp Mystic, který byl povodní zasažen nejtvrději. Přestože inspekce jen dva dny před tragédií potvrdila bezpečnostní připravenost tábora, náhlé stoupnutí hladiny, výpadek proudu a absence mobilních telefonů znemožnily včasné varování a evakuaci.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy