Sedm tipů, jak se nenechat ošidit na dovolené. Od nikoho

Praha - Česká obchodní inspekce vydala společně s Evropským spotřebitelským centrem seznam sedmi tipů, na co myslet a jak se nenechat napálit při cestách, hlavně po Evropě. Podle ČOI lidé na dovolené ztrácí pozornost a lehce se nechají ošidit prodejci zboží či poskytovateli služeb.

1. Ubytování

Pokud přijedete do hotelu či pensionu a váš pokoj není ten, který jste si objednali či má jiné parametry (je menší, jiný výhled,...), požadujte stejný typ pokoje nebo ubytování v jiném hotelu za stejných podmínek, tedy i se stejnou cenou. Nedostatky v pokoji si raději vyfoťte pro následnou stížnost.

2. Zájezd

Můžete si pojistit storno zájezdu. Pečlivě si však přečtěte podmínky, abyste věděli, před čím přesně vás pojištění chrání.

3. Pronájem vozu v autopůjčovně

Vůz si při půjčení velmi důkladně prohlédněte a všechna případná poškození, především karoserie, si vyfoťte. To samé udělejte při vracení auta. Fotky budou sloužit jako důkaz, že případná poškození jste nezpůsobili vy. Je lepší vrátit vůz osobně proti písemnému potvrzení o předání vozu v souladu se smlouvou a bez nových poškození.

4. Letecká doprava – zpoždění a zrušení letu

V případě zrušení nebo významného zpoždění letu, máte právo na bezplatnou péči ze strany dopravce. Do toho patří občerstvení nebo ubytování na dobu nezbytně nutnou. Můžete mít právo na náhradu škody ve výši 250 až 600 eur v závislosti na délce letu, pokud zrušení nebo zpoždění letu má na svědomí dopravce.

Psali jsme: Chorvatští kempaři zabavují Čechům pasy. Rady, jak se bránit
 

5. Letecká doprava – zavazadla

V případě poškození, ztracení či zpoždění, můžete požadovat náhradu skutečně vzniklé škody až do výše 35 tisíc korun. U příslušné přepážky na letišti vyplňte zprávu PIR a nejlépe obratem kontaktujte dopravce i s kopiemi účtenek od věcí, které se vám ztratily nebo které jste si museli koupit přímo na místě jako náhradu za zpožděná zavazadla.

6. Vlak, autobus, trajekt

Podobně jako v bodě 4 můžete i v železniční, autobusové či vodní dopravě žádat o bezplatné občerstvení či ubytování, nebo na slevu či odstoupení od smlouvy a vrácení peněz, pokud byl váš spoj zrušen nebo významně zpožděn.

7. Zdraví a pomoc

Je vhodné se při cestě do zahraničí připojistit. V mnoha zemích budete muset pravděpodobně uhradit péči předem. Uschovejte si však faktury a účtenky, které vám pak pojišťovna proplatí. Je dobré si také pamatovat jednotné evropské tísňové číslo 112, díky kterému si budete moci přivolat záchrannou službu, hasiče či policii.

Evropské spotřebitelské centrum vám také doporučuje stáhnout si do svého smartphonu mobilní aplikaci „EEC-Net: Travel". Najdete v ní fráze v 25 jazycích Evropy pro konkrétní situace, ve kterých se můžete ocitnout, a také kontakty na ambasády České republiky v jednotlivých zemích.

Související

Více souvisejících

dovolená cestování čoi

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy