Ačkoli se pandemii nemoci covid-19 stále nedaří dostat pod kontrolu, turisté i provozovatelé alpských lyžařských středisek věří v zimní sezonu. Zda vůbec bude možná, závisí na výsledku karantén, na které Německo či třeba Rakousko přistoupily.
Řada lidí navíc plánuje, že místo mačkání se ve frontách na vleky a sjíždění přeplněných sjezdovek vyrazí na skialpinistickou túru do volného terénu, což ale podle magazínu Alpin způsobí v horách nemalé problémy. Obzvláště pak v německých Alpách, které nikdy nepatřily k těm lyžařsky nejvýznamnějším.
Myšlenka výstupu na vrcholky zasněžených Alp s pomocí tuleních pásů na lyžích a následného sjezdu prašanem do údolí opuštěnými svahy se může zdát jako ten pravý recept na dodržení hygienických opatření proti koronaviru. Skutečnost je ale opačná, protože již před pandemií byly německé Alpy plné skialpinistů. O nadcházející zimě může vyrazit do hor ještě více turistů, kteří nebudou moci do zahraničí.
"Způsobí to obrovské problémy. S infrastrukturou, na horských chatách, při túrách i v údolích," říká Andreas Erkens z magazínu Alpin. Předpokládá, že výlety na lyžích zažijí během letošní sezóny boom.
Jak by to nejen v německých v horách mohlo vypadat, ukazuje video z italské Marmolady, nejvyššího vrcholu Dolomit. Zde v polovině října díky hustému sněžení panovaly dobré podmínky pro první lyžařské výšlapy, což využily davy lidí ke zdolání hory. K výstupu opuštěnou přírodou ale měl zážitek z Itálie daleko, lidé stoupali ve frontě a následný sjezd připomínal jízdu spíše v oraništi než na zasněženém svahu. Video, které nával lyžařů zdokumentovalo, připomíná výjevy z nejvyšší hory světa Mount Everestu, kde horolezci museli v dlouhé frontě čekat na zdolání vrcholu.
To, že by se podobné scény mohly opakovat i v Německu, jehož část Alp není příliš rozsáhlá, se obávají místní horské spolky. Podle nich by mohlo udržet situaci v mezích prodloužení zákazu turistického ubytování v hotelech a penzionech a také výzvy politiků, aby se lidé vyvarovali cestování včetně jednodenních výletů. Takové opatření v Německu platí, neboť v zemi je do konce listopadu vyhlášena měsíční karanténa.
Zimním problémem Německa s 83 miliony obyvatel je vedle nedostatku lyžařských příležitostí velký zájem o takové sportování. Němci proto jezdí lyžovat do Rakouska, Švýcarska, Itálie či Francie. Zda to bude letos vůbec možné, je velkou neznámou, protože zahraniční lyžařská střediska nyní z velké části patří mezi epidemicky rizikové oblasti.
Provozovatelé německých areálů proto již předem avizují, že připravují hygienická pravidla včetně nošení roušek na lanovkách, výhradně elektronickým prodejem skipasů, všudypřítomných dávkovačů dezinfekce či usměrňování turistů.
Za problém během pandemie jsou považováni jednodenní turisté, kteří sice v normálních časech patří k hlavním tahounům chodu německých lyžařských areálů, ale jejichž příjezdy je možné jen složitě regulovat. Jedním z nástrojů jsou zákazy parkování a vyhlašování chráněných zón, do kterých je vstup zapovězen. Horní Bavorsko částečně spoléhá na svůj turistický portál plánování výletů, kde se turisté i přes mobil mohou včas dozvědět, zda v dané oblasti není nával.
Jako úplně nejlepší řešení vidí turistická střediska v tom, aby napadlo dostatek sněhu i v nižších polohách, protože by lidé měli více cílů, kam v Německu vyrazit. Zvýšený zájem se totiž neočekává jen u skialpinistů, ale také u turistů, chtějí zatouží po výletech na sněžnicích, běžkách či si chtějí dopřát obyčejnou pěší túru na sněhu.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Tragédie v Lipsku. Sedmiletá dívka je mrtvá, policie viní její sestru
Německo , hory , Turisté , Alpy
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 1 hodinou
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 4 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 9 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
Bleskový zásah museli ve čtvrtek podniknout policisté v České Lípě v Libereckém kraji. Po sídlišti se totiž procházel muž se zbraní. Naštěstí se ukázalo, že jde pouze o airsoftovou pušku. Muž přesto skončil v rukou policistů a bude ho čekat správní řízení.
Zdroj: Jan Hrabě