Výlet do Bavorska? Na Čechy čeká u Mnichova milé překvapení

Mnichov – Bavorsko zdaleka není pouze Mnichov. Zhruba 80 km západně od něj leží třítisícové městečko Kirchheim (Kirchheim in Schwaben), jehož historie je neodmyslitelně spjata s bankéřským a posléze šlechtickým rodem Fuggerů. Pokud vám po prohlídce města vyhládne, můžete navštívit třeba podnik „Gasthof zum Adler“, který nabízí i českou kuchyni. A česky se s obsluhou domluvíte bez problémů.

První zmínka o Kirchheimu pochází už z roku 1067, ale rozvoj přišel až v roce 1490, kdy dostali měšťané od císaře Fridricha III. tržní právo. Mocní Fuggerové získali město v roce 1551 a v letech 1578 – 1585 zde Hans Fugger postavil překrásný renesanční zámek po vzoru španělského El Escorial. Z moderních dějin Kirchheimu je třeba připomenout hraběte Josefa-Ernsta Fuggera von Glötta, který podpořil „atentát 20. července 1944" na Adolfa Hitlera.

Tolik historická fakta. Co by to ale bylo za výlet bez příjemného občerstvení. Bavorská jídla mají velmi blízko k těm českým. Německá kuchyně je charakteristická velkými porcemi hlavního chodu, není tak rozdělena do více malých chodů jako třeba kuchyně francouzská či italská. Najdete zde hodně druhů omáček, knedlíky, kyselé zelí, širokou nabídku zeleninových i masových polévek. Z nápojů jsou proslavená piva, převážně ležáky.

A to se již dostáváme k restauraci „Gasthof zum Adler", kterou nedávno otevřeli dva podnikavci z Čech. Majitelů Josefa Svobody a Milana Havránka jsme se zeptali na pár věcí.

Proč jste se rozhodli pro podnikání v Německu?

Po několika zkušenostech z německé gastronomie.

S čím byla největší práce, než jste otevřeli?

Určitě nikoho nepřekvapí, že to byly finance. Dále pak „papírování", ale díky vstřícnosti místních úředníků jsme zvladli věci, které se zdály být složité a nepřekonatelné.

Konkurence je asi veliká, na co chcete zákazníky přilákat?

Nabízíme rychlý servis, domací česko-bavorskou kuchyni a příjemné prostředí. Místní kvitují s povděkem českou kuchyni, jelikož většina restaurací je zde italských nebo řeckých. Jako jedni z mála máme nepřetržitý provoz. Jinak všude max.do 14:00 a potom až od 17:00 hod.

Poprvé jste měli otevřeno 3. dubna. Jaká byla atmosféra?

Velmi příjemná, i když zároveň zpočátku chaotická. Hosté byli spokojeni, hlavně Familie von Fugger z místního zamku. V době otevření byl zrovna půst, takže si hraběnka Angela Fürstina Fugger von Glött dala smažené žampióny.

Mají Němci povědomí o české kuchyni?

Jelikož zde žije spousta sudetských Němců, českou kuchyni znají. Největší zájem jsme zaznamenali zatím o svíčkovou. Dále nabízíme guláš, knedlíky s vajíčkem, buchtičky s krémem, palačinky.

Němci stejně jako Češi jsou národem pivařů...

České pivo nabízíme pouze jako doplňkový prodej. Točíme pivo od místního pivovaru, který byl založen před sto lety a lidé jsou s ním spokojeni. Paradoxně zde koupíte „plzeň" o 7 - 9 korun levněji než v Česku.

Čím se liší německá a česká „kultura pohostinství"?

Německý host je náročnější, trpělivý a umí dát najevo vděčnost.

Související

Více souvisejících

Německo Restaurace výlety

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 38 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy