Google se rozhodl přispět 25 milionů euro na boj proti dezinformacím

Dezinformace ohledně covid-19 a prezidentských voleb v roce 2020 opětovně zvýšily tlak na agresivnější postup v oblasti dezinformací. Google, jako jeden z technologických gigantů, kteří pravděpodobně budou muset být součástí takového řešení, se rozhodl přispět 25 milionů euro do nedávno založeného fondu European Media and Information Fund, který se má zaměřit na budování odolnosti vůči dezinformacím.

European Media and Information Fund je spravován Calouste Gulbenkian Foundation v partnerství spolu s European University Institute. Fond má sloužit k poskytování grantů výzkumníkům, fact-checkerům a neziskovým organizacím za účelem posílení mediální gramotnosti, výzkumu dezinformací a fact-checkingu.

Přidělování grantů bude mít na starosti nezávislá komise složená z odborníků. Google se nebude podílet na rozhodování o tom, komu peníze půjdou.

Rozhodnutí Google předcházela intenzivní kritika technologických firem, že nejsou dostatečně aktivní v boji s dezinformacemi v online prostoru. Zvláště ve Spojených státech zákonodárci kritizovali Facebook, Google a Twitter kvůli šíření dezinformací na sociálních sítích.

Američtí politici si pozvali ředitele Facebooku, Googlu i Twitteru a ptali se jich na to, jestli cítí zodpovědnost za lednové události ve Washingtonu. Snažili se také zajistit odstranění anti-vakcinačních kampaní.

Z dlouhodobého hlediska zásadnější jsou ale zvažované změny americké legislativy v oblasti zvýšení odpovědnosti za obsah publikovaný na sociálních sítích. V počátcích internetu byla odpovědnost správců omezena s tím, že nebyli považováni za vydavatele. V případě některých typů nezákonného obsahu je nyní ale možné, že dojde k přehodnocení tohoto pravidla.

Mark Zukerberg za Facebook zdůrazňoval zavedené programy na boj proti dezinformacím včetně zapojení osmdesáti organizací zaměřených na fact-checking a označování vyvrácených narativů. Podle jeho vyjádření Facebook například odstranil 12 milionů kusů nepravdivého obsahu ohledně Covid-19.

Sundar Pichai za Google podobně argumentoval, že YouTube se v roce 2020 zaměřil na identifikaci a odstranění obsahu, který byl zavádějící pro voliče a přidal na homepage informační panely ohledně Covid-19.

Jack Dorsey za Twitter pak uvedl, že pro boj s dezinformacemi je zásadní získat si důvěru uživatelů skrze transparentnost a férové procesy při zachování algoritmického výběru a posílení ochrany soukromí.

Twitter se rozhodl experimentovat v boji s dezinformacemi se dvěma přístupy – skrze Birdwatch a Bluesky.

Birdwatch je komunitní řešení, kdy 2000 uživatelů z komunity Twitteru může označovat zavádějící tweety a přidávat k nim poznámky. Podle prvotních výsledků to vypadá, že poznámky jsou v některých případech vyváženým hodnocením faktů, jindy ale sklouzávají k účelové kritice.

Bluesky je pak nezávislý tým financovaný samotným Twitterem, který pracuje na vytvoření otevřených a decentralizovaných standardů pro sociální média.

Evropská unie se snaží zapojovat technologické firmy do boje proti tomu, aby se na dezinformacích dalo vydělávat, především skrze inzerci. Pomocí aktualizovaného kodexu chce stanovit robustní monitorovací framework a jasná kritéria pro vyhodnocení, zda se firma pohybuje v nastavených mantinelech. Původními signatáři dohody z roku 2018 byli například Google, Facebook, Twitter, Mozilla, Microsoft nebo TikTok, do budoucna by mělo dojít k rozšíření i na menší technologické firmy.

Související

Více souvisejících

Google Boj proti dezinformacím a fake news fake news EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 33 minutami

před 56 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy