Dezinformace ohledně covid-19 a prezidentských voleb v roce 2020 opětovně zvýšily tlak na agresivnější postup v oblasti dezinformací. Google, jako jeden z technologických gigantů, kteří pravděpodobně budou muset být součástí takového řešení, se rozhodl přispět 25 milionů euro do nedávno založeného fondu European Media and Information Fund, který se má zaměřit na budování odolnosti vůči dezinformacím.
European Media and Information Fund je spravován Calouste Gulbenkian Foundation v partnerství spolu s European University Institute. Fond má sloužit k poskytování grantů výzkumníkům, fact-checkerům a neziskovým organizacím za účelem posílení mediální gramotnosti, výzkumu dezinformací a fact-checkingu.
Přidělování grantů bude mít na starosti nezávislá komise složená z odborníků. Google se nebude podílet na rozhodování o tom, komu peníze půjdou.
Rozhodnutí Google předcházela intenzivní kritika technologických firem, že nejsou dostatečně aktivní v boji s dezinformacemi v online prostoru. Zvláště ve Spojených státech zákonodárci kritizovali Facebook, Google a Twitter kvůli šíření dezinformací na sociálních sítích.
Američtí politici si pozvali ředitele Facebooku, Googlu i Twitteru a ptali se jich na to, jestli cítí zodpovědnost za lednové události ve Washingtonu. Snažili se také zajistit odstranění anti-vakcinačních kampaní.
Z dlouhodobého hlediska zásadnější jsou ale zvažované změny americké legislativy v oblasti zvýšení odpovědnosti za obsah publikovaný na sociálních sítích. V počátcích internetu byla odpovědnost správců omezena s tím, že nebyli považováni za vydavatele. V případě některých typů nezákonného obsahu je nyní ale možné, že dojde k přehodnocení tohoto pravidla.
Mark Zukerberg za Facebook zdůrazňoval zavedené programy na boj proti dezinformacím včetně zapojení osmdesáti organizací zaměřených na fact-checking a označování vyvrácených narativů. Podle jeho vyjádření Facebook například odstranil 12 milionů kusů nepravdivého obsahu ohledně Covid-19.
Sundar Pichai za Google podobně argumentoval, že YouTube se v roce 2020 zaměřil na identifikaci a odstranění obsahu, který byl zavádějící pro voliče a přidal na homepage informační panely ohledně Covid-19.
Jack Dorsey za Twitter pak uvedl, že pro boj s dezinformacemi je zásadní získat si důvěru uživatelů skrze transparentnost a férové procesy při zachování algoritmického výběru a posílení ochrany soukromí.
Twitter se rozhodl experimentovat v boji s dezinformacemi se dvěma přístupy – skrze Birdwatch a Bluesky.
Birdwatch je komunitní řešení, kdy 2000 uživatelů z komunity Twitteru může označovat zavádějící tweety a přidávat k nim poznámky. Podle prvotních výsledků to vypadá, že poznámky jsou v některých případech vyváženým hodnocením faktů, jindy ale sklouzávají k účelové kritice.
Bluesky je pak nezávislý tým financovaný samotným Twitterem, který pracuje na vytvoření otevřených a decentralizovaných standardů pro sociální média.
Evropská unie se snaží zapojovat technologické firmy do boje proti tomu, aby se na dezinformacích dalo vydělávat, především skrze inzerci. Pomocí aktualizovaného kodexu chce stanovit robustní monitorovací framework a jasná kritéria pro vyhodnocení, zda se firma pohybuje v nastavených mantinelech. Původními signatáři dohody z roku 2018 byli například Google, Facebook, Twitter, Mozilla, Microsoft nebo TikTok, do budoucna by mělo dojít k rozšíření i na menší technologické firmy.
Související
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Trump je připraven žalovat Google. Škodí mu prý v boji o Bílý dům
Google , Boj proti dezinformacím a fake news , fake news , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 33 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 56 minutami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 5 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 7 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák