Google se rozhodl přispět 25 milionů euro na boj proti dezinformacím

Dezinformace ohledně covid-19 a prezidentských voleb v roce 2020 opětovně zvýšily tlak na agresivnější postup v oblasti dezinformací. Google, jako jeden z technologických gigantů, kteří pravděpodobně budou muset být součástí takového řešení, se rozhodl přispět 25 milionů euro do nedávno založeného fondu European Media and Information Fund, který se má zaměřit na budování odolnosti vůči dezinformacím.

European Media and Information Fund je spravován Calouste Gulbenkian Foundation v partnerství spolu s European University Institute. Fond má sloužit k poskytování grantů výzkumníkům, fact-checkerům a neziskovým organizacím za účelem posílení mediální gramotnosti, výzkumu dezinformací a fact-checkingu.

Přidělování grantů bude mít na starosti nezávislá komise složená z odborníků. Google se nebude podílet na rozhodování o tom, komu peníze půjdou.

Rozhodnutí Google předcházela intenzivní kritika technologických firem, že nejsou dostatečně aktivní v boji s dezinformacemi v online prostoru. Zvláště ve Spojených státech zákonodárci kritizovali Facebook, Google a Twitter kvůli šíření dezinformací na sociálních sítích.

Američtí politici si pozvali ředitele Facebooku, Googlu i Twitteru a ptali se jich na to, jestli cítí zodpovědnost za lednové události ve Washingtonu. Snažili se také zajistit odstranění anti-vakcinačních kampaní.

Z dlouhodobého hlediska zásadnější jsou ale zvažované změny americké legislativy v oblasti zvýšení odpovědnosti za obsah publikovaný na sociálních sítích. V počátcích internetu byla odpovědnost správců omezena s tím, že nebyli považováni za vydavatele. V případě některých typů nezákonného obsahu je nyní ale možné, že dojde k přehodnocení tohoto pravidla.

Mark Zukerberg za Facebook zdůrazňoval zavedené programy na boj proti dezinformacím včetně zapojení osmdesáti organizací zaměřených na fact-checking a označování vyvrácených narativů. Podle jeho vyjádření Facebook například odstranil 12 milionů kusů nepravdivého obsahu ohledně Covid-19.

Sundar Pichai za Google podobně argumentoval, že YouTube se v roce 2020 zaměřil na identifikaci a odstranění obsahu, který byl zavádějící pro voliče a přidal na homepage informační panely ohledně Covid-19.

Jack Dorsey za Twitter pak uvedl, že pro boj s dezinformacemi je zásadní získat si důvěru uživatelů skrze transparentnost a férové procesy při zachování algoritmického výběru a posílení ochrany soukromí.

Twitter se rozhodl experimentovat v boji s dezinformacemi se dvěma přístupy – skrze Birdwatch a Bluesky.

Birdwatch je komunitní řešení, kdy 2000 uživatelů z komunity Twitteru může označovat zavádějící tweety a přidávat k nim poznámky. Podle prvotních výsledků to vypadá, že poznámky jsou v některých případech vyváženým hodnocením faktů, jindy ale sklouzávají k účelové kritice.

Bluesky je pak nezávislý tým financovaný samotným Twitterem, který pracuje na vytvoření otevřených a decentralizovaných standardů pro sociální média.

Evropská unie se snaží zapojovat technologické firmy do boje proti tomu, aby se na dezinformacích dalo vydělávat, především skrze inzerci. Pomocí aktualizovaného kodexu chce stanovit robustní monitorovací framework a jasná kritéria pro vyhodnocení, zda se firma pohybuje v nastavených mantinelech. Původními signatáři dohody z roku 2018 byli například Google, Facebook, Twitter, Mozilla, Microsoft nebo TikTok, do budoucna by mělo dojít k rozšíření i na menší technologické firmy.

Související

Více souvisejících

Google Boj proti dezinformacím a fake news fake news EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy