Dezinformace ohledně covid-19 a prezidentských voleb v roce 2020 opětovně zvýšily tlak na agresivnější postup v oblasti dezinformací. Google, jako jeden z technologických gigantů, kteří pravděpodobně budou muset být součástí takového řešení, se rozhodl přispět 25 milionů euro do nedávno založeného fondu European Media and Information Fund, který se má zaměřit na budování odolnosti vůči dezinformacím.
European Media and Information Fund je spravován Calouste Gulbenkian Foundation v partnerství spolu s European University Institute. Fond má sloužit k poskytování grantů výzkumníkům, fact-checkerům a neziskovým organizacím za účelem posílení mediální gramotnosti, výzkumu dezinformací a fact-checkingu.
Přidělování grantů bude mít na starosti nezávislá komise složená z odborníků. Google se nebude podílet na rozhodování o tom, komu peníze půjdou.
Rozhodnutí Google předcházela intenzivní kritika technologických firem, že nejsou dostatečně aktivní v boji s dezinformacemi v online prostoru. Zvláště ve Spojených státech zákonodárci kritizovali Facebook, Google a Twitter kvůli šíření dezinformací na sociálních sítích.
Američtí politici si pozvali ředitele Facebooku, Googlu i Twitteru a ptali se jich na to, jestli cítí zodpovědnost za lednové události ve Washingtonu. Snažili se také zajistit odstranění anti-vakcinačních kampaní.
Z dlouhodobého hlediska zásadnější jsou ale zvažované změny americké legislativy v oblasti zvýšení odpovědnosti za obsah publikovaný na sociálních sítích. V počátcích internetu byla odpovědnost správců omezena s tím, že nebyli považováni za vydavatele. V případě některých typů nezákonného obsahu je nyní ale možné, že dojde k přehodnocení tohoto pravidla.
Mark Zukerberg za Facebook zdůrazňoval zavedené programy na boj proti dezinformacím včetně zapojení osmdesáti organizací zaměřených na fact-checking a označování vyvrácených narativů. Podle jeho vyjádření Facebook například odstranil 12 milionů kusů nepravdivého obsahu ohledně Covid-19.
Sundar Pichai za Google podobně argumentoval, že YouTube se v roce 2020 zaměřil na identifikaci a odstranění obsahu, který byl zavádějící pro voliče a přidal na homepage informační panely ohledně Covid-19.
Jack Dorsey za Twitter pak uvedl, že pro boj s dezinformacemi je zásadní získat si důvěru uživatelů skrze transparentnost a férové procesy při zachování algoritmického výběru a posílení ochrany soukromí.
Twitter se rozhodl experimentovat v boji s dezinformacemi se dvěma přístupy – skrze Birdwatch a Bluesky.
Birdwatch je komunitní řešení, kdy 2000 uživatelů z komunity Twitteru může označovat zavádějící tweety a přidávat k nim poznámky. Podle prvotních výsledků to vypadá, že poznámky jsou v některých případech vyváženým hodnocením faktů, jindy ale sklouzávají k účelové kritice.
Bluesky je pak nezávislý tým financovaný samotným Twitterem, který pracuje na vytvoření otevřených a decentralizovaných standardů pro sociální média.
Evropská unie se snaží zapojovat technologické firmy do boje proti tomu, aby se na dezinformacích dalo vydělávat, především skrze inzerci. Pomocí aktualizovaného kodexu chce stanovit robustní monitorovací framework a jasná kritéria pro vyhodnocení, zda se firma pohybuje v nastavených mantinelech. Původními signatáři dohody z roku 2018 byli například Google, Facebook, Twitter, Mozilla, Microsoft nebo TikTok, do budoucna by mělo dojít k rozšíření i na menší technologické firmy.
Související
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Trump je připraven žalovat Google. Škodí mu prý v boji o Bílý dům
Google , Boj proti dezinformacím a fake news , fake news , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě