Praha - Odcházející šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta měl mít dnes Den D. Měl promluvit před poslanci z bezpečnostního výboru, podle všeho o napojení zločinu na politiku. Ale přišel nadarmo.
K hlasování o programu se poslanci dostali teprve po necelých dvou hodinách a navíc ještě zmatkovali při počítání toho, kdo vlastně může hlasovat. Omylem totiž mezi členy výboru započítali i poslance, kteří na jednání dorazili jako hosté.
Nakonec byl schválen návrh, aby promluvili všichni tři pozvaní řečníci - policisté Robert Šlachta a Jiří Komárek a vrchní státní zástupce Ivan Ištvan. Poté by měla být zřízena sněmovní vyšetřovací komise, která má víc pravomocí než bezpečnostní výbor.
Jenže pak ještě došlo na pozměňovací návrhy a definitivní schválení upraveného programu, které ovšem zkrachovalo. Schůze tak byla po více než dvou hodinách ukončena bez jakéhokoli výsledku.
Ani po hodině a půl nebyl schválen program
Zasedání bezpečnostního výboru začalo ve čtyři hodiny odpoledne, ale ani po hodině a půl nebyl schválen program, poslanci z různých stran se místo toho dohadovali o tom, co se vlastně (ne)má řešit a projednávat.
V přeplněné jednací místnosti sedí kromě členů výboru i hosté z řad politiků, například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepřišel, zastupuje ho náměstek Jiří Nováček. Přišel i šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang, píše ČTK.
Debata ve výboru před hlasováním o programu trvala zhruba půldruhé hodiny. Nesla se ve znamení slovních útoků mezi kritiky jednání výboru zejména z řad poslanců ČSSD, TOP 09 a ODS a zastánci především z hnutí ANO ohledně okolností svolání výboru i jeho tématu.
Debata byla velmi ostrá
Debatu rozvířil zejména Daniel Korte (TOP 09), podle něhož elitní policisté porušují pravidla. Měli se obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů, ale místo toho osočují v médiích nadřízené. "Pokud o to požádá kdejaký pochůzkář, když nebude spokojen s nadřízeným, budeme svolávat výbor?" tázal se Korte. Jana Černochová ODS pokládá za absurdní, že si plukovníci budou vybírat, s kým chtějí jednat.
"Policie je vtahována do politických her," prohlásil Richard Dolejš (ČSSD). Připomněl únik informací z výboru z takzvané Kubiceho zprávy před deseti lety a varoval před tím, aby se z výboru stal "transfer informací pro Babišův hnojomet". "Nepleťte si výbor s revolučním tribunálem," řekl taky Dolejš.
Přišli Šlachta, Ištván i Komárek
Kromě Šlachty na jednání bezpečnostního výboru dorazili další dva lidé - Jiří Komárek z ostravské expozitury ÚOOZ a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Nejvýbušnější tvrzení zatím z trojice Šlachta, Ištvan a Komárek vypustil poslední jmenovaný, když v televizi pronesl, že ÚOOZ prošetřuje "brutální" únik informací ze závažné kauzy, který má mít na svědomí policejní prezident Tomáš Tuhý.
Ten pochopitelně vše popřel a dokonce už i podal trestní oznámení pro pomluvu. Je ovšem otázkou, kolik toho Šlachta, Komárek a Ištvan vlastně budou moci před poslanci říct.
Podle všeho totiž ani jeden z nich nebyl zbaven mlčenlivosti a o spoustě věcí tak nebudou moci mluvit, jinak by riskovali vážné postihy včetně trestního stíhání.
Spor o policii se rozhořel poté, co prezidium před dvěma týdny představilo reformu, která měla začít platit už prvního července. Podstatou změny je sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru do jediné centrály.
Chovanec už reformu stvrdil podpisem
Reformu policie od začátku obhajuje ministr vnitra Milan Chovanec, přizvukuje mu i premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) naopak reformu kritizuje s tím, že jejím cílem není zlepšení policejní práce, ale likvidace neúplatného Roberta Šlachty.
Sám Šlachta se nechhal slyšet, že reorganizaci ani za mák nevěří a nebude se na ní podílet. Už také podal žádost o uvolnění ze služebního poměru, která začne platit na konci června.
Ministr Chovanec už reformu stvrdil svým podpisem. Došlo jen ke změně začátku její platnosti - místo července má slučování elitních útvarů pod jednu střechu odstartovat až začátkem srpna.
1. listopadu 2024 20:41
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Související
Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý
Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ
Robert Šlachta , Poslanecká sněmovna , Bezpečnostní výbor
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 54 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák