Krize v policii? Poslanci se hádali jako v hospodě! Pak šli domů

Praha - Odcházející šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta měl mít dnes Den D. Měl promluvit před poslanci z bezpečnostního výboru, podle všeho o napojení zločinu na politiku. Ale přišel nadarmo.

K hlasování o programu se poslanci dostali teprve po necelých dvou hodinách a navíc ještě zmatkovali při počítání toho, kdo vlastně může hlasovat. Omylem totiž mezi členy výboru započítali i poslance, kteří na jednání dorazili jako hosté.

Nakonec byl schválen návrh, aby promluvili všichni tři pozvaní řečníci - policisté Robert Šlachta a Jiří Komárek a vrchní státní zástupce Ivan Ištvan. Poté by měla být zřízena sněmovní vyšetřovací komise, která má víc pravomocí než bezpečnostní výbor.

Jenže pak ještě došlo na pozměňovací návrhy a definitivní schválení upraveného programu, které ovšem zkrachovalo. Schůze tak byla po více než dvou hodinách ukončena bez jakéhokoli výsledku.

Ani po hodině a půl nebyl schválen program

Zasedání bezpečnostního výboru začalo ve čtyři hodiny odpoledne, ale ani po hodině a půl nebyl schválen program, poslanci z různých stran se místo toho dohadovali o tom, co se vlastně (ne)má řešit a projednávat.

V přeplněné jednací místnosti sedí kromě členů výboru i hosté z řad politiků, například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepřišel, zastupuje ho náměstek Jiří Nováček. Přišel i šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang, píše ČTK.

Debata ve výboru před hlasováním o programu trvala zhruba půldruhé hodiny. Nesla se ve znamení slovních útoků mezi kritiky jednání výboru zejména z řad poslanců ČSSD, TOP 09 a ODS a zastánci především z hnutí ANO ohledně okolností svolání výboru i jeho tématu.

Debata byla velmi ostrá

Debatu rozvířil zejména Daniel Korte (TOP 09), podle něhož elitní policisté porušují pravidla. Měli se obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů, ale místo toho osočují v médiích nadřízené. "Pokud o to požádá kdejaký pochůzkář, když nebude spokojen s nadřízeným, budeme svolávat výbor?" tázal se Korte. Jana Černochová ODS pokládá za absurdní, že si plukovníci budou vybírat, s kým chtějí jednat.

"Policie je vtahována do politických her," prohlásil Richard Dolejš (ČSSD). Připomněl únik informací z výboru z takzvané Kubiceho zprávy před deseti lety a varoval před tím, aby se z výboru stal "transfer informací pro Babišův hnojomet". "Nepleťte si výbor s revolučním tribunálem," řekl taky Dolejš.

Přišli Šlachta, Ištván i Komárek

Kromě Šlachty na jednání bezpečnostního výboru dorazili další dva lidé - Jiří Komárek z ostravské expozitury ÚOOZ a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Nejvýbušnější tvrzení zatím z trojice Šlachta, Ištvan a Komárek vypustil poslední jmenovaný, když v televizi pronesl, že ÚOOZ prošetřuje "brutální" únik informací ze závažné kauzy, který má mít na svědomí policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ten pochopitelně vše popřel a dokonce už i podal trestní oznámení pro pomluvu. Je ovšem otázkou, kolik toho Šlachta, Komárek a Ištvan vlastně budou moci před poslanci říct.

Podle všeho totiž ani jeden z nich nebyl zbaven mlčenlivosti a o spoustě věcí tak nebudou moci mluvit, jinak by riskovali vážné postihy včetně trestního stíhání.

Spor o policii se rozhořel poté, co prezidium před dvěma týdny představilo reformu, která měla začít platit už prvního července. Podstatou změny je sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru do jediné centrály.

Chovanec už reformu stvrdil podpisem

Reformu policie od začátku obhajuje ministr vnitra Milan Chovanec, přizvukuje mu i premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) naopak reformu kritizuje s tím, že jejím cílem není zlepšení policejní práce, ale likvidace neúplatného Roberta Šlachty.

Sám Šlachta se nechhal slyšet, že reorganizaci ani za mák nevěří a nebude se na ní podílet. Už také podal žádost o uvolnění ze služebního poměru, která začne platit na konci června.

Ministr Chovanec už reformu stvrdil svým podpisem. Došlo jen ke změně začátku její platnosti - místo července má slučování elitních útvarů pod jednu střechu odstartovat až začátkem srpna.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.
Filip Turek Rozhovor

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Více souvisejících

Robert Šlachta Poslanecká sněmovna Bezpečnostní výbor

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 54 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy