Praha - Odcházející šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta měl mít dnes Den D. Měl promluvit před poslanci z bezpečnostního výboru, podle všeho o napojení zločinu na politiku. Ale přišel nadarmo.
K hlasování o programu se poslanci dostali teprve po necelých dvou hodinách a navíc ještě zmatkovali při počítání toho, kdo vlastně může hlasovat. Omylem totiž mezi členy výboru započítali i poslance, kteří na jednání dorazili jako hosté.
Nakonec byl schválen návrh, aby promluvili všichni tři pozvaní řečníci - policisté Robert Šlachta a Jiří Komárek a vrchní státní zástupce Ivan Ištvan. Poté by měla být zřízena sněmovní vyšetřovací komise, která má víc pravomocí než bezpečnostní výbor.
Jenže pak ještě došlo na pozměňovací návrhy a definitivní schválení upraveného programu, které ovšem zkrachovalo. Schůze tak byla po více než dvou hodinách ukončena bez jakéhokoli výsledku.
Ani po hodině a půl nebyl schválen program
Zasedání bezpečnostního výboru začalo ve čtyři hodiny odpoledne, ale ani po hodině a půl nebyl schválen program, poslanci z různých stran se místo toho dohadovali o tom, co se vlastně (ne)má řešit a projednávat.
V přeplněné jednací místnosti sedí kromě členů výboru i hosté z řad politiků, například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepřišel, zastupuje ho náměstek Jiří Nováček. Přišel i šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang, píše ČTK.
Debata ve výboru před hlasováním o programu trvala zhruba půldruhé hodiny. Nesla se ve znamení slovních útoků mezi kritiky jednání výboru zejména z řad poslanců ČSSD, TOP 09 a ODS a zastánci především z hnutí ANO ohledně okolností svolání výboru i jeho tématu.
Debata byla velmi ostrá
Debatu rozvířil zejména Daniel Korte (TOP 09), podle něhož elitní policisté porušují pravidla. Měli se obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů, ale místo toho osočují v médiích nadřízené. "Pokud o to požádá kdejaký pochůzkář, když nebude spokojen s nadřízeným, budeme svolávat výbor?" tázal se Korte. Jana Černochová ODS pokládá za absurdní, že si plukovníci budou vybírat, s kým chtějí jednat.
"Policie je vtahována do politických her," prohlásil Richard Dolejš (ČSSD). Připomněl únik informací z výboru z takzvané Kubiceho zprávy před deseti lety a varoval před tím, aby se z výboru stal "transfer informací pro Babišův hnojomet". "Nepleťte si výbor s revolučním tribunálem," řekl taky Dolejš.
Přišli Šlachta, Ištván i Komárek
Kromě Šlachty na jednání bezpečnostního výboru dorazili další dva lidé - Jiří Komárek z ostravské expozitury ÚOOZ a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Nejvýbušnější tvrzení zatím z trojice Šlachta, Ištvan a Komárek vypustil poslední jmenovaný, když v televizi pronesl, že ÚOOZ prošetřuje "brutální" únik informací ze závažné kauzy, který má mít na svědomí policejní prezident Tomáš Tuhý.
Ten pochopitelně vše popřel a dokonce už i podal trestní oznámení pro pomluvu. Je ovšem otázkou, kolik toho Šlachta, Komárek a Ištvan vlastně budou moci před poslanci říct.
Podle všeho totiž ani jeden z nich nebyl zbaven mlčenlivosti a o spoustě věcí tak nebudou moci mluvit, jinak by riskovali vážné postihy včetně trestního stíhání.
Spor o policii se rozhořel poté, co prezidium před dvěma týdny představilo reformu, která měla začít platit už prvního července. Podstatou změny je sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru do jediné centrály.
Chovanec už reformu stvrdil podpisem
Reformu policie od začátku obhajuje ministr vnitra Milan Chovanec, přizvukuje mu i premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) naopak reformu kritizuje s tím, že jejím cílem není zlepšení policejní práce, ale likvidace neúplatného Roberta Šlachty.
Sám Šlachta se nechhal slyšet, že reorganizaci ani za mák nevěří a nebude se na ní podílet. Už také podal žádost o uvolnění ze služebního poměru, která začne platit na konci června.
Ministr Chovanec už reformu stvrdil svým podpisem. Došlo jen ke změně začátku její platnosti - místo července má slučování elitních útvarů pod jednu střechu odstartovat až začátkem srpna.
Související

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ
Robert Šlachta , Poslanecká sněmovna , Bezpečnostní výbor
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
před 1 hodinou

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
před 2 hodinami

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
před 2 hodinami

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
před 3 hodinami

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
před 3 hodinami

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
před 4 hodinami

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
před 4 hodinami

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
před 5 hodinami

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
před 5 hodinami

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
před 6 hodinami

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
před 6 hodinami

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
před 6 hodinami

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
před 7 hodinami

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
před 8 hodinami

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
před 11 hodinami

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 12 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera
Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.
Zdroj: Jakub Jurek