Opuštěná místa v Česku: Rodily se zde tisíce dětí, teď tu běhají kuny

Jablonec nad Nisou - Na okraji Jablonce nad Nisou již dlouhá léta zeje prázdnotou budova bývalé porodnice. Na svět v ní přišli desetitisíce Jablonečáků, v poslední době ale nemá využití a pomalu chátrá.

Bývalá porodnice byla postavena v letech 1927 až 1932 dle návrhu architekta Roberta Hemmricha, který má na Jablonecku na kontě stovky staveb. Ke svému účelu sloužila až do roku 2002, kdy se přestěhovala do modernějších prostor v areálu jablonecké nemocnice.

"Liberecký kraj budovu získal v roce 2003 v rámci zákona, když se převáděl státní majetek na nově vzniklé kraje. A vlastně od té doby se využití hledalo a stále se hledá," popisuje současný stav hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

V posledních letech se uvažovalo například o domově důchodců, hospici nebo návštěvnickém centru České mincovny. Ani jeden z projektů ale nedopadl a tak zůstává bývalá porodnice nadále prázdná. Nějaký čas v budově přebývali bezdomovci, nyní tu už žijí jen chráněné kuny. Jinak je ale budova dobře zabezpečená a místy vypadá, jakoby ji lékaři opustili teprve nedávno.

Důvodem, proč je budova i po letech v celkem slušném stavu, je její nedostupnost pro lidi zvenčí: "Náklady jsou desetitisícové ročně. Na ostrahu, na to, že se staráme o to, aby do budovy nelezli bezdomovci anebo lidé, kteří sbírají železo i tam, kde by úplně neměli," popisuje hejtman Půta. Kraj totiž stále věří v budoucí smysluplné využití areálu, a tak nechce nechat porodnici zcela zchátrat.

Nedávno se Jabloncem šířila fáma, že se do budovy bývalé porodnice mají nastěhovat Romové z Ostravska, což mezi místními vyvolalo velkou vlnu nevole. O ničem podobném se ale neuvažovalo a vhodné využití areálu se dále hledá. Jisté je jen jedno – ke zdravotnickým účelům už budova nejspíše sloužit nikdy nebude. Technické parametry dnešním požadavkům na zdravotnická zařízení totiž již dávno neodpovídají.

Související

Více souvisejících

nemocnice Liberecký kraj Martin Půta

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy