Exministr vnitra Ruml: Lukašenko musí zůstat izolovaný

Praha - Alexandr Lukašenko, který počtvrté v řadě vyhrál prezidentské volby v Bělorusku, musí zůstat v izolaci, řekl v rozhovoru pro agenturu Mediafax exministr vnitra a předseda sdružení Občanské Bělorusko Jan Ruml. Politika Česka vůči Bělorusku je podle něj správná a vyvažuje postoj jiných zemí EU.

Red.: Jaký postoj by podle vás měla zaujmout Evropská unie vůči Bělorusku po prosincových volbách?

J.R.: Evropská unie bude muset přikročit k obnovení sankcí v plném rozsahu, zároveň musí dbát na to, aby její politika vůči Bělorusům zůstala stejná. Lukašenko musí zůstat izolovaný, ale to neznamená izolaci celého Běloruska.

Red.: Jak hodnotíte postoj České republiky vůči Bělorusku?

J.R.: Česká republika patří k těm zemím, jež vyvažují postoj některých států Evropy, které si přejí více ekonomicky spolupracovat s Lukašenkovým režimem. Česká pozice je správná, je malinko radikálnější, než je postoj Francie nebo jiných zemí Evropy vůči Bělorusku. Je třeba Lukašenkovi dát jasně najevo, že takhle se chovat nemůže, ale na druhé straně neizolovat ten stát. To by přesně měla být politika Evropské unie.

Red.: Jak hodnotíte výsledky voleb?

J.R.: Nejsou žádným překvapením. Je pravda, že volební kampaň dala jistou šanci opozičním kandidátům. Nicméně ta šance byla proti postavení Lukašenka a jeho času v oficiálních médiích naprosto marginální. Lukašenko měl takový prostor na svoji vlastní prezentaci, že ti ostatní v podstatě neměli žádnou šanci. Nehledě na to, že opoziční scéna byla zcela rozdrobená, nedalo se počítat s tím, že by nevyhrál.

Red.: Čím vás tyto volby překvapily?

J.R.: Věděli jsme, že Lukašenko vyhraje a že vyhraje hodně. Věděli jsme, že ty volby budou zfalšované, což se potvrdilo. Netušili jsme ale, že hned po volbách tak tvrdě zasáhne proti občanům vlastní země, kteří nesouhlasili s průběhem a výsledky voleb. Nevěděli jsme, že tak ostře bude napadat Evropskou unii, západní svět a opozici.

Red.: V čem je výjimečnost tohoto režimu, který je na Západě často označován jako poslední diktatura v Evropě?

J.R.: Myslím, že v tom názvosloví je trochu problém. Není to klasická diktatura, je to autoritativní režim s velmi populistickým vůdcem. Ten režim má zvláštní vlastnosti a liší se od Československa před pádem komunismu. Lukašenko je figurka na šachovnici světa pěstovaná velmi umě a důsledně Ruskem. To Lukašenka používá v situacích, kdy on jim indikuje, kam až lze v té světové globální politice dojít. A především je loutkou v rukou Putina (pozn. red.: ruský exprezident a nyní premiér Vladimir Putin).

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Jan Ruml

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy