České gripeny začaly střežit nebe nad Islandem

Praha - Vzdušný prostor Islandu od dnešního rána hlídají české gripeny. Švédské stíhačky v českých službách přeletěly minulý týden. V pondělí a v úterý si piloti vyzkoušeli cvičné lety. Česká armáda poslala pět letounů, čtyři budou v pohotovosti, pátý je záložní.

Čtyři české gripeny začaly střežit nebe dnes v 06:00 islandského času (08:00 SELČ). "Jsem hrdý, že jsme sedmitýdenní cestu k nasazení zvládli tak, jak jsme si předsevzali," řekl k začátku měsíční mise velitel jednotky Martin Nezbeda.

K tomu, aby mohla jednotka bezpečně na Islandu působit, musely jí švédské vzdušné síly v krátké době zvýšit skladové zásoby náhradních dílů a pozemního technického vybavení. Právě ze Švédska od výrobce Saab si Česko 14 gripenů, které má ve výzbroji, pronajímá. Švédové také v rámci přepravního programu Strategic Airlift Capability za pomoci letounů Boeing C-17 Globemaster toto vybavení vážící 50 tun přepravily na severský ostrov, uvedl velitel skupiny leteckého pozemního personálu Jan Ďucha.

České stroje budou hlídat nebe nad Islandem do půlnoci 25. srpna. Letouny by se poté měly hned vrátit zpět na mateřskou základnu v Čáslavi, a to opět v doprovodu italského tankeru KC-767, aby mohly tankovat za letu.

Jde o čtvrté nasazení českých letounů JAS-39 Gripen k ochraně vzdušného prostoru členských států NATO. V letech 2009 a 2012 chránily české stroje vzdušný prostor pobaltských států. Loni na podzim působily právě na Islandu, kde byly několikrát uvedeni do vyšší pohotovosti.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky Gripen island

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy