Česká armáda nás neubrání, je ve špatném stavu. Politik nemá dobré zprávy

Praha – Stínový ministr obrany za KSČM varuje, že česká armáda rozhodně není v dobré kondici. Kroky předchozích vlád ji výrazně oslabily, takže není schopna plnit své hlavní poslání, domnívá se Alexander Černý.

„V uplynulých letech si už zvykli na konstatování, že armáda není schopna splnit své hlavní poslání, čímž je bránit území a občany vlastního státu," píše na facebookovém profilu své strany komunista. Varování prý už dříve přicházelo nejen z jeho strany, ale i z úst bezpečnostních expertů.

Ani to podle něj prý ale nestačilo. „Dál převažoval zjednodušený pohled na armádu, který ji degradoval na pouhý doplněk či zálohu využívanou pro realizaci zájmů USA, a to kdekoli ve světě. Dlouhá léta naši političtí představitelé upřednostňovali závazky vůči zahraničním partnerům před zajištěním vlastní obranyschopnosti. Spolu s faktem, že resort obrany v uplynulých letech řídili spíše ministři financí než ministři či ministryně obrany, vedlo to k dnešnímu neuspokojivému stavu," ostře kritizuje předchozí kabinety Černý.

Armáda se tak podle něj zmenšovala. „Její budování, vystrojení, vyzbrojení i výcvik se podřizovaly snaze zajistit přežití našich vojáků v místech, která nám určili ve Washingtonu, případně v Bruselu. Postupně armáda ztratila některé schopnosti, například efektivně bránit svůj vzdušný prostor, a nepomůže zde jen předvádět Gripeny na leteckých a jiných dnech. Podstatně se snížila schopnost armády pracovat ve prospěch integrovaného záchranného systému. Jednotky a útvary nedosahují takové naplněnosti, aby mohly dlouhodobě plnit úkoly," píše stínový ministr obrany.

Armádě prý chybí nejméně 5 tisíc mužů a po 10 letech fungování profesionální armády je nutné budovat systém záloh. „V záměrně pěstované atmosféře strachu a přípravy na válku se výdaje na obranu začínají zvyšovat. Nepomohly by ale ani masivní finanční injekce. Daleko důležitější je rozpočtová stabilita," myslí si Černý. Výběr a nákup techniky, nábor lidí a jejich výcvik potrvají léta. Kvůli tomu prý není možné vše plánovat jen v rámci jednoho volebního období, ale naopak dlouhodobě.

Neexistuje podle něj mnoho bezpečnostních expertů, kteří by si troufnuli předvídat, jak se bude vyvíjet například migrační vlna za deset let. „Ještě složitější bude předvídat, co do té doby stihnou napáchat ve světě Spojené státy. Kolik dalších zhroucených a rozvrácených zemí si připíšou na účet. Neopustí-li co nejdříve politiku vývozu demokracie kamkoli je napadne, mohou i současné hrozby dostat dramaticky jiné rozměry. Nedávno provedený reprezentativní průzkum uvnitř armády a generálního štábu zařadil USA mezi tři nejčastěji zmiňované země ohrožující ČR," připomněl kontroverzní průzkum komunista.

„Není se co divit, že jeden ze závěrů konstatuje, že ani na GŘ neexistuje jednoznačná podpora bezpečnostní politice ČR. Přibývá těch, kteří se shodují v názoru, že v oblasti bezpečnosti platí, že lépe a bezpečněji už bylo. Jsem přesvědčen o tom, že sebevětší finanční prostředky vynaložené na armádu a bezpečnost nepomohou, pokud se alespoň částečně nepodaří obnovit důvěru a stabilitu a předvídatelnost mezi hlavními aktéry světové politiky," dodává Černý.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky Alexander Černý

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy