Armádní poradce varuje před Československými vojáky v záloze

Praha - Proruský spolek Českoslovenští vojáci v záloze, který stojí na straně prezidenta Miloše Zemana, může údajně představovat hrozbu. Uvedl to dnes poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek. Na Facebooku má skupina téměř 6000 příznivců.

Českoslovenští vojáci v záloze ve svých prohlášeních například uvádějí, že chtějí zabránit válce, kterou se snaží NATO rozpoutat, českou ústavu označují za "záměrně nedokonalou" nebo uvádí, že "zastupitelská pseudo-demokracie" ohrožuje svobodu a nezávislost.

"Odmítáme agresivní a proválečnou politiku, kterou dlouhodobě reprezentují české a slovenské politické špičky pod taktovkou USA a EU. Jakkoliv tito hazardéři využívají masivní mediální propagandy, jakkoliv propagují zločineckou alianci NATO a brojí proti Ruské federaci, jakkoliv na Ruskou federaci svalují vinu za vraždění na Ukrajině a jakkoliv fašistickou ukrajinskou chuntu podporují, my vnímáme jako svou povinnost zabránit válce," píše se na webu skupiny.

Vystupují také proti migraci a Zemana označují za jediného politika, který se chová jako "občan ČR" a vlastenec. Na jeho podporu jeden ze členů, bývalý vojenský lékař Marek Obrtel svolává vojáky, kteří by byli ochotni v souvislosti s migrační vlnou "plnit úkoly dle zadání prezidenta republiky".

"Je trapné, že podplukovník české armády, přestože v záloze, nezná zákony země, ve které žije. Ostraha hranic je úkolem policie," poznamenal Cimburek.

Podle něj jsou lidé, kteří se na Facebooku ke spolku přihlásí, "potenciálními adepty na spolupráci pro nepřátelské tajné služby", které na českém území působí. "Osobně nepochybuji o tom, že tomuto spolku věnuje pozornost také BIS (Bezpečnostní informační služba) a VZ (Vojenské zpravodajství)," řekl Cimburek.

Taková pozornost českých tajných služeb může mít podle něj nepříjemné následky především pro mladé lidi, kteří tíhnou k armádě. "Pokud po nějaké době zjistí, že spolek okolo podplukovníka Obrtela není nic pro ně a budou chtít vstoupit do české armády, může se jim stát, že budou mít problémy s bezpečnostní prověrkou," podotkl.

Zájemci o práci vojáka i o vstup do aktivních záloh podle něj musí podepsat čestné prohlášení, že nepodporují hnutí, které hlásá zášť proti jiné skupině obyvatel. "A čeští politici určitě jsou 'skupinou obyvatel'," poznamenal Cimburek s odkazem na úvodní webovou stránku spolku, na které se uvádí, že "nepřátelé nejsou ruští vojáci, ale naši politici". Například jeden ze členů spolku, bývalý voják Martin Holkup a "velitel" jedné z části spolku v České televizi řekl, že pokud je vláda donutí válčit pod vlajkou NATO, bude se nejprve "střílet ve Strakově akademii a v Parlamentu".

Zástupci Československých vojáků v záloze se například účastnili úterní demonstrace na podporu Zemana. Z akce odcházeli vojenským krokem seřazeni do dvojstupu za českou vlajkou. Jejich kritici v této souvislosti poukázali na podobnost s fašistickými a nacistickými polovojenskými jednotkami z Itálie nebo Německa 20. a 30. let minulého století.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, jak Hrad vnímá podporu Zemanovi od této skupiny řekl, že prezident nechce nikomu upírat právo účastnit se demonstrací, i pokud s jeho názorem nesouhlasí.

Související

Ilustrační foto

Paradox českých dějin? Československou armádu za války štěpili komunisté

Počátky československé armády byly krušné. Vojáci, kteří bojovali beze zbraní v britských uniformách, se poprvé zformovali během druhé světové války v Buzuluku. Z československého samostatného praporu, který vznikl v polovině července 1942 byl postupně vybudován československý armádní sbor, který se podílel na osvobozování Ukrajiny i československého území. Přesto mezi vojáky vráželi klín komunisté, kteří se je snažili separovat od západních vojsk.

Více souvisejících

Českoslovenští vojáci v záloze Miloš Zeman Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy