Platy u bezpečnostních sborů vzrostou o deset procent, shodli se Chovanec a Babiš

Praha – Od července by měly příslušníci bezpečnostních sborů dostat přidáno o 10 procent. Ministerstvo vnitra našlo ve svém rozpočtu 600 milionů korun. Další jednu miliardu, která ke zvýšení platů chybí, bude hledat ministerstvo financí. 

Po společném jednání to dnes oznámili ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů upravuje nařízení vlády, které ještě musí kabinet schválit. Policejní sbor má zhruba 40.000 lidí, hasičů je přes 9700. Průměrný plat u policie se pohybuje kolem 35.000 korun, u hasičů byl loňský průměr 35.636 korun. Zvýšení platů se týká i celníků, vězeňských dozorců a tajných služeb.

Podle Chovance jde o společné řešení historického dluhu vůči bezpečnostním složkám. Podle něj dohoda vyřeší problém se snížením platů u bezpečnostních sborů za vlády Petra Nečase (ODS). V roce 2011 totiž klesly platy kvůli vládním úsporným opatřením o deset procent, o rok dříve přišli policisté o rizikové příplatky. U bezpečnostních složek opět začaly platu růst po nástupu současné vlády, od roku 2013 to bylo o 15 procent.

Rezort financí původně se zvýšením platů od letošního července nesouhlasil a navrhoval ho až od příštího roku. Babiš dnes uvedl, že požadavek byl oprávněný, jelikož například policie při náboru nových příslušníků nabízí velmi nízké platy. Peníze na platy by podle něj neměly jít z rozpočtové rezervy, hledat chce jinde.

Kromě zvyšování platů chce vnitro zlepšit podmínky pro práci u bezpečnostních sborů i dalšími způsoby. V novele služebního zákona třeba plánuje zrušení 150 hodin povinných přesčasů ročně, chce zavést náborový příspěvek. Od novinek si slibuje stabilizaci personální situace u bezpečnostních sborů.

Policejní prezident Tomáš Tuhý považuje dnešní dohodu politiků za dobrý signál pro policisty. „Určitě to přispěje ke stabilizaci neuspokojivého stavu," řekl ČTK Tuhý. Podle něj se budou platy navyšovat plošně napříč celým sborem.

Zvýšení platů vítá také třeba předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. „Je to také napravení křivdy a ocenění služby všech příslušníků bezpečnostních sborů a nadějný signál pro současné i budoucí policisty, že chceme ocenit a udržet současné a přilákat nové členy," myslí si..

Podle něj je ale stále co „dohánět", aby byly bezpečnostní sborykonkurenceschopné na trhu práce. Chovanec například v této souvislosti v minulosti uvedl, že není přijatelné, aby byl nástupní plat u bezpečnostníchsborů 17.000 či 18.000 korun, když například na pozici skladníka bývá kolem 25.000 korun.

Související

Milan Chovanec

Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný

Rozsudek, který zprostil novináře Marka Přibila obvinění z pomluvy exministra vnitra Milana Chovance a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, je pravomocný. Vyplývá to z databáze Infosoud. Státní zástupce si původně ponechal lhůtu pro podání odvolání, kterou však nevyužil. Přibil čelil obžalobě kvůli publikování článku, který tvrdil, že Chovanec ovlivňoval dotační kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).
Milan Chovanec

Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud

Soud rozhodl, že novinář Marek Přibil v publikovaném článku nepomluvil bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Dnešní rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Pro Přibila žádal tříměsíční podmínku s roční zkušební dobou a peněžitý trest zhruba 20.000 korun.

Více souvisejících

Milan Chovanec Policie ČR Andrej Babiš Tomáš Tuhý (Policie ČR) mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy