Armáda plánuje vyslat ženisty do Mali, v Iráku by měli pomáhat také čeští policisté

Praha - Náčelník generálního štábu Josef Bečvář po dnešním jednání sněmovního obraného výboru informoval, že česká armáda plánuje vyslání vojenských ženistů do mise v Mali. Na podzim by do Iráku mohli odjet cvičit irácké kolegy vojenští policisté.

Vedení armády a ministerstva obrany také rozhodlo, že nestáhne transportní letouny z mise na Sinaji, jak o tom kvůli nutným servisním opravám uvažovalo. Čeští vojáci by se měli od roku 2018 podílet na posílení východního křídla NATO. Armáda plánuje pro tyto účely vyslat do Litvy pod německé velení mechanizovanou rotu a později do kanadského uskupení v Lotyšsku minometnou četu.

Bečvář také uvedl, že je za rok posláno do misí včetně všech rotací asi 850 vojáků. Protože se armádě daří doplňovat své za poslední léta prořídlé řady, postupně plánuje i navýšení své účasti na zahraničních misí.

Nově by tak do Mali, kde už čeští vojáci hlídají velení výcvikové mise Evropské unie a podílejí se na výcviku malijských vojáků, mohla ve spolupráci se Švédskem zamířit asi desítka pyrotechniků z ženijního vojska.

Změny čekají i misi v Iráku. V červnu se zpět do Česka vrátí polní chirurgický tým, který pomáhá iráckým vojákům, policistům či milicionářům zapojeným do operace na osvobození Mosulu z rukou islámských radikálů. I nadále v zemi zůstane letecký poradní tým. Ten se za dosavadní devítiměsíční působení podílel na vycvičení osmi iráckých pilotů a na proškolení 50 tamních techniků. Iráčtí piloti na českých L-159, které si Irák koupil z ČR, podnikli 115 bojových misí a zasáhli proti 280 cílům.

Koncem roku by do Iráku mohlo přijet pět až deset instruktorů vojenské policie, kteří by školili irácké policisty. Spolupracovat by při tom měli s policisty, které už do Iráku poslala Policie ČR. Náměstek ministra obrany Jakub Landovský dnes na jednání sněmovního výboru pro obranu řekl, že čeští lékaři v Iráku dosud operovali 26 iráckých vojáků, policistů, kmenových vůdců nebo civilistů.

Armáda také zvažovala, že by na konci roku dočasně ukončila vyslání letounu CASA do mise na Sinaji, kde čeští vojáci zajišťují přepravu lidí a monitorování egyptsko-izraelské hranice. Vojáci totiž musí postupně své stroje poslat na plánované revizní kontroly. Landovský dnes řekl, že se podařilo najít řešení, aby se opravy a další povinnosti armádních letounů společně s misí podařilo sjednotit.

Landovský také potvrdil záměr české armády zapojit se do posílení východního křídla NATO, které tak reaguje na obavy Pobaltí a Polska z ruské politiky. Od roku 2018 by do Litvy, kde mnohonárodní prapor povede Německo, měla být vyslána mechanizovaná rota. Do Lotyšska pod kanadské vedení má později zamířit minometná četa.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky Josef Bečvář (náčelník generálního štábu)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy