Praha - Americký konvoj, který měl v pondělí a dnes projíždět Českou republikou, zatím nedorazil. Z hraničního přechodu v Rozvadově na Tachovsku mělo směřovat přes Břeclav na Slovensko zhruba 400 vojáků v asi 120 vozidlech.
Podle informací ČTK mohou za zdržení technické záležitosti. Konvoje měly jet ve dvou vlnách, každá z nich podle plánu potřebuje pro přejezd po dálnicích D5, D1 a D2 dva dny. Přenocovat měli v posádce Rančířov na Jihlavsku.
Přesuny jsou součástí cvičení s názvem Noble Jump 2017 a Saber Guardian 2017. Celkem v červnu a na začátku července projede Českem v několika konvojích americké armády zhruba 1600 vojáků v asi 450 vozidlech. První vlna přesunu se uskutečnila na přelomu května a června, další budou následovat.
Kolony amerických vojáků mají přijíždět do Česka také z Polska přes hraniční přechod Habartice, přes Slovensko míří do Maďarska, Bulharska a Rumunska. Vedle Rančířova vojáci USA nocují také v posádkách Brandýs nad Labem - Stará Boleslav a Vyškov.
Návrat ze cvičení Saber Guardian 2017, do kterého se zapojí na 25.000 lidí, se podle dřívějšího vyjádření slovenského ministra obrany Petera Gajdoše plánuje v srpnu.
Související
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
Trump se rozhodl přilepšit vojákům. USA mají dosud nevídaný respekt, tvrdí prezident
Americká armáda (U.S. ARMY) , Česká republika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.
Zdroj: Libor Novák