Do Česka se vrátilo třicet vojáků z mise v Mali, do střetů s nepřítelem se vůbec nedostali

Praha - Vysoké teploty, ale zároveň přátelský přístup místních obyvatel doprovázel vojenskou misi českých vojáků v Mali. Zpět do České republiky se z ní dnes vrátily tři desítky členů 11. jednotky, která má na starosti ostrahu velitelství výcvikové mise Evropské unie. Proti některým svým předchůdcům se vojáci nedostali do střetů s nepřítelem. Vojáci to řekli ČTK a České televizi po návratu na pražské kbelské letiště.

Končící jednotka byla v zemi od počátku března. Její jádro tvořili vojáci ze 132. dělostřeleckého oddílu z Jinců, doplněna byla z dalších útvarů. Podle staršího střelce Šimona Škardy se po příletu museli vojáci vypořádat především s výrazným teplotním rozdílem. Zatímco v České republice při odletu byly teploty pod bodem mrazu, v africkém Mali vrcholilo letní počasí. "Nicméně jsme se aklimatizovali poměrně dobře bez větších problémů," poznamenal.

Čeští vojáci mají na starosti kromě ostrahy velitelství i ozbrojený doprovod příslušníků štábu nebo vyčlenění sil rychlé reakce. Dva vojáci pak mají na starosti výcvik maliských kolegů. Minulý rok v červnu se asi dvacítka českých vojáků střetla s teroristy, kteří zaútočili na hotelový komplex. Boj proti nim trval několik hodin. Další česká jednotka musela zbraně použít při ochraně velitelství.

Místní obyvatele vojáci hodnotí jako přátelské a pohostinné. "Bylo to vidět nejenom na jejich komunikaci, ale i na jejich schopnosti učit se český jazyk. Bylo pěkné, když jste potkali černocha, který vám řekl čau," poznamenala Helena Šimonová, která měla na starosti logistické zabezpečení jednotky. Jako přátelské hodnotí Malijce i velitel kontingentu Lubomír Pánek. "V porovnání například s Irákem nebo Afghánistánem mohu říci, že v bezprostřední blízkosti naší základny byli velmi přátelští, nesetkali jsme se s žádnou agresí. Jsou to pohostinní lidé," řekl.

I přes klidnou situaci se vojáci dostávali mimo základnu tvořenou hotelem obehnaným zdmi a ostnatým drátem jen při plnění svých povinností. "Žádný volný pohyb pro nás neplatil, nemohli jsme si vzít volno a jít do města," podotkl Škarda. Mimo základnu tak vyjížděli třeba při ozbrojených doprovodech.

V srpnu české vojáky zastihla zpráva o smrti jejich tří kolegů v Afghánistánu po útoku sebevražedného útočníka. "Samozřejmě nás to všechny zasáhlo, byli to naši kolegové, přátelé. Vnímali jsme to tak, že budeme plnit náš operační úkol nadále s o to větším odhodláním. Zavzpomínali jsme na ně, provedli jsme drobný pietní akt a samozřejmě se zúčastnili sbírky na pomoc jejich rodinám," řekl Pánek.

Vojáci po návratu z mise čeká lékařské vyšetření v armádním zařízení v Těchoníně, poté zamíří ke svým jednotkám. V Mali je vystřídali vojáci 4. brigády rychlého nasazení, jádro nové jednotky tvoří vojáci z Žatce. V listopadu se český kontingent početně rozšíří. Mandát, který dosud povoloval do země poslat až 50 vojáků, se rozšířil na 120.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Mali

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy