V Česku žije na 14 tisíc válečných veteránů, druhou světovou pamatuje jen pár stovek

V současné době žije v Česku víc než 14.000 válečných veteránů, naprostou většinu z nich tvoří účastníci novodobých zahraničních vojenských misí z Afghánistánu či Balkánu, ale i dalších zemí. Válečných veteránů z bojů druhé světové války téměř každodenně ubývá. Na začátku letošního roku jich ministerstvo obrany evidovalo asi 500. Péči o válečné veterány má na starosti jeho zvláštní odbor.

Veteráni, jejichž den si svět připomene v neděli, tvoří různorodou skupinu, podle toho také vypadá péče o ně. Bojovníkům z front druhé světové války či domácího odboje je většinou již přes 90 let. Využít mohou třeba přednostní objednání na specializovaná oddělení vojenských nemocnic, psychologickou pomoc nebo zvýhodněné pobyty ve vojenských ubytovacích zařízeních. Určeny pro ně jsou také dva domovy pro válečné veterány v Praze a Karlových Varech. Další péči jim na základě dotace od ministerstva obrany poskytuje Československá obec legionářská, která se je snaží zapojit do společenského života a zabránit jejich sociálnímu vyloučení.

Válečné veterány sdružují také organizace Československý legionář-SPIA Czech a Sdružení válečných veteránů ČR. V rámci programu Benefity pro válečné veterány pak nabízejí různé firmy veteránům slevy na své výrobky, vstupenky či pobyty.

Ministerstvo obrany pečuje také o válečné hroby a pietní místa spojená s úmrtím vojáků nebo s válečnými konflikty. Za válečný hrob je považováno místo, kde jsou pohřbeny ostatky lidí, kteří zahynuli kvůli své aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí. Počítá se k nim i místo, kde jsou pohřbeni odbojáři nebo oběti vojenských operací z období války. Válečným hrobem je i evidované místo s nevyzvednutými ostatky nebo pietní místo jako pamětní deska, pomník, památník nebo obdobný symbol připomínající válečné události a jejich oběti. Hroby českých nebo československých vojáků jsou rozesety po celém světě, i na tak exotických místech jako v Panamě či na Bahamách.

"V České republice je aktuálně 36.746 válečných hrobů, ve 22.942 z nich jsou ostatky vojáků. Je v nich pohřbeno 464.632 vojáků, jejichž jméno je známo, a dalších 166.388 bezejmenných padlých," řekl ČTK Pavel Filipek z ministerstva obrany.

V zahraničí je 3242 českých válečných hrobů, ostatky jsou v 3018. V nich je pohřbeno 11.632 známých vojáků a 1983 neznámých. Válečné hroby českých nebo československých vojáků jsou v řadě evropských zemí, na Blízkém východě, USA a Kanadě, ale také v Afghánistánu, na Bahamách, v Panamě nebo v Indickém oceánu a Rudém moři, kde byli pohřbeni českoslovenští legionáři vracející se ze sibiřské anabáze. Česko dává každoročně na péči o ně asi čtyři miliony korun, většinou peníze putují do Ruska.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky Den válečných veteránů (11. listopad)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 10 minutami

před 43 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy