Po útoku na české vojáky platí v Afghánistánu přísnější opatření

Po útocích proti českým vojákům v Afghánistánu v uplynulých měsících platí na aliančních základnách v zemi i mimo ně přísnější bezpečnostní opatření. Upraveno bylo chování jednotek v terénu, rozsah působení i třeba kontroly přímo na základnách. ČTK a televizi Nova to v Kábulu řekl velitel českého kontingentu podplukovník František Vilím.

Velení mise Resolute Support (Rozhodná podpora) již dříve oznámilo, že z bezpečnostních důvodů na neurčitou dobu omezí spolupráci s afghánskými bezpečnostními silami. České vojáky v Afghánistánu od středy do pátku navštívil náčelník generálního štábu Aleš Opata. Během návštěvy se setkal s velitelem aliančních jednotek Austinem Scottem Millerem.

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu kolem 350 vojáků, kteří působí na několika místech. Na letecké základně Bagrám v provincii Parván působí strážní rota, která má na starosti ochranu spojenecké základny, v Kábulu sídlí velitelství mise včetně například instruktorů, kteří pomáhají s výcvikem afghánských pilotů vrtulníků Mi-17. V Lógaru pak chrudimští výsadkáři cvičí a mentorují speciální afghánskou policejní jednotku.

Při třech útocích z letošního srpna a října zemřeli čtyři čeští vojáci, dalších sedm jich bylo zraněno. Při prvním útoku sebevražedný atentátník zabil trojici českých vojáků při hlídce mimo základnu, čtvrtý voják zemřel při střelbě afghánského vojáka přímo na vojenské základně v Herátu.

Podrobnosti o opatřeních, která mají ztráty omezit, nechce armáda z důvodu bezpečnosti zveřejňovat. "Určitá opatření ze strany armády byla přijata. A to tak, aby hrozby, které dokážeme identifikovat, případně je máme identifikované od našich spojenců, abychom ztráty na životech a zraněních minimalizovali," řekl Vilím.

Dodal, že při pohybu na základnách dodržují takzvané standardní operační postupy. "Ty nám říkají, jak se máme zachovat v dané situaci, jak reagovat, co dělat. Takže i v této oblasti došlo k určitým úpravám, abychom i na základnách, kde těch vojáků je větší množství, eliminovali případné ztráty," poznamenal. Upravena podle něj byla třeba taktická činnost v postupu jednotek v terénu, rozsah působení v daných oblastech nebo zapojení a využití koaličních partnerů a místních bezpečnostních složek.

Zpřísnily se i kontroly místních zaměstnanců, více kontrolovány jsou jejich identifikační karty nebo zda jejich nositel je skutečným majitelem. Přibyli i senzory a lidé, kteří monitorují a vyhodnocují přílet a odlet osob.

Velitel 11. strážní roty Miroslav Maixner novinářům řekl, že bezpečnostní situace je v Afghánistánu složitá. "Ale každopádně je to věc, na kterou se vojáci pečlivě připravovali v republice osm měsíců, takže jsou připraveni. Děláme všechno pro to, abychom je domů přivezli v pořádku," zdůraznil. Po ztrátách z posledních měsíců si podle něj čeští vojáci ještě víc uvědomují, jak jsou všichni za všechny zodpovědní. "Jak nikdo z nás nesmí nic podcenit, aby to třeba neublížilo jejich kamarádům," řekl.

Každý voják, který jede do Afghánistánu, se podle Vilíma musí v "nejzazším koutě duše" s rizikem vyrovnat a musí očekávat, že ke ztrátám může dojít.

Podplukovník Ivo Zelinka, který jako chrudimský výsadkář v minulosti v Afghánistánu působil, ČTK řekl, že podle jeho zkušenosti úmrtí na misi jednotku ještě více semkne. Stalo se tak podle něj i u výsadkářů 43. výsadkového praporu, kteří jsou nyní v Afghánistánu, i když mezi mrtvými či zraněnými českými vojáky nebyl příslušník jejich jednotky a nestalo se to na jejich základně. "Pořád to byli čeští vojáci nasazení v Afghánistánu," poznamenal.

Opata při své návštěvě Afghánistánu se kromě českých jednotek setkal i s velitelem aliančních jednotek Austinem Scottem Millerem. Mluvčí mise Resolute Support před českými novináři ocenil práci českých vojáků v Afghánistánu, zdůraznil význam, jaký má výcvik afghánských pilotů vrtulníků Mi-17, na kterém se podílí čeští instruktoři. Zdůraznil, že práce českých vojáků, stejně jako jejich kolegů ze 40 spojeneckých států, umožňuje zajistit bezpečí obyvatel jejich států v jejich domovech.

Související

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018) Afghanistán Česká republika

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 27 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 49 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy