Po útoku na české vojáky platí v Afghánistánu přísnější opatření

Po útocích proti českým vojákům v Afghánistánu v uplynulých měsících platí na aliančních základnách v zemi i mimo ně přísnější bezpečnostní opatření. Upraveno bylo chování jednotek v terénu, rozsah působení i třeba kontroly přímo na základnách. ČTK a televizi Nova to v Kábulu řekl velitel českého kontingentu podplukovník František Vilím.

Velení mise Resolute Support (Rozhodná podpora) již dříve oznámilo, že z bezpečnostních důvodů na neurčitou dobu omezí spolupráci s afghánskými bezpečnostními silami. České vojáky v Afghánistánu od středy do pátku navštívil náčelník generálního štábu Aleš Opata. Během návštěvy se setkal s velitelem aliančních jednotek Austinem Scottem Millerem.

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu kolem 350 vojáků, kteří působí na několika místech. Na letecké základně Bagrám v provincii Parván působí strážní rota, která má na starosti ochranu spojenecké základny, v Kábulu sídlí velitelství mise včetně například instruktorů, kteří pomáhají s výcvikem afghánských pilotů vrtulníků Mi-17. V Lógaru pak chrudimští výsadkáři cvičí a mentorují speciální afghánskou policejní jednotku.

Při třech útocích z letošního srpna a října zemřeli čtyři čeští vojáci, dalších sedm jich bylo zraněno. Při prvním útoku sebevražedný atentátník zabil trojici českých vojáků při hlídce mimo základnu, čtvrtý voják zemřel při střelbě afghánského vojáka přímo na vojenské základně v Herátu.

Podrobnosti o opatřeních, která mají ztráty omezit, nechce armáda z důvodu bezpečnosti zveřejňovat. "Určitá opatření ze strany armády byla přijata. A to tak, aby hrozby, které dokážeme identifikovat, případně je máme identifikované od našich spojenců, abychom ztráty na životech a zraněních minimalizovali," řekl Vilím.

Dodal, že při pohybu na základnách dodržují takzvané standardní operační postupy. "Ty nám říkají, jak se máme zachovat v dané situaci, jak reagovat, co dělat. Takže i v této oblasti došlo k určitým úpravám, abychom i na základnách, kde těch vojáků je větší množství, eliminovali případné ztráty," poznamenal. Upravena podle něj byla třeba taktická činnost v postupu jednotek v terénu, rozsah působení v daných oblastech nebo zapojení a využití koaličních partnerů a místních bezpečnostních složek.

Zpřísnily se i kontroly místních zaměstnanců, více kontrolovány jsou jejich identifikační karty nebo zda jejich nositel je skutečným majitelem. Přibyli i senzory a lidé, kteří monitorují a vyhodnocují přílet a odlet osob.

Velitel 11. strážní roty Miroslav Maixner novinářům řekl, že bezpečnostní situace je v Afghánistánu složitá. "Ale každopádně je to věc, na kterou se vojáci pečlivě připravovali v republice osm měsíců, takže jsou připraveni. Děláme všechno pro to, abychom je domů přivezli v pořádku," zdůraznil. Po ztrátách z posledních měsíců si podle něj čeští vojáci ještě víc uvědomují, jak jsou všichni za všechny zodpovědní. "Jak nikdo z nás nesmí nic podcenit, aby to třeba neublížilo jejich kamarádům," řekl.

Každý voják, který jede do Afghánistánu, se podle Vilíma musí v "nejzazším koutě duše" s rizikem vyrovnat a musí očekávat, že ke ztrátám může dojít.

Podplukovník Ivo Zelinka, který jako chrudimský výsadkář v minulosti v Afghánistánu působil, ČTK řekl, že podle jeho zkušenosti úmrtí na misi jednotku ještě více semkne. Stalo se tak podle něj i u výsadkářů 43. výsadkového praporu, kteří jsou nyní v Afghánistánu, i když mezi mrtvými či zraněnými českými vojáky nebyl příslušník jejich jednotky a nestalo se to na jejich základně. "Pořád to byli čeští vojáci nasazení v Afghánistánu," poznamenal.

Opata při své návštěvě Afghánistánu se kromě českých jednotek setkal i s velitelem aliančních jednotek Austinem Scottem Millerem. Mluvčí mise Resolute Support před českými novináři ocenil práci českých vojáků v Afghánistánu, zdůraznil význam, jaký má výcvik afghánských pilotů vrtulníků Mi-17, na kterém se podílí čeští instruktoři. Zdůraznil, že práce českých vojáků, stejně jako jejich kolegů ze 40 spojeneckých států, umožňuje zajistit bezpečí obyvatel jejich států v jejich domovech.

Související

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

Více souvisejících

Armáda České Republiky smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018) Afghanistán Česká republika

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

před 52 minutami

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 5 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny

Plný rozsah škod způsobených pátečním zemětřesením v Myanmaru bude znám nejdříve za několik týdnů, uvedl ředitel Mezinárodního záchranného výboru (IRC) pro Myanmar Mohamed Riyas. Podle něj je však jisté, že dopady katastrofy budou „závažné“, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy