Po útocích proti českým vojákům v Afghánistánu v uplynulých měsících platí na aliančních základnách v zemi i mimo ně přísnější bezpečnostní opatření. Upraveno bylo chování jednotek v terénu, rozsah působení i třeba kontroly přímo na základnách. ČTK a televizi Nova to v Kábulu řekl velitel českého kontingentu podplukovník František Vilím.
Velení mise Resolute Support (Rozhodná podpora) již dříve oznámilo, že z bezpečnostních důvodů na neurčitou dobu omezí spolupráci s afghánskými bezpečnostními silami. České vojáky v Afghánistánu od středy do pátku navštívil náčelník generálního štábu Aleš Opata. Během návštěvy se setkal s velitelem aliančních jednotek Austinem Scottem Millerem.
Česká armáda má v současné době v Afghánistánu kolem 350 vojáků, kteří působí na několika místech. Na letecké základně Bagrám v provincii Parván působí strážní rota, která má na starosti ochranu spojenecké základny, v Kábulu sídlí velitelství mise včetně například instruktorů, kteří pomáhají s výcvikem afghánských pilotů vrtulníků Mi-17. V Lógaru pak chrudimští výsadkáři cvičí a mentorují speciální afghánskou policejní jednotku.
Při třech útocích z letošního srpna a října zemřeli čtyři čeští vojáci, dalších sedm jich bylo zraněno. Při prvním útoku sebevražedný atentátník zabil trojici českých vojáků při hlídce mimo základnu, čtvrtý voják zemřel při střelbě afghánského vojáka přímo na vojenské základně v Herátu.
Podrobnosti o opatřeních, která mají ztráty omezit, nechce armáda z důvodu bezpečnosti zveřejňovat. "Určitá opatření ze strany armády byla přijata. A to tak, aby hrozby, které dokážeme identifikovat, případně je máme identifikované od našich spojenců, abychom ztráty na životech a zraněních minimalizovali," řekl Vilím.
Dodal, že při pohybu na základnách dodržují takzvané standardní operační postupy. "Ty nám říkají, jak se máme zachovat v dané situaci, jak reagovat, co dělat. Takže i v této oblasti došlo k určitým úpravám, abychom i na základnách, kde těch vojáků je větší množství, eliminovali případné ztráty," poznamenal. Upravena podle něj byla třeba taktická činnost v postupu jednotek v terénu, rozsah působení v daných oblastech nebo zapojení a využití koaličních partnerů a místních bezpečnostních složek.
Zpřísnily se i kontroly místních zaměstnanců, více kontrolovány jsou jejich identifikační karty nebo zda jejich nositel je skutečným majitelem. Přibyli i senzory a lidé, kteří monitorují a vyhodnocují přílet a odlet osob.
Velitel 11. strážní roty Miroslav Maixner novinářům řekl, že bezpečnostní situace je v Afghánistánu složitá. "Ale každopádně je to věc, na kterou se vojáci pečlivě připravovali v republice osm měsíců, takže jsou připraveni. Děláme všechno pro to, abychom je domů přivezli v pořádku," zdůraznil. Po ztrátách z posledních měsíců si podle něj čeští vojáci ještě víc uvědomují, jak jsou všichni za všechny zodpovědní. "Jak nikdo z nás nesmí nic podcenit, aby to třeba neublížilo jejich kamarádům," řekl.
Každý voják, který jede do Afghánistánu, se podle Vilíma musí v "nejzazším koutě duše" s rizikem vyrovnat a musí očekávat, že ke ztrátám může dojít.
Podplukovník Ivo Zelinka, který jako chrudimský výsadkář v minulosti v Afghánistánu působil, ČTK řekl, že podle jeho zkušenosti úmrtí na misi jednotku ještě více semkne. Stalo se tak podle něj i u výsadkářů 43. výsadkového praporu, kteří jsou nyní v Afghánistánu, i když mezi mrtvými či zraněnými českými vojáky nebyl příslušník jejich jednotky a nestalo se to na jejich základně. "Pořád to byli čeští vojáci nasazení v Afghánistánu," poznamenal.
Opata při své návštěvě Afghánistánu se kromě českých jednotek setkal i s velitelem aliančních jednotek Austinem Scottem Millerem. Mluvčí mise Resolute Support před českými novináři ocenil práci českých vojáků v Afghánistánu, zdůraznil význam, jaký má výcvik afghánských pilotů vrtulníků Mi-17, na kterém se podílí čeští instruktoři. Zdůraznil, že práce českých vojáků, stejně jako jejich kolegů ze 40 spojeneckých států, umožňuje zajistit bezpečí obyvatel jejich států v jejich domovech.
21. prosince 2024 8:21
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
Související
Aktivní zálohy v Evropě. Proč jsou důležité pro stálou armádu i civilisty?
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
Armáda České Republiky , smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018) , Afghanistán , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek